7 Aralık 2009 Basın Özeti

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da bugün başlayacak iklim zirvesi, hemen tüm gazetelerin manşetlerinde yer alıyor.

Guardian, birinci sayfasını tamamen, zirve dolayısıyla 45 ülkeden 56 gazetenin ortak yayımladığı başyazıya ayırmış. Yazıda, ortak hareket edilerek kararlı bir tutum sergilenememesi halinde küresel ısınmanın gezegene büyük zarar vereceği, refah ve güvenliği bozacağı belirtiliyor.

Yazıda dikkat çeken bazı satırlar şöyle:

"Bir süredir tehlikeler daha belirginleşiyordu. Ama şimdi gerçekler konuşmaya başladı. Son 14 senenin 11'i, kayıtlara geçen en sıcak yıllar oldu.Kuzey kutbundaki buzullar eriyor.Geçen yıl petrol ve gıda fiyatlarındaki tırmanış, gelecekte karşılaşabileceğimiz yıkımın sadece bir örneği. Bilim makalelerinde artık sorumlunun insanlar olup olmadığı değil, küresel ısınmanın vereceği zararı sınırlamak için ne kadar az zamanımız kaldığı tartışıyor. Şimdiye kadar dünyanın tepkisi cılız kaldı."

Guardian'ın başyazısı şöyle devam ediyor:

"Kopenhag'da delegeleri, tereddütlü davranmaya, anlaşmazlığa düşmeye ya da birbirlerini suçlamaya değil, fırsatı yakalamaya çağırıyoruz. Bu, zengin dünyayla yoksul dünyanın ya da batıyla doğunun savaşı olmamalı. Küresel ısınma herkesi etkilemektedir. Çözümü de hepimiz bulmalıyız. 56 gazete, aynı yazıyı yayımlıyor. Biz farklı ulusal ve siyasal perspektiflerimizle ne yapılması gerektiği konusunda uzlaşabiliyorsak liderlerimiz de pekala uzlaşabilir."

"Kopenhag'daki siyasetçiler, tarihin bu nesille ilgili yargısını şekillendirebilecek güce sahip. Ya harekete geçen ya da felaketi görmesine rağmen bunu engellemek için hiçbir şey yapmayan bir nesil."

Brown: Altı ay içinde anlaşma

İngiltere Başbakanı Gordon Brown da, aynı gazetedeki makalesinde, zirvenin son gününde bir araya gelecek 100'den fazla lidere, altı ay içinde bağlayıcı olacak bir uluslararası anlaşma için çaba harcamaları çağrısında bulunuyor.

Independent gazetesine yazan Manchester Üniversitesi Tyndall İklim Değişikliği Araştırma Merkezi'nin Başkanı Prof. Kevin Anderson ise, Kopenhag zirvesinin felaketi önlemeye yeterli olmayacağını söylüyor. Anderson, atmosfere en fazla sera gazı salan ülkelerin başında gelen Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve Hindistan'ın karbon salımı azaltma önerilerinin dünyanın yüz yüze olduğu tehlike karşısında sembolik bir adım olacağını, masadaki tekliflerin sıcaklık artışını iki dereceyle sınırlı tutma hedefi için yeterli olmayacağını belirtiyor. Anderson, liderleri ekonomik kalkınmadan ödün verme pahasına cesur adımlar atmaya çağırıyor.

'Önlemler yeterli olmayacak'

Times gazetesi zirve öncesinde yayımlanan bir araştırmaya gönderme yaparak karbon salımlarını azaltma konusunda çok iddialı hedefler belirlense bile, bu yüzyılın sonunda dünyanın sıcaklık artışının sanayi öncesi döneme kıyasla 3,5 dereceye ulaşacağını belirtiyor.

Financial Times gazetesi ise, bu karamsar yorumlara karşın, ABD Başkanı Barack Obama ve 100 kadar liderin zirvenin son gününe katılacak olmasının konferansa ilişkin umutları canlı tuttuğuna dikkat çekiyor.

Gazeteye göre Kopenhag'da bulunan üst düzey bir yetkili, liderlerin zirveden eli boş ayrılmak istemeyeceklerini söylüyor.

Zirvede karbon salımları konusunda taraf ülkelerin sorumluluklarını belirleyen Kyoto sözleşmesinin yerini alacak bağlayıcı bir anlaşma için çaba harcanacak.

Financial Times, başyazılarından birini de Kopenhag zirvesine ayırmış. "İklim görüşmeleri, gelecek yıl varılacak bir anlaşmaya yolu açmalı" diyor. Yazı şöyle devam ediyor:

"Kopenhag zirvesi öncesinde dünyanın büyük ekonomileri, anlamlı müzakerelere başlangıç oluşturabilecek hedefler açıkladı. Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği sera gazlarında mutlak indirimden söz ederken, Çin ve Hindistan gibi ülkelerin karbon yoğunluğunu azaltma taahhüdünde bulunmasına izin vermelidir. Kaldı ki, kişi başına düşen karbon salımları düşük olan ve hızlı büyüyen ülkeler için en uygun yol budur."

"Diğer taraftan, ekonomileri büyük oranda fosil yakıtlara bağlı olan az sayıda ülkenin zirveye sunacakları fazla bir şeyleri olmayacak. Suudi Arabistan'ın baş müzakerecisi, küresel ısınma araştırmaları yapan bazı bilim adamlarının elektronik postalarının sızdırılması skandalını fırsat bilerek iklim değişikliğini küçümsedi.”

“Rusya da 1991'den sonra yaşadığı ekonomik sorunlar nedeniyle kullanamadığı karbon salımı hakkının yeni anlaşmaya taşınmasını istiyor. Aksi halde, Moskova zirvede olumlu bir rol oynamayacak. Ekonomik büyümeden ödün vermeden gezegenin geleceğine yönelik tehditleri azaltmak istiyorsak, olumsuz ve şüpheci güçlerin galip gelmesine izin vermemeliyiz."

Konferansa başkanlık edecek Connie Hedegaard da Daily Telegraph'taki yazısında, zor zamanların Kopenhag'da zorlu kararlardan kaçmak için bir bahane olamayacağını belirterek zirvede liderlere büyük sorumluluk düştüğünü vurguluyor.