29 Kasım 2009 Basın Özeti

Sunday Times, gelecek haftanın öne çıkacak konularından birine, ABD Başkanı Barack Obama'nın yeni Afgan stratejisini açıklayacağı konuşmasına ilişkin beklentilere dikkat çekiyor dış haberler sayfasında.

Gazete, ''Obama West Point Askeri Akademisi'nde yapacağı konuşmada bir savaş karşıtı başkan seçtiğini düşünen ulusa Afganistan'daki savaşı neden tırmandırmaya karar vereceğini açıklayacak'' diyor.

Sunday Times'a göre, üç haftadır tartışılan, askeri ve sivil üst düzey yetkililerden oluşan dokuz savaş konseyi toplantısı, basına sızan onlarca haberin ardından Obama'nın salı günü Afganistan'a ek 30 bin asker sevkedilmesine karar verdiğini açıklayacak.

Ancak diyor Sunday Times ve ülkede ek asker sevkine yönelik muhalefeti anımsatarak Amerikan Başkanı'nın bu konuda asıl ''sadık destekçilerini, giderek daha şiddetli bir muhalefet sergileyen demokratları ikna etmesi gerektiğini'' söylüyor.

Sağlık skandalları

İngiltere'de pazar gazetelerinde bu sabah sağlık haberleri öne çıkıyor.

Observer gazetesinin manşetindeki haberde, İngiltere'de ulusal sağlık hizmetleri sistemi çatısı altındaki 12 hastanenin ''güvenlik testlerinden sınıfta kaldıklarını'' vurguluyor.

Londra'nın batısında bir hastanede ölüm oranlarının ülke ortalamasının çok üzerinde olduğu ortaya çıkmış, hastane yönetiminde istifalar yaşanmıştı.

Şimdi benzer sorunların 11 hastanede daha yaşandığı Sağlık Bakanlığı'nın konuyla ilgili soruşturma başlattığı Observer'in aktardığı ayrıntılardan.

Söz konusu hastanelere ilişkin genel yakınmalar arasında yanlış teşhis, hastanenin hijyen koşullarından yoksun olması, tedavi ve bakım hizmetlerinin standartların altında olması yer alıyor.

Independent on Sunday ise, sağlık kuruluşlarının kar kaygısının hastaların önüne geçtiğini gösteren bir skandalı duyuruyor okurlarına.

Nina Lakhani imzalı habere göre, İngiltere'ye getirilmesi planlanan 50 civarındaki önemli ilacın, daha pahalıya satılan Avrupa ülkelerine gönderildiği ortaya çıkarıldı.

Yaklaşık 500 milyar dolar büyüklüğünde bir pazar oluşturan söz konusu ticaretin kapsamındaki ilaçlar meme kanseri tedavisinde kullanılandan, Parkinson, depresyon ve sara hastalarının tedavisinde kullanılana kadar değişiklik gösteriyor.

İlaç ve sağlık hizmetlerinin denetiminden sorumlu kurumun yetkilileri ise, skandalın ortaya çıkmasının ardından ilaç üreticilerine ve toptancılara ''İngiltere'de ihtiyaç duyulan ilaçları ithal ettiklerinin belirlenmesi durumunda haklarında yasal soruşturma yürütüleceği'' uyarısında bulundu.

Sarkozy: Biz kazandık, İngiltere kaybetti

Sunday Telegraph ise, geçen hafta Avrupa Komisyonu'nda üye ataması yapılmasından sonra yaşanan tartışmaları ele alıyor.

Habere göre Fransa Cumhurbaşkanı Nikolas Sarkozy, Avrupa Birliği içindeki mücadelenin mağlubu İngiltere oldu demiş.

İngiltere, Avrupa Birliği Başkanlığı görevine eski Başbakan Tony Blair'in atanmasını sağlamaya çalışmış, ancak sonunda görev Belçika Başbakanı Herman van Rompuy'un olmuş, İngiltere ise yeni oluşturulan Avrupa Birliği Dışişleri Bakanlığı görevine Baroness Ashton'un atanmasıyla yetinmek zorunda kalmıştı.

Sarkozy, mali konulardan sorumlu komisyon üyeliğine bir Fransızın, tarım bakanı Michel Barnier'in getirilmesinin sağlanmasını ''büyük başarı'' olarak niteliyor ve ''Fransa son 50 yılda ilk kez bu görevi almış oldu. Bu işin kaybedeni İngiltere'dir'' diyor.

Le Monde gazetesine verdiği demecinde Sarkozy ''ikinci zaferimiz ise dostlarımız olarak nitelediği Romenlerin tarımdan sorumlu komisyon üyeliğini alması'' diyor.

İlgili haberler