28 Şubat 2013 Basın Özeti

Son güncelleme: 28 ŞUBAT 2013 - TSİ 07:30

İngiltere'de gazeteler bugün Türkiye'de Abdullah Öcalan'la yürütülen barış görüşmelerini, Türkiye'nin AB müzakerelerini ve İran'ın nükleer programıyla ilgili görüşmeleri ele alıyor.

'İmralı'daki mahkûm'

Financial Times gazetesinin analiz bölümünün ilk sayfasının tümünü kaplayan bir makale, Ankara ile Abdullah Öcalan arasında yürütülen barış görüşmelerini konu alıyor.

Daniel Dombey'nin kaleme aldığı makale, "son 14 yılını 13 metrekareden büyük olmayan bir hücrede geçiren Abdullah Öcalan'ın kendini bir anda hayatının en farklı görevlerinden birinde bulduğunu" söylüyor.

Makale, şöyle devam ediyor: "Abdullah Öcalan bu hafta 20 sayfalık barış için yol haritası mektubunu belli taraflara gönderdi. Buna göre kendisi hükümetin attığı adım ne olursa olsun Mart ayında Mart ayında PKK'nın ateşkes ilan etmesini ve yaz ortasına kadar kuvvetlerini çekmiş olmasını istiyor.

PKK, ellerindeki Türk tutsakları serbest bırakıp Türkiye'nin de aynısını yapmasını umacak.

Konuştuğumuz bir üst düzey hükümet yetkilisi 'Türkiye Kürt meselesini çözecek olursa çok rahatlayacağız. Bunu çözüp Kürtlerin ve Türklerin birbirlerini etnik grup olarak değil de insan olarak görmesini sağlarsak ülkemiz çok gelişecek' diyor."

Makalenin devamında Dombey, PKK lideri Abdullah Öcalan'la yapılan görüşmelerin ardında Başbakan Erdoğan'ın siyasi hedeflerinin de olduğunu söylüyor.

Dombey'e göre Suriye başkanı Esad'ın görevinden ayrılması için çaba sarf eden Erdoğan, Suriye ve İran'la gerilimin tırmandığı bir dönemde bölgedeki Kürt halkını kendi safına çekmeye çalışıyor.

Financial Times yazarı Dombey bu barış görüşmelerinde Erdoğan'ın kişisel hedeflerinin de olduğunu söylüyor.

Makalenin bu kısmı şöyle: "Türkiye'de askeri devrimden kalma anayasasının yeniden yazılması çabaları sürerken Erdoğan'ın basit bir hedefi var: kendisinin doğrudan koltuğuna oturabileceği bir Başkanlık sistemine geçilmesi.

Meclis'te bunun için destek yeterli olmadığından Erdoğan geçtiğimiz haftalarda yeni bir taktik denemeye karar verdi: [BDP'le] anlaşıp meseleyi referanduma sunmak.

Öcalan, yandaşları ve PKK şimdi bu kararı vermek zorunda. Türk etnik kimliği ve Türk vatandaşlığı arasında fark yaratacak bir anayasa yakın. Ama bunun karşılığında Türkiye'de tüm güçler, Erdoğan'a özel hazırlanmış merkezi bir sistemde toplanabilir.

Başbakan'ın yandaşları bu sistemin daha verimli olacağına; muhalifleriyse onu bir sultana dönüştüreceğine inanıyor."

Varlıklı Türkler artık AB'yi istemiyor

Times gazetesi, dış haberler bölümünde, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Türkiye'de yaptığı bir konuşmada ülkenin ilerde belki AB üyesi olabileceğini söylediğinde bazı kişilerin sevindiğini ama Türk halkının çoğunun bunu umursamadığını yazıyor.

Times, kendilerine konuşan AB ilişkileri uzmanı Cengiz Aktar'ın "Türkiye üyelik müzakerelerine başladığında AB'nin üst makamlarının aklında yine Doğu Avrupa'dakiler gibi yoksul bir ülkeyle uğraşacakları endişesi vardı. Ama şimdi aynı makamlardakiler Türkiye'yi artık bir mesuliyetten daha çok bir servet olarak görüyor." dediğini aktarıyor.

Fransa'nın geçmişte açılışını engellediği 5 fasıldan birine olan vetosunu kaldırdığını hatırlatan gazete, bunun Türkiye'nin artan bölgesel kuvveti ve gelişen ekonomisi sayesinde olmuş olabileceğini yazıyor.

İran'la nükleer görüşmelerde 'dönüm noktası'

Daily Telegraph gazetesi, İran'la nükleer programı üzerine gerçekleştirilen görüşmelerde tarafların ilk defa temkinli bir iyimserlikle günü tamamladıklarını yazıyor.

Gazete, İran'ın başmüzakerecisi Said Celili'nin "Geçen sekiz ayda takınılan tavırlara rağmen bu görüşmelerde karşı tarafın olaya bizim gözümüzden bakmaya çalıştığını hissettik." dediğini ve kendisinin bunu "bir dönüm noktası" olarak nitelediğini aktarıyor.

Nadir'e verilen mahkûmiyet kuşku altında

Times gazetesi, Ağır Dolandırıcılık Ofisi SFO'nun binasında bulunan, ve mahkemeye sunulmayan delilerin ortaya çıkmasıyla geçen sene dolandırıcılıktan 10 yıl hapse mahkum edilen Asil Nadir'in davası kuşkuların arttığını yazıyor.

Delilerin Nadir'in 1993 yılında Kuzey Kıbrıs'a kaçmadan önce bir davada hakime rüşvet vermeye çalıştığı iddialarıyla alakalı olduğunu yazan Times, SFO'nun bu delilerin mahkemeye sunulmamasının yanlışlıkla olduğunu söylediğini aktarıyor.

Times daha sonra "Delilerin mahkemeye sunulmaması çok büyük bir suç. Geçmişte bu yüzden davalar düşmüş; mahkûmiyetler bozulmuştu." diyor.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.