18 Kasım İngiltere Basın Özeti

Times gazetesi, Türkiye'de Ayasofya Müzesi'nin yeniden camiye dönüştürülmesi yönünde siyasi baskıların arttığını yazıyor.

Gazete, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın Ayasofya'nın yeniden ''ibadete açılmasına'' yeşil ışık yakan sözlerinin yanısıra Milliyetçi Hareket Partisi sıralarından da benzer yönde bir talebin yükseldiğini bildiriyor.

Times, Ayasoyfa'nın camiye dönüştürülmesi kampanyasına eleştirel gözle bakan çevrelerin ise bu talepleri Türkiye'nin laik anayasasına yönelik saldırıların bir parçası olarak değerlendirdiklerini kaydediyor.

Times'ın ifadesiyle İstanbul'un en popüler turist mekanı olan eski Bizans kilisesi ve Osmanlı camii Ayasofya'nın müze statüsünün değiştirilmesi talebi hükümetin İslamcı bir gündemi hayata geçirdiği eleştirilerini bir kez daha alevlendiriyor.

1935'te müze

Gazete, aşırı sağda diye nitelediği MHP'nin yaklaşan seçimler öncesinde AKP hükümetinin muhafazakar oylarına rakip olduğunu ve MHP'nin Ayasofya'nın camileştirilmesi yönünde bir yasa tasarısını meclise getirmeyi planladığını yazıyor.

Times'ın da aktardığı gibi, 537 yılında kilise olarak inşa edilen Ayasofya, Osmanlıların İstanbul'u ele geçirmesi ardından camiye dönüştürülmüş ve 1935 yılında Mustafa Kemal Atatürk'ün talimatıyla ibadete kapatılarak varlığını bir müze olarak sürdürmüştü.

Bizans İmparatoru Jüstinyen'in emriyle inşa edilen ve adı Yunanca 'Kutsal Bilgelik' anlamına gelen Ayasofya, kuruluşundan sonraki 1000 yıl süresince dünyanın en büyük kapalı mekanıydı.

Times, geçen sene 3 milyon 3 yüz bin turistin ziyaret ettiği Ayasofya'nın Türkiye'nin laik sistemi adına güçlü bir reklam vazifesi gördüğünü bildiriyor.

İran'ı 'vurabiliriz'

FinancialTimes'ın dış haber sayfalarında İsrail'e ilişkin bir haber yer alıyor.

Gazete, İran'a yönelik tehditlerinin dozunu artıran İsrail yönetiminden üst düzey bir yetkilinin hafta sonunda ''eğer gerekirse İsrail'in İran'ın nükleer tesislerini tek taraflı bir kararla vurmaya hazır olduğunu'' söylediğini bildiriyor.

Açıklamayı yapan kişi, Netanyahu hükümetinde görev süresi dolmak üzere olan ulusal güvenlik danışmanı Yaakov Amidror.

Financial Times'a mülakat veren Amidror, İsrail ordusunun uzun süredir İran'ın nükleer programını sona erdirecek güçte olduğunu ve Başbakan Netanyahu'nun eğer gerekirse İran'ın tesislerine tek başına saldırmaya hazır olduğu konusunda hiçbir soru işareti bulunmadığını söylüyor.

Gazete, İsrail'den gelen bu son uyarıların Çarşamba günkü kritik İran görüşmelerinin öncesine rastladığına dikkat çekiyor.

Amerikalı yetkililer, İran'la nükleer pazarlıkların bir anlaşmayla sonuçlanmaya ''yakın'' durduğunu söylemişlerdi ve Financial Times, İran'a sunulan anlaşma önerisinden hiç memnuniyet duymayan İsrail'in Barack Obama hükümetini sert dilde eleştirdiğini yazıyor.

Doris Lessing'in ardından

İngiltere'nin Nobel ödüllü edebiyatçısı Doris Lessing'in ölümü gazetelerin ortak haberleri arasında.

2007 yılında Nobel'i kazanan 11'inci kadın yazar olan Lessing'in büyük boy fotoğrafları Independent ve Guardian'ın ön sayfalarında dikkat çekiyor.

Independent, 94 yaşında ölen yazarın siyasi romanlardan bilim-kurguya değin geniş bir yelpazede eserler verdiğini yazıyor.

Guardian, ardında 50'yi aşkın eser bırakan Lessing'in ölümünün edebiyat camiasında yas havası estirdiğini belirtiyor.

Başyazılarından birini Doris Lessing'e ayıran Daily Telegraph, ''İngiltere en büyük edebiyat yeteneklerinden birini kaybetti.'' diyor.

Gazetge, Dorris Lessing'i ''umutlu bir şüpheci'' diye tanımlamış:

''Lessing savaş üzerine, ırkçılık üzerine, yolsuzluk ve kötülük üzerine yazdı. Ama onun vizyonunun bir parçası, tüm bunların umut ve ihtiras içinde aşılabileceğine olan inancıydı.''

İlgili haberler