15 Ocak İngiltere Basın Özeti

Telif hakkı BBC World Service

İngiltere medyasında bugün, göçmenlik bürosu yetkililerinin, sığınmacı karşıtı tedbirleriyle ödüllendirildiği, cinsiyet temelli kürtajlarla kız çocukların nüfusunun azaldığı ve Fransız lider Hollande'ın konuşmasına ilişkin haberler öne çıkıyor.

Türkiye’de El Kaide’ya karşı yürütülen operasyon kapsamında, terörle mücadele ekiplerinin Suriye’ye yardım taşıyan İnsani Yardım Vakfı İHH’nin Kilis bürosuna yaptıkları baskın ve aramalar İngiliz gazetelerinden Financial Times ve The Times’ın sayfalarına da yansıyor.

Financial Times gazetesi İstanbul muhabir Daniel Dombey, İHH’nin 2010’da Gazze’ye yardım taşıyan ve İsrail’in saldırısına uğrayan Mavi Marmara yardım filosuyla öne çıktığını belirtip İsrailli yetkililerin İHH’nin ‘El Kaide bağlantılı olduğu’ yönünde iddialarda bulunduğunu hatırlatıyor.

İHH’nin baskınla ilgili yaptığı basın açıklamasına da yer veren gazete, vakfın Genel Sekreteri Yaşar Kutluay’ın “Bu İsrail yanlısı kurumlar, kuruluşlar veya içerilerine sızılmış yapılar tamamen deşifre olacaktır” sözlerini aktarıyor.

Türkiye’de Gülen Cemaati’nin yargıya sızdığına ilişkin iddiaları Fethullah Gülen’in inkâr ettiğini yazan gazete, Fethullah Gülen’in 2010 yılında Wall Street Journal gazetesine verdiği mülakatta Gazze filosunu eleştirip İHH’yı onaylamadığını hatırlatıyor.

Haber şöyle devam ediyor: “[Gülen’in] hareketi, İslam’ın farklı geleneklerinden gelen İHH veya Erdoğan’ın AKP’sine kıyasla İsrail’e daha dostane.”

Gazete, İHH’nın adının daha önce de içinde silahlar olduğu iddia edilen bir tırda yapılan aramayla anıldığını hatırlatıp haberi Başbakan Erdoğan’ın “Türkiye karşıtlarının Türkiye’ye zarar vermek için Gülencileri kullandığı” sözleriyle sonlandırıyor.

The Times gazetesinin İstanbul muhabiri Alexander Christie-Miller de İHH’ye yapılan baskını aktardığı haberinde İHH için şu ifadeleri kullanıyor: “İslamcı vakıf Suriye’deki iç savaş mağdurlarına yardım dağıtıyor ama son dönemde çalışmalarını silah teslimatı yapmak için kullanmakla suçlanmışlardı.”

The Times’ın haberinde İHH avukatlarından Uğur Yıldırım’ın “baskınların komplonun bir parçası olduğu” ve Mavi Marmara olaylarından sonra vakfı “terörist örgüt olarak göstermek için girişimlerde bulunulduğu” yönündeki sözleri de yer alıyor.

Kız çocukları doğmadan ölüyor

Özellikle Hindistan ve Çin’de ailelerin erkek çocuk istemeleri nedeniyle, kız çocuklar doğmadan kürtaj kurbanı oluyor.

Independent gazetesi baş sayfa manşetine taşıdığı bilim editörü Steve Connor imzalı özel habere göre, bu uygulama İngiltere’de farklı etnik gruplar arasında da yaygınlaşıyor.

Independent bu iddiasını, nüfus sayımlarında özellikle kız ve erkek çocuk oranları arasındaki farkın giderek açıldığını gösteren verilere dayandırıyor.

Gazetenin araştırması, İngiltere’deki göçmen ailelere ve en iki çocuk sahibi ailelere yoğunlaşıyor.

İngiltere ve Galler’de 2011 yıllarında yapılan nüfus sayımları verilerini inceleyen Independent gazetesi, yaklaşık yarı yarıya olan kız ve erkek çocuk nüfus oranlarının bazı göçmen gruplar arasında değiştiğini ve sayıları bin 400 ila 4 bin 700 arasında değişen kız çocuklarının “nüfus sayımlarında yok olduğunu” yazıyor.

Hükümet geçen yılki araştırmasında cinsiyet temelli kürtajların İngiltere’de yaşayanlar arasında yapıldığına ilişkin bir kanıta ulaşamamış, bu uygulamanın daha ziyade yabancı bir ülkede doğanlar arasında yaygın olduğu kanısına varmıştı.

Nüfus oranlarındaki farkın ‘yalnızca cinsiyet temelli kürtaj’ uygulamasıyla açıklanabileceğini belirten gazete, bulguların ‘hamile kadınların gebeliklerinin 13’üncü haftasında ultrason yöntemiyle bebeklerinin kimliklerini öğrenmelerine yasal yollarla izin verilip verilmemesi gerektiği’ tartışmasını alevlendireceği görüşünde.

Sığınmacılara engel olan yetkililere ödül

Guardian gazetesinin baş sayfa manşetinde, ‘İngiltere’ye sığınma talepleri reddedilen göçmenlerin temyiz davalarını kaybetmelerine yardımcı olan İçişleri Bakanlığı göçmenlik bürosu yetkililerinin ikramiye, hediye çekleri ve nakit parayla ödüllendirildiklerine’ ilişkin özel bir haber var.

Gazetenin bilgi edinme özgürlüğü yasası uyarınca talep ettiği resmi belgelere dayandırılan haberde şu ifadeler yer alıyor:

“Guardian’ın elde ettiği resmi belgeler, göçmenlik bürosu yetkililerinin hükümetin İngiltere’yi terk etmeleri hükmüne vardığı göçmenlerin açtığı temyiz davalarının yüzde 70’ini kazanma hedefi olduğunu gösteriyor.”

Gazetenin aktardığına göre “kısa vadede gösterdikleri olumlu performans” nedeniyle yetkililere yaklaşık 25-50 sterlinlik hediye çekleri veriliyormuş.

Uygulamayı eleştirenler bu yöntemin, göçmenlerin İngiltere’yi terk edip zulme uğradıklarını iddia ettikleri ülkelerine dönmeleriyle doğacak sonuçlar için yetkililiklerin ödüllendirilmesi anlamına geldiğini söylüyor.

İngiltere İçişleri Bakanlığı ise bu uygulamanın “sığınmaya ilişkin alınan kararların yasal uygulamasında çalışanların başarılarını denetleme yollarından biri olduğunu” savunuyor.

Gazete, yetkililerin ödüllendirilmeden önce davalardaki sunumlarının başarısı, gücü ve resmi kurallara uyumlarının da değerlendirildiğini yazıyor.

Guardian, İngiltere’nin Göçten Sorumlu İçişleri Bakanı Mark Harper’ın ‘hiçbir yetkiliye yalnızca temyiz davasını kazandıkları için çek verilmeği, başka faktörlerin de göz önünde bulundurulduğu’ yönündeki sözlerini de aktarıyor.

Fransız medyası ve Hollande

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın gizli ilişkisinin ortaya çıkmasından sonra ilk defa kameralara geçmesi ve ilişkisine dair sorulardan çok Fransa ekonomisiyle ilgili gelişmeleri aktardığı konuşması da İngiliz gazetelerinde.

Financial Times gazetesinden Hugh Carnegy Hollande’ın konuşmasıyla ilgili şu yorumu yapıyor:

“Baskı altındaki cumhurbaşkanı medyanın dikkatini ekonomi planlarına çekmeye çalıştı… Hollande’ın yola devam etmesinde bir etkisi olup olmayacağı soru işareti. Fransızlar, cumhurbaşkanlarının renkli aşk hayatlarına hoşgörüleriyle bilinir. Ama Hollande, hali hazırda düşük onay oranları ve kazaya eğilimli görünen risklerin acısını çekiyor ve seçmenin gözüne iki yüzlü görünüyor.”

“Özel hayatında ne olursa olsun, siyasi geleceğinin bu yıl büyüme yaşanacağına ikna etmesine bağlı olduğunu bilen Hollande, kuşkusuz eskisine göre reformcu kimliğine daha sıkı tutunuyor.”

Guardian gazetesinden Jon Henley ise Fransız liderin konuşması ve Fransız basınının gizli aşk sorularından kaçınmasına ilişkin kısa bir analiz kaleme almış.

Sağcı Le Figaro gazetesi muhabirinin “Valerie Trierweiller hala First Lady mi?” sorusu dışında hiçbir muhabirin doğrudan gizli ilişkiye dair soru sormadığını yalnızca birkaç gazetecinin dolaylı yollarla konuya girmeye çalıştığını aktardan yazar “İşler Fransa’da başka yürüyor” diyor.

Yazar Fransız gazetecilerin bu tavrını da Fransız halkının geleneksel olarak cumhurbaşkanlarına duydukları saygıya bağlıyor.

“Bu Fransız gazetecilerin işlerini iyi yapmadıkları anlamına gelmiyor. Özel hayat her zaman dışarıda tutulsa da Fransa’da işlerini şahane yapan siyaset muhabirleri var. Fakat cumhuriyetin vücut bulduğu devlet liderine karşı konulamaz bir saygı duyuluyor.”

İlgili haberler