31 Mart İngiltere Basın Özeti

Türkiye'de dün yapılan yerel seçimlerin net sonuçları, İngiltere gazetelerinin ilk baskılarına yetişmemiş. Sadece bazı gazetelerin internet sitelerinde seçimlerle ilgili haber ve yorumlar yer alıyor.

Financial Times'taki haberin başlığı, "Erdoğan ulusal seçimlerde zaferini ilan etti".

Gazetenin İstanbul'daki muhabiri Daniel Dombey, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın zafer ilanında, Gülen Cemaati mensuplarına karşı kısa sürede sert önlem alacağı sinyali verdiğini söylüyor.

Daniel Dombey, Erdoğan'ın düşmanlarını yolsuzluk soruşturmasının ve bir dizi gizli bilginin sızdırılmasıyla suçladığını hatırlatıyor.

Dombey'nin dikkat çektiği bir diğer nokta da, Erdoğan'ın cumhurbaşkanı adaylığına hazır olabileceğinin sinyalini vermesi.

Financial Times'a göre Erdoğan, Gülencilere karşı yakında harekete geçeceğinin sinyalini şu sözlerle verdi:

"Kaçanlar kaçtı. Bazıları yarın da kaçabilir ha...Bundan sonra, dedim ya, inlerine gireceğiz. Hesabını bunun ödeyecekler. Bedelini ödeyecekler."

Yine Financial Times'a göre Erdoğan'ın zafer konuşmasında, cumhurbaşkanlığına aday olabileceğinin sinyali ise şu sözlerde saklı:

"Bundan sonra da bu can, bu tende oldukça, üzerimize hangi emanet yüklenirse Allah'ın izniyle ona sadakatle sahip çıkmaya çalışacağız."

Financial Times'a konuşan ABD'nin eski Türkiye büyükelçilerinden Ross Wilson yerel seçimlerle ilgili şunları söylemiş:

"Seçim bir dönüm noktası olabilir ancak belirsizliğe son vereceğini düşünmüyorum. Çünkü gelecekte çok daha önemli seçimler yapılacak."

"Türkiye'de iç siyaset daha dramatik, belirsiz ve bazı açılardan 10 yıldan uzun süredir görülmemiş şekilde istikrarsız bir hal aldı. Türkiye'nin büyük zorluklarla elde ettiği kazanımlar son buluyor gibi. Türkiye'yi ülkenin Avrupa'daki, NATO'daki, bölgedeki rolünü önemseyen herkes kaygı duymalı."

İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Profesör Yaman Akdeniz de Financial Times'a yaptığı açıklamada Türkiye'de gelinen noktada internete erişim açısından ciddi kaygıları olduğunu söylemiş ve eklemiş:

"Hükümetin internete erişimi kontrol ermesi açısından daha da kötü bir noktaya ilerliyoruz. Bu alanda daha önce görüşmemiş düzeyde sansür uygulanıyor."

Daily Telegraph haberinin başlığında "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan zaferini ilan etti" derken, Times "Krizlerin sarstığı Erdoğan seçim zaferini ilan etti" demiş haberinin başlığında.

'AKP önemli bir zafer kazandı'

Guardian ise seçimden önce "güç durumda" olduğunu hatırlattığı Başbakan Erdoğan'ın hakkındaki ciddi suçlamaları püskürtmüş göründüğünü belirtiyor.

Gazete Türkiye'deki yerel seçimlerin Başbakan Erdoğan'ın popülaritesini ölçen bir barometre olarak görüldüğünü, AKP'nin ise önemli bir zafer kazandığını vurgulamış.

Guardian'a göre Erdoğan muhtemelen seçimler sonrası güç mücadelesinde daha da fazla hakimiyet sağlamaya çalışacak.

Gazetenin haberinde şu satırlar da yer almış:

"Seçimlerdeki başarısı Erdoğan'ı ağustos ayında cumhurbaşkanı adayı olması yolunda cesaretlendirecektir. Bazıları bu başarının otoriter eğilimleri artırmasından, siyasetteki ve devlet kurumlarındaki muhaliflere karşı sert bir hesaplaşma döneminin habercisi olmasından korkuyor."

İlgili haberler