11 Aralık 2009 Basın Özeti

Economist dergisi, Kıbrıs görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın Nisan ayında yeniden seçilme şansını zayıflatabileceğini yazıyor.

Mehmet Ali Talat ve Kıbrıs Cumhurbaşkanı Dimitris Hristofyas arasındaki görüşmelerin ekonomi, Avrupa Birliği, yönetim, toprak, güvenlik ve mülkiyet başlıkları altında yürütüldüğünü belirten derginin haberinde şöyle deniyor:

"Güvenlik ve mülkiyet başlıklarında çözüm kuşkusuz zor olacak. Ama yeterli zaman, iyiniyet ve iki tarafa yeterince baskıyla çözüm mümkün. Fakat bunların üçü de yok."

"Sorun şu ki zaman yeniden azalıyor. Nisan'da seçim var ve Talat pekala kaybedebilir. Geçen Nisan'da yapılan seçimlerde partisi yenilgiye uğradı. Milliyetçiler kazandı."

"Şimdi Başbakan, Denktaş'la aynı çizgideki Derviş Eroğlu. Anketler, başkanlık yarışında Eroğlu'nu önde gösteriyor. Talat, çözüm görüşmelerine çok fazla siyasi yatırım yaptı. Anlaşma sağlanamazsa, daha fazla sayıda seçmen Talat'a yüz çevirebilir."

Milletvekili harcamaları

Gazetelerde ise, İngiliz parlamento üyelerinin dün açıklanan harcamaları manşetlerde yer alıyor. Geçen yıl kamuoyunda aylarca tartışılan harcama skandalını duyuran Daily Telegraph, bugün tam 10 sayfasını bu habere ayırmış. Milletvekillerinin, harcamalarla ilgili yeni düzenlemelerin yürürlüğe girmesine birkaç ay kala, 2008-2009 mali yılında, devletten harcamaları için toplam 10 milyon sterlinden fazla para talep ettiklerini belirtiyor. Gazeteye göre, en çarpıcı harcamalardan biri, Savunma Bakan Yardımcısı Quentin Davies'e ait. Davies, Lincolnshire'da lojman olarak kullandığı evin minik çan kulesinin tamiri için devlete 20 bin sterlinlik fatura göndermiş. Times gazetesi, bu dökümlerin, ekonomik kriz nedeniyle halktan fedakarlık beklenen bir dönemde yeni bir öfke dalgasına yol açabileceğini yazıyor. Guardian, Başbakan Gordon Brown'un bahçesindeki çardağın boyası için fatura ettiği 500 sterlini geri ödediğini yazıyor.

'Kemer sıkma dönemi'

Independent ise, İngiltere'nin 300 milyar dolara varan bütçe açığının kapatılması için her ailenin 2400'er sterlinlik bir yük üstleneceğini belirtiyor. Gazete, mali araştırmalar yapan bir düşünce kuruluşunun tespitlerine dayanarak hastane, okullar ve polisin bütçesinde kesinti yapılmaması için savunma, konut, ulaşım ve yüksek öğrenim kalemlerinde önemli oranda kesintiye gidileceğini kaydediyor. Gazeteye göre, bütçede her yıl için yüzde 7 oranında kesinti yapılması gerekiyor. Bu da 1970 ve 1980'li yıllardakinden daha ağır kemer sıkma programları uygulanması anlamına geliyor. Bir başka ifadeyle, İngiltere bütçe açığını azaltmak için İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra ilk kez kamu harcamalarını bu kadar kısmak zorunda kalacak. Financial Times, Fransa'nın dünyada finans kuruluşlarının personeline ödediği ikramiyelere vergi getiren ilk büyük ekonomi olan İngiltere'yi izleyeceğini aktarıyor. Bir Fransız yetkiliye göre, Fransa da bir süredir her yıl toplamda milyarlarca dolara ulaşan ikramiyelere vergi getirmeyi düşünüyordu. Ama Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, bunun Paris'in finans merkezi statüsüne zarar vermesinden kaygı duyuyordu. Ama İngiltere'nin kararından sonra koşullar değişti. Gazeteye göre, Başbakan Angela Merkel'in uygulamanın olumlu sonuçları olacağını söylemesine karşın Avrupa'nın en büyük ekonomisi olan Almanya'nın benzer bir adım atması beklenmiyor.

'2001'de Saddam Hüseyin'in devrilmesi planlanıyordu'

Independent gazetesi, Irak'ın işgalinde İngiltere'nin uyguladığı politikalara odaklanan Irak soruşturmasıyla ilgili haberinde, dış istihbarat servisi MI6'in Başkanı John Sawers'ın komisyona ifade verdiğini yazıyor. Gazeteye göre savaştan önce dönemin Başbakanı Tony Blair'e dış polika danışmanlığı yapan Sawers, Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere'nin daha 2001'de Irak'ta rejim değişikliği, yani Saddam Hüseyin'i devirme planları yapmaya başladığını ancak o zaman bir askeri müdahalenin gündemde olmadığını söyledi.

Daily Telegraph'a göre, İngiltere Meteoroloji Dairesi Kopenhag'da devam eden iklim zirvesinde, 2010'un şimdiye kadar kayıtlara geçen en sıcak yıl olacağı uyarısında bulunduğunu aktarıyor.

Independent da aynı konuyla ilgili haberinde, bu öngörünün iklim değişikliğiyle ilgili araştırmalara şüpheyle yaklaşan bilimadamlarının küresel ısınmanın 1998'de durduğu yönündeki teziyle tezat oluşturduğunu belirtiyor. Gazete dün Brüksel'de bir araya gelen Avrupa Birliği liderleri arasında iklim değişimiyle mücadele için sera gazları salımında yapılacak kesintiler konusunda ciddi görüş ayrılıkları ortaya çıktığını kaydediyor. Independent'a göre, İngiltere Başbakanı Gordon Brown, Avrupa Birliği'nin 2020'ye kadar karbon salımlarını 1990'daki seviyeden yüzde yirmi azaltma hedefini yüzde 30'a çıkarmasını istiyor. Diğer liderler ise Avrupa'nın ilk adımı atan taraf olmaması, gelecek hafta diğer ülkelerin getireceği önerilerin beklemesi gerektiğini savunuyor.

Batı Şeria ürünlerine ayrıntılı etiket

Guardian, hükümetin İngiltere'deki süpermarketlere İsrail işgali altındaki Batı Şeria'dan ,thal edilen ürünlere daha ayrıntılı etiketler koymaları tavsiyesinde bulundu.

Süpermarketler bu tavsiyeye uyarsa, söz konusu ürünün Batı Şeria'da Filistinliler mi yoksa, buradaki Yahudi yerleşimciler tarafından mı üretildiğini yazacak. Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te 500 bine yakın Yahudi yerleşimcinin yaşadığına dikkat çeken gazete, bu tavsiyenin İsrail'i öfkelendireceğini yazıyor.