4 Mart 2013 Basın Özeti

Son güncelleme: 4 MART 2013 - TSİ 06:57

Independent gazetesinde Patrick Cockburn'ün hazırladığı Irak'ın işgalinin 10. yılına dair özel bir dosya yer alıyor.

'Dünya Irak'ı nasıl unuttu' başlıklı dosyada, yazar, Saddam Hüseyin'in devrilmesine yol açan işgalin 10. yılına girdiğini, bu süreç sonunda diplomatik sınırların yeniden çizildiğini ve savaşın yasallığı konusunda soruşturma üzerine soruşturma açıldığını söylüyor ve soruyor: Peki Irak şimdi ne durumda?

Siyasi, ekonomik ve toplumsal bir kriz yaşayan Irak'ın giderek daha da bölündüğünü ve ABD işgali sonrasında Şii ve Sünni gruplar ve Kürtler arasındaki çatışmanın daha da derinleştiğini belirten yazar, Irak'ın durumunun Suriye, Arap Baharı ve ekonomik kriz nedeniyle giderek daha da görmezden gelindiğini söylüyor.

Yazıda, Irak'ın her sene yaklaşık 100 milyar dolar petrol geliri olduğu, ancak Saddam Hüseyin'in devrilmesinin ardından ülkede hala normal bir hayata geçilemediği belirtiliyor.

Bir yetkilinin yolsuzluğun çok yaygın olduğuna dair sözlerine yer veren yazar, altyapı için harcanan milyonlarca dolara rağmen, bu konuda herhangi bir ilerleme olmadığını vurguluyor.

Bunun yanısıra hükümetin elektrik, temiz su ya da sağlık hizmetleri sunamadığı, işgücünün üçte birinin işsiz olduğu da vurgulanan noktalar arasında.

Yazıda şu ifadelere yer veriliyor: "Iraklılar Saddam sonrası dönemde güvenliğin artacağına ve hukuk düzeninin kurulacağına inanıyordu ancak bu gerçekleşmedi. Şiddet her ay yaklaşık 3000 kişinin öldüğü 2006 ve 2007 yıllarına kıyasla azaldı ancak bombalı saldırılar, suikastlar ve kaçırma olayları ile Irak şu an dünyanın en tehlikeli yerlerinden biri".

Yazıda ayrıca Nuri el Maliki hükümetinin ülkeyi giderek diktatörce yönettiğini ancak kuzeydeki Kürtler üzerinde ve Sünnilerin egemen olduğu bölgelerde üstünlük kuramadığı belirtiliyor.

Cockburn yazıya şöyle devam ediyor: "ABD ve İngiltere 10 yıl önce Irak'ı işgal ettiğinde neyi hedeflemiş olursa olsun, ortaya çıkan sonuç başarılı ve refah içinde bir ülke olmadı. Bir Iraklı 2003 yılından önce siyasi bir suç nedeniyle tutuklanmış olsaydı işkence maruz kalırdı. Bu durum değişmedi. Değişen tek şey artık infaz edilme riski daha düşük".

İşkence mağduru Libyalı yetkiliden İngiltere'ye dava

Guardian gazetesinin başsayfasında Libyalı bir yetkilinin İngiltere'ye açtığı 3 sterlinlik tazminat davası ve özür talebi göze çarpıyor.

Gazete, Libya İslami Mücadele Grubu'nun lideri Abdülhekim Belhac'ın ve eşinin 2004 yılında Bangkok'ta yakalanarak yasal olmayan yollarla Libya'ya iade edildikleri ve işkenceye maruz kaldıkları belirtiliyor.

Haberde, daha önce benzer bir davada 2.2 milyon sterlin tazminat ile uzlaşmaya varılmasına karşın, Belhac'ın, eski Dışişleri Bakanı Jack Straw, üst düzey MI6 yetkilisi Sir Mark Allen ve İngiltere hükümetinin her birinden birer sterlin olmak üzere 3 sterlin tazminat ve resmi bir özür karşılığında mahkeme ile uzlaşacağını söylediği aktarılıyor.

Habere göre, altı yıl boyunca cezaevinde tutulan Belhac, Kaddafi rejimin yıkılmasının ardından ortaya çıkan belgelerde, yakalanışı konusundaki istihbaratın İngiltere kaynaklı olduğu bilgisine ulaşıyor.

Belhac, İngiltere hükümetine yazdığı mektupta İngiltere'ye Kaddafi rejiminden kurtulmalarına yardım ettiği için minnettar olduklarını ancak kendisi ve eşine yapılanlar nedeniyle özür talep ettiğini söylüyor.

İngiltere'den Suriyeli muhaliflere yardım

Guardian gazetesinin dış haberler sayfasında İngiltere'nin Suriyeli muhaliflere yardım sözüne dair bir haber yer alıyor.

Haberde Dışişleri Bakanı William Hague’in, Suriye'de ölümler artmaya ve kriz derinleşmeye devam ettiği takdirde, İngiltere'nin isyancı grupları silahlandırmaya başlayabileceğini söylediği aktarılıyor.

Suriye'ye gönderilecek yardımlar konusunda mevcut Avrupa Birliği kurallarının esnetilmesinin ardından, Dışişleri Bakanı Hague, Parlamento'da bu hafta Suriyeli muhaliflere yapılacak yardımın detaylarını sunacak.

Habere göre, Hague yardımın silah ve mühimmat dışında öldürücü olmayan silahlardan oluşacağını ancak çatışmanın devam etmesi durumunda bunun değişebileceğini söyledi.

Gazete, Suriye Ulusal Koalisyonu yetkililerinin geçen Perşembe Roma'da yaptıkları toplantıda önümüzdeki aylarda Avrupa'nın silah ambargosunun kalkacağı konusunda emin göründüklerini ve koalisyon yetkililerinin son haftalarda Türkiye'nin tanksavar füze gibi ileri düzey silahların geçirilmesine izin verdiğini söylediklerini aktarıyor.

İsviçre'den bankacıların ikramiyelerine karşı yasa

Financial Times gazetesi, başsayfasında, İsviçre'de büyük şirketlerin ve bankaların üst düzey yöneticilerine yapılan ödemelerin kısıtlanması konusunun yer aldığı referanduma yer vermiş.

Gazete, İsviçre’deki referandumun, ekonomik krizin ardından giderek daha çok tepki çeken banka yetkililerinin maaşları ve ikramiyeleri konusunda Avrupa Birliği'nde çıkarılan yasanın ardından geldiğini yazıyor.

Haberde, ayrıca, AB'nin banka yetkililerinin aldıkları ikramiyelerin maaşlarının en fazla iki katı olabileceğine dair çıkardığı yasanın İngiltere'nin finans merkezi City'nin tepkisini çektiği belirtiliyor.

İngiltere'nin bu yasada revizyon yapılması için uğraştığını belirten gazete, bu ihtimalin düşük olduğunu söylüyor.

Habere göre İsviçre'de yapılan referandumda seçmenlerin yüzde 68'inin evet dediği yasa, AB'de onaylanan yasadan daha sert önlemler içeriyor.

Buna göre hissedarlar yöneticilere yapılan ödemelerde söz sahibi olacak, yeni başlayan ya da işten ayrılan yöneticilere yapılan ödemeler son bulacak, yöneticiler her yıl yeniden seçilecek ve kurallara uyulmaması durumunda cezai yaptırımlar uygulanacak.

İngiltere'de bütçe savaşları

Times gazetesi İngiltere'de bu hafta açıklanan bütçe kesintilerine yer veriyor sayfalarında.

2015 ve 2016 yıllarında yapılması planlanan 10 milyar sterlin kesintiye Kabine'nin tepki verdiğini belirten gazete, Haziran ayında yapılacak kamu harcamaları değerlendirmesi öncesinde parti içinde bölünmeler olduğunu belirtiyor.

Kesintilere karşı birçok bakanın bir araya geldiğini aktaran gazete, ancak harcamaların yapılmasını istedikleri alanlarda ayrıştıklarını belirtiyor.

Buna göre kimi bakanlar devlet yardımları bütçesinde kesintiler yapılmasını isterken, kimi bu alanda daha fazla kesinti yapılamayacağını savunuyor.

Daily Telegraph gazetesi de başsayfasına bütçeyi taşımış.

Gazete, Muhafazakar Parti'den bir grup milletvekilinin Maliye Bakanı George Osborne'u ekonomiyi yeniden düzeltmek için vergilerde kesintilere gitmeye ve yatırımları teşvik etmeye çağırdığını yazıyor.

Habere göre Maliye Bakanı Osborne, ekonomik programını radikal bir şekilde değiştirmesi gerektiği konusunda giderek daha fazla baskı altında.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.