7 Mart 2013 Basın Özeti

Son güncelleme: 7 MART 2013 - TSİ 08:22

Pentagon'un Irak'taki işkence vakalarındaki rolü

Guardian gazetesi, baş sayfasını Pentagon'un Irak'taki işkence merkezlerindeki rolünü ortaya çıkaran özel haberine ayırmış.

Haber, şu anda 20 yıl hapis cezası ile yargılanan Amerikan askeri Bradley Manning'in Wikileaks'e sızdırdığı belgelerin ardından Guardian ve BBC Arapça servisinin yaptığı bir araştırmaya dayanıyor.

Habere göre, Pentagon, Latin Amerika'da paramiliter gruplara danışmanlık yapan ABD özel kuvvetlerinde görevli Albay James Steele'i Irak'ta gizli gözaltı ve işkence merkezleri oluşturan komanda birliklerini denetlemesi için görevlendirdi. Bu birimlerin Irak'taki en ağır işkence vakalarından sorumlu olduğu iddia ediliyor.

Irak'a gönderilen danışmanlardan bir diğeri James Koffman'ın da bu gözaltı merkezlerinde çalıştığı belirtiliyor.

Gazeteye göre bu haberle birlikte ilk defa ABD'nin Irak savaşı sırasında yaşanan işkence vakalarındaki rolü ortaya çıktı. Bunun yanısıra, bir seks skandalı nedeniyle istifa etmek zorunda kalan ve Steele'in doğrudan rapor verdiği CIA Başkanı General David Petraeus'un da ilk defa bu ihlallerle ilgisi olduğu ortaya çıkıyor.

Gazete iç sayfalarında James Steele'in 1980'lerde El Salvador'da militan gruplara karşı operasyonarda ve işkence olaylarındaki rolü ile ilgili detaylı bilgi veriyor ve hem oradan hem de Irak'tan işkence mağdurlarının ifadelerine yer veriyor.

Haber şöyle devam ediyor: "Steele gizemini koruyor. Irak'tan 2005 Eylül ayında ayrıldı ve enerji alanına girdi... Şimdiye dek medyanın ilgisinden uzaktı. Eğer Wikileaks'e milyonlarca ABD belgesi sızdıran ve şu an 20 yıl hapis cezası ile yargılanan ABD askeri Bradley Manning olmasaydı öyle kalmaya da devam edecekti."

Maduro Chavez'in bıraktığı boşluğu doldurabilecek mi?

Financial Times gazetesinde Venezuela lideri Hugo Chavez'in ölümünün ardından bir analiz yazısı göze çarpıyor.

Yazıda Chavez'in halefi olarak gösterdiği Nicolas Maduro'nun aynı geleneği sürdürüp sürdüremeyeceği ve karizmatik lider Chavez'in bıraktığı boşluğu doldurup dolduramayacağı tartışılıyor.

Chavez'in neşeli ve ateşli konuşmalarına karşılık Maduro'nun kuru ve sıradan kaldığının belirtildiği yazıda, halkın Chavez'i devlet içindeki yolsuzluktan azade tuttuğu ancak artık bu sorunların daha da gün yüzüne çıkacağı vurgulanıyor.

Yazıda seçimleri kazanacağı kesin olsa da Maduro'nun ülkenin ekonomik gidişatı, yolsuzluk ve yüksek enflasyondan daha fazla sorumlu tutulacağı ifade ediliyor.

Maduro'nun Chavez'in izinden ayrılmayacağının ve hatta daha radikal ekonomik politikalar izleyebileceğinin öne sürüldüğü yazıda, Chavez 1992 yılında darbe girişimi yaptığı Perez ile karşılaştırılıyor ve o zaman olduğu gibi ekonomik krizin Chavez geleneğini de yıkabileceği ifade ediliyor.

Ancak yazıya göre Chavismo zarar görse de Chavez bir aziz gibi yaşamaya devam edecek.

Muhafazakar Parti içinde 'darbe' planları

Times gazetesinde İngiltere'nin Avrupa Birliği ile ilişkisinin geleceğine dair tartışmalara yer veriliyor.

Baş sayfadan verilen haberde bir grup Muhafazakar Parti milletvekilinin bir akşam yemeğinde, AB referandumunun gelecek seçimlerden önce yapılmasını sağlayarak koalisyon hükümetini istikrarsızlığa sürükleme planlarını tartıştığı aktarılıyor.

Gazete, David Cameron'ı devirmenin ve koalisyonun sona erdirilmesi senaryolarının tartışıldığı bu özel yemekte Adalet Bakanı'nın da bulunduğunu ancak bu konuşmalara müdahale ettiğini belirtiyor.

Habere göre bu, Muhafazakar Parti'de giderek belirginleşen çatışmanın en bariz ifadesi.

Haberde yemeğin, geçen hafta Eastleigh'de yapılan ara seçimde sağcı, göç ve Avrupa karşıtı İngiltere Bağısmızlık Partisi'nin Muhafazakar Parti'den daha fazla oy olması üzerine düzenlendiği aktarılıyor.

İngiltere'den Suriye muhalefetine yardım

Daily Telegraph gazetesinde İngiltere'nin Suriye'de isyancı gruplara sağlayacağı yardım ile ilgili bir haber göze çarpıyor.

Haberde Dışişleri Bakanı William Hague'in İngiltere'nin Suriye'de silahlı muhalif gruplara ilk defa askeri ekipman vereceği ve ayrıca 13 milyon sterlin para yardımı yapılacağı açıklamasına yer veriliyor.

Suriye'de muhalefetin giderek daha radikal bir hale geldğinin vurgulandığı haberde, bu, İngiltere'nin ulusal güvenliğini tehdit etmeden yardımların artmasının planlandığı belirtiliyor.

Gazetenin başyazısında her iki tarafın da insan hakları ihlalleri işlediği bir savaşa İngiltere'nin dahil olmasının üzücü olduğu ancak kenarda durup izlemenin de artık mümkün olmadığı ifade ediliyor.

Harekete geçmenin ahlaki bir sorumluluk olduğunun belirtildiği yazıda bölgedeki istikrarsızlığın İngiltere'nin stratejik çıkarlarını da tehdit ettiği belirtiliyor.

Yazıda İngiltere'nin yardımının Esad'ın gidişini hızlandıracağı ifade edilirken, yardımın yanlış ellere düşmesinin de riskleri olduğu vurgulanıyor.

'Aynı işi yapan kadın erkekten daha az kazanıyor'

Independent gazetesinin baş sayfasında İngiltere'de kadınlar ve erkekler arasındaki maaş farkına dair bir haber yer alıyor.

Haberde fırsat eşitliği yasalarına rağmen İngiltere'de genç kadınların benzer işlerde çalışan erkeklerden hala daha az maaş aldığı belirtiliyor.

Haberin dayandığı araştırmaya göre aynı alandan ya da aynı üniversiteden mezun kadınlar erkeklerden daha az kazanıyor. Hukuk bu alandardan en öne çıkanı.

Özellikle özel sektörde farkın daha belirgin olduğunu aktaran gazete, kadın erkek eşitliği için kampanya yapan grupların bu duruma son verecek önlemler alınması çağrısında bulunduklarını söylüyor.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.