22 Ocak 2014 Basın Özeti

Telif hakkı BBC World Service

Guardian gazetesi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın polis ve yargının üst kademelerini değiştirme operasyonunun uluslararası alanda ilk eleştiri okuna dün Brüksel'de hedef olduğunu yazıyor.

Gazete, Tayyip Erdoğan'ın HSYK'da planladığı değişiklik planlarına ilişkin Avrupa Birliği yetkililerinden tasarının Avrupa standartlarına uymadığı ve yeniden düzenlenmesi gerektiği mesajını aldığını bildiriyor.

En son beş yıl önce Brüksel'e gitmiş olan Erdoğan'ın bu ziyaretinin Türkiye'de birkaç hafta önce patlak veren yolsuzluk skandalının ertesine rastladığını yazan Guardian, Başbakan Erdoğan'ın savcılar ve yargıçlar üzerinde yürütmeyi yetkili kılmayı hedefleyen tasarısının kuvvetler ayrılığı ilkesine ters düştüğü gerekçesiyle Brüksel'de eleştirildiğini belirtiyor.

'Büyük bir gerileme'

Guardian, Recep Tayyip Erdoğan'ın kuvvetler ayrılığına olan inancını vurgulamakla birlikte Türkiye'de yargıçların bağımsız hareket etmediklerini söyleyerek, AKP'nin hazırladığı tasarının yargının bağımsızlığı gayesini taşıdığını açıkladığını yazıyor.

Gazetenin ifadesiyle, Erdoğan'ın ülkenin polis ve yargı teşkilatıyla giriştiği savaşın arkasında eski müttefiki Fethullah Gülen'le sert bir üslupta cereyan eden iktidar kavgasının olduğu düşünülüyor.

Guardian'ın Türkiye'ye bakan bir Avrupa Birliği yetkilisi diyerek isim vermeden tanıttığı bir diplomat, Türkiye'de hukukun üstünlüğü ilkesine zarar verildiğini ve bunun büyük bir gerileme olduğunu belirtiyor.

Gazetenin alıntıladığı bir diğer kişi, ''Erdoğan'ın attığı adımlar nedeniyle Türkiye'yle Kasım'da yeniden başlatılan üyelik müzakerelerinin dondurulabileceği'' uyarısında bulunan Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier.

Guardian, 11 yıldır Türk siyasetine hakim olan Başbakan Erdoğan'ın Gezip protestolarının patlak verdiği geçen Mayıs ayından bu yana giderek otoriterleştiğini yazıyor.

'Arka kapıdan' buyur edilen faiz artırımı

Türkiye ekonomisini değerlendiren Financial Times, Merkez Bankası'ndan dün faiz oranlarına dokunmama kararı çıkmış olsa da, aslında faiz artırımına ''arka kapıdan müsade edildiğini'' yazıyor.

Gazete, gösterge niteliğindeki faizlerde artırıma gidilmese de, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'ndan yapılan dünkü açıklamada, ''istisnai günlerde'' bankalar arası piyasalardaki faizin yüzde 7,75'ten yüzde 9'a kadar çıkmasına müsade edileceğinin söylendiğini aktarıyor.

Financial Times'ın görüş aldığı analistler, bunun borçlanma maliyetinin yükseltilmesine kapının açık bırakıldığı anlamına geldiğini belirtiyorlar.

Gazete, Merkez Bankası'nın dünkü toplantısı öncesinde hükümet kanadından faizlerin yükseltilmemesi yönünde yoğun açıklamalar geldiğini hatırlatıyor.

Cari açık uyarısı

70 milyar dolarlık bir fonu idare eden Pimco'nun gelişen pazarlar ekibinden Francesc Balcells, Financial Times'a verdiği mülakatta, ''eğer şartlar zorunlu kılmazsa'' Mart ayındaki yerel seçimlere doğru Türkiye Merkez Bankası'nın dolambaçsız şekilde faiz artırımına gitmesini beklemenin daha da zorlaşacağını, zira bu adımın siyaseten hassas olduğunu kaydediyor.

Gazete, IMF'nin ve çok sayıda analistin Türkiye'ye uzunca bir süredir, 60 milyar dolarlık cari açığın önüne geçilebilmesi ve liranın istikrarı için faiz oranlarını artırması çağrısında bulunduklarını yazıyor.