17 Kasım 2009 Basın Özeti

Financial Times'ın Orta Doğu editörü Roula Khalaf, "Ankara Orta Doğu'nun değişen düzeninde merkezi bir rol peşinde" başlıklı analizinde şu satırlara yer veriyor:

"Arap kamuoyunu etkilemek çok zor değildir. Romantik televizyon dizileri ile İsrail karşıtı açıklamaları bir araya getirin, hemen kamuoyunun sempatisini kazanırsınız. Türkiye bu basit formülü başarıyla uyguladı."

"Ancak iki temel siyasi unsur da, Türkiye'nin hem kamuoyu hem de bölge hükümetleri tarafından bölgesel bir aktör olarak kabul görmesini kolaylaştırdı. Birincisi, Türkiye'nin diplomatik açılımı, İran'ın yırtıcı üslubuna tezat oluşturuyor. Bölgedeki nüfuzunu radikal örgütleri ve siyasetleri destekleyerek sağlamaya çalışan İran'ın bu tavrı, önde gelen Arap hükümetleri ile arasını bozuyor."

"İkincisi, Türkiye'nin rol arayışında, bölgedeki güç boşluğu da etkili. Mısır ve Suudi Arabistan gibi geleneksel güçlerin olayları yönlendirme kabiliyeti azaldı. Temel dış güç olan Amerika Birleşik Devletleri'ninki de öyle."

Brown Afganistan'dan çekilme takvimi peşinde

Guardian İngiltere Başbakanı Gordon Brown'un, Afganistan'daki yabancı güçler için bir çekilme takvimi belirlenmesi çabalarını manşete taşımış.

"Gordon Brown, uluslararası güçlerin Afganistan'dan çekilmesi için bir takvim belirlenmesi ihtimalini ortaya attı. Brown konuşmasında, ülkedeki El Kaide liderliğinin neredeyse yarısının öldürüldüğünü savundu. İngiltere Başbakanı yeni yılda Londra'da Birleşmiş Milletler himayesinde düzenlenecek bir konferansta, görevin Afgan güvenlik güçlerine devri için bir takvim belirlenmesi umudunu dile getirdi.

"Barack Obama, Afganistan'daki Amerikan askeri varlığını artırma planlarının, bu ülkedeki görevi açık uçlu hale getirmeyeceğini sık sık vurguluyor. Obama ve Brown'un, Afgan güvenlik güçlerinin sorumluluğu uluslararası güçlerden aşamalı olarak devralacağı Irak benzeri bir strateji üzerinde çalıştığı anlaşılıyor." Guardian bu bilgileri verirken, Financial Times Brown'un dün yaptığı bir başka açıklamayı öne çıkarmış ve ilave 500 İngiliz askerinin bu ay sonunda Afganistan'a gönderilmek üzere hazırlandığını duyurmuş.

Gazete İngiltere hükümetinin ek asker sevki için Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'den yolsuzlukla mücadele sözü beklediğini dile getiriyor. Habere göre Gordon Brown, Karzai'nin bu hafta yapacağı konuşmayla bu konuda ayrıntılı bir plan ortaya koymasını umuyor. Times gazetesi de Afganistan stratejisini manşete taşımış, ancak farklı bir açıdan. Gazete İngiliz askerleri için hazırlanan yeni isyan hareketleriyle mücadele el kitabında, rüşvetin önerildiğini yazıyor.

Habere göre İngiliz askerleri halkı Taliban'dan uzaklaştırmak için para dağıtabilecek. Ancak gazete bunun daha önce denendiğini, afyon ekiminden vazgeçmeleri için çiftçilere 16 milyon sterlin verildiğini ve sonuç alınamadığını da hatırlatıyor.

Obama'nın Çin ziyareti

Independent, Obama'nın ziyaretin ilk gününde, Çin'deki ifade özgürlüğü sorunları, özellikle de internet üzerindeki kısıtlamalar konusunda eleştiriler getirdiğini duyuruyor. Ancak bu habere eşlik eden bir analiz kaleme alan gazetenin Amerika Birleşik Devletleri editörü David Usborne, Obama'nın Çin'den bir hayli çekindiğini yazıyor. Dikkat çeken satırlar şöyle: "Çinli internet kullanıcılarının beyinlerini gerçek bir demokrasi düşüncesiyle 'kirletebilir' belki. Ancak Çin de Obama'nın siyasi gündeminin yarısını bozma gücüne sahip."

"Çin para biriminin değerini düşük tutmakta ısrarcı. Bu da Amerika alehine ticarette haksız rekabete neden oluyor. Amerika yüzde 10'a dayanan işsizlik ile boğuşurken, Çin yüzde 10'luk büyümeyi daha da arttırma derdinde."

"Washington Pekin'in kur politikasında işbirliğine açık bir tutum izlemesini istiyor. Ancak Washington'ın, borcunun büyük kısmını elinde tutan Çin'e ekonomi dersi verme şansı pek yok. Sam Amca Çin'e, dünyada başka hiçbir ülkeye olmadığı kadar borçlu."

Kaddafi'den Kuran dersi

Neredeyse attığı her adımla gündem yaratan Kaddafi, bu sefer de haber olmanın yolunu bulmuş. Roma ziyareti sırasında 200 genç ve güzel kadını bir salona toplayan Kaddafi, onlara İslam'ı anlatmış ve birer tane de Kuran hediye etmiş. Ayrıntıları, haberi manşetten gören Daily Telegraph'dan aktaralım. "Konferanslar için hosteslik hizmeti veren bir şirket tarafından kiralanan kızlara, bir partiye davetli oldukları söylendi. İlanda şöyle deniyordu: '18 ile 35 yaşları arasında, en az 1,70 boyunda çekici genç kızlar aranıyor. İyi giyimli olmaları, ancak mini etek ya da göğüs dekoltesi giymemeleri gerekiyor.' Genç kadınlar otobüsle Libya büyükelçisinin rezidansına götürüldü ve bir salonda Kaddafi'yi beklemeye başladı."

"Bir saat geç gelen Kaddafi kadınlara Müslüman olmaları telkininde bulundu. Gecenin sonunda adam başı yaklaşık 90 dolar, birer Kuran ve Nasıl Müslüman Olunur adlı bir kitapçıkla evlerine yollandılar."