26 Aralık İngiltere Basın Özeti

İngiltere'de gazeteler bugün Türkiye'de üç bakanın istifa etmesini, Noel döneminde İngiltere'de etkisini hissettiren soğukları ve İngiltere'nin ekonomik gelişimini sayfalarına taşıyor.

Times gazetesi, dış haber sayfasının manşetinden duyurduğu haberde Türkiye'de üç bakanın istifa etmesiyle Başbakan Erdoğan'ın kendini yolsuzluk skandalının daha da derinlerinde bulduğunu okuyucularına aktarıyor.

Gazete, istifalardan en çok Çevre Bakanı Erdoğan Bayraktar'ınkine odaklanıyor. "Çevre Bakanı dün yaptığı açıklamada savcıların yasadışı olduğunu iddia ettikleri imar planlarından Başbakan Erdoğan'ın haberi olduğunu savundu." diyen gazete, Bayraktar'ın Erdoğan'ın da istifa etmesi gerektiğine inandığını canlı yayında söylediğini de habere ekliyor.

Geçen hafta yapılan şafak baskınlarından ve ayakkabı kutularında bulunan nakit paradan bahseden Times, bu yolsuzluk skandalının "Erdoğan'ın11 yıllık iktidarında karşı karşıya kaldığı en büyük kriz" olduğunu öne sürüyor.

İran'a yasadışı para transferi yapıldığı ve imar projeleri için rüşvet verildiği iddialarının araştırıldığı soruşturmanın eski bakanlar Muammer Güler, Zafer Çağlayan ve Erdoğan Bayraktar, oğulları, iş adamları ve memurlara odaklandığını aktaran gazetenin haberi şöyle devam ediyor:

"Erdoğan soruşturmanın, Adalet ve Kalkınma Partisi'ni sarsmayı amaçlayan uluslararası bir komplodan ibaret olduğu görüşünde.

Pakistan'dan dönüşünde [Ankara] Esenboğa havalimanında destekçilerine konuşan Başbakan, yolsuzluk skandalıyla bağı olduğu keşfedilen kişilerin bundan sorumlu tutulacağını söylediyse de suçlamaların halka karşı kurulmuş bir komplo olduğunu sözlerine ekledi.

Hükümeti yolsuzluk soruşturmasını başlatan polise misilleme yapıp operasyonların başladığı Salı gününden bu yana yüzden fazla amiri görevden aldı.

Soruşturma ve buna karşı yapılan misilleme aslında Başbakan'ın hükümetinin temelini oluşturan koalisyonun içinde bulunduğu kavganın bir parçası.

Erdoğan'ın sözde düşmanı Pennsylvania'da oturan Fethullah Gülen adında yaşlı bir hoca. Gülen'in destekçileri, ılımlı İslam, Türk milliyetçiliği ve inançlar arası diyaloğu benimseyen uluslararası bir ağ oluşturuyor.

Normalde yumuşak sözler kullanan Gülen geçen hafta yayınladığı öfke dolu vaazında yolsuzluk soruşturmasını durdurmaya çalışanların "evlerine Allah'tan ateş düşürmesini" istedi.

Gülen'in avukatları soruşturmayla doğrudan bağı olduğu iddialarını reddetse de takipçilerinin emniyet ve adalet birimlerinde kuvvetli varlık gösterdiğine inanılıyor.

Soruşturmada adı geçen üç bakan da kendilerine yöneltilen suçlamaları reddediyor."

Telegraph: 'Türk lider krizle yüz yüze'

Telegraph gazetesi "Skandal bakanları yerlerinden etti, Türk lider krizle yüz yüze" başlığı altından verdiği haberde "Türkiye hükümetini saran krizin ilk kayıplarını verdiğini" söylüyor ve yolsuzluk skandalında adı geçen üç bakanın istifasına odaklanıyor.

"Ekonomik gelişim ve Türkiye'nin uluslararası alanda diplomatik duruşunda yükseldiği bir döneme başbakanlık eden İslamcı" olarak nitelediği Erdoğan'ın "otoriter davranışlarından dolayı eleştirildiğini" yazan Telegraph, kendisinin iddiaların siyasi olduğunu söylediğini aktarıyor.

Erdoğan Bayraktar'ın çıktığı televizyon kanalında Erdoğan'ın da istifa etmesi gerektiğini söylemesine dikkat çeken Telegraph Ortadoğu muhabiri Richard Spencer, kaleme aldığı habere şöyle devam ediyor:

"Bayraktar, polisin soruşturduğu inşaat projelerinin büyük bölümünün lideri tarafından onaylandığını söylüyor. Kendisi 'milletin hayrı için sayın başbakanın istifa etmesi görüşünde olduğunu' dile getirdi.

(…) İktidarına karşı Haziran ayında İstanbul'da başlayan şiddetli protestoların ülkenin dört bir köşesinde yayılmasından bu yana Erdoğan 'yabancı ülkelerin' ve başka güçlerin hükümetine karşı komplo kurduğunu iddia ediyor.

Soruşturmaya duyduğu öfke beklemediği kötü bir sürprizle daha da arttı: Zira hükümetinin haberi olmadan polisin bir yıldır soruşturmayı devam ettirdiği ortaya çıktı. İlk emri emniyetteki üst kademelerin tasfiyesi oldu.

Ülkedeki laik muhalefet kendisini Arap Baharı sonrasında bölgede İslami siyasetiyle fazla içli dışlı olmakla; ve Türkiye'nin Müslüman dünyasında laikliğin örneği olma rolünü sonlandırmaya çalışmakla suçluyor.

Uzmanlarsa bu soruşturmanın geniş İslami bir taban içinde Erdoğan'la Gülen arasında bozulan ilişkilerin bir sonucu olabileceğini düşünüyor."

Telegraph: 'İngiltere Avrupa'nın en büyük ekonomisi olacak'

Telegraph gazetesi ana sayfasından duyurduğu bir haberde İngiltere'nin Almanya ve Fransa'yı sollayarak Avrupa'nın en büyük ekonomisi olma yolunda ilerlediğini yazıyor.

Gazete, Ekonomik ve İş Araştırmaları Merkezi'ne (CEBR) dayanarak yayınladığı haberde İngiltere'nin hızlı büyüyen bir nüfus, düşük vergiler ve ıstırap çeken Euro bölgesinden bağımsız kalarak Amerika'dan sonra Batı'nın en başarılı ekonomisi olma yolunda ilerlediğini aktarıyor.

Guardian: 'BM Cameron'ın göç yasasını kınadı'

Guardian gazetesi manşetten duyurduğu haberde İngiltere Başbakanı David Cameron'ın değiştirmeyi planladığı göç yasasını şimdiden Birleşmiş Milletler'in eleştirdiğini yazıyor.

Gazetenin haberine göre BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, yayınladığı eleştiride Cameron'ın istediği değişikliklerin yabancıları hedef haline getirebileceğini ve yardıma muhtaç olan insanlara ev sağlanmasının önüne geçebileceğini söyledi.

Guardian, yasadışı göçün önüne geçebilmek için David Cameron'ın "banka hesaplarına erişimin kısıtlanması" ve "geçici göçmenlerin kamu hizmetleri için para ödemesi" gibi değişiklikler getirmek istediğini hatırlatıyor.

Times: 'Sel çilesine yağmur eklendi'

Times gazetesi ön sayfasında duyurduğu haberde Noel günü İngiltere'nin güneyinde bazı yerleşim birimlerini selin bastığını, ve bunun sonucunda onlarca ailenin evinden ayrılmak zorunda kaldığını yazıyor.

Gazete, ülkenin güneydoğusunda 50 bin eve elektrik ulaştırılamadığını aktarıyor.

İlgili haberler