23 Nisan İngiltere Basın Özeti

Telif hakkı BBC World Service

Financial Times gazetesinde bugün, gazeteci Borzou Daragahi'nin Mısır'la ilgili makalesine yer verilmiş. "Mısır'ın kara delikleri" başlığıyla yayımlanan analizde, hükümete muhalif binlerce kişinin gözaltında kaybolduğu belirtiliyor. Gazeteci, bu durumun yeni nesil cihatçıları marjinalleştirdiği eleştirilerine dikkat çekiyor.

Yazı, 14 Ocak'ta Kahire'de tutuklanan ve bir daha kendisinden haber alınamayan Abdül Samiyeh'in hikayesiyle başlıyor. 31 yaşındaki iki çocuk babası Samiyeh'in ailesinin, gece gündüz, bütün hapishaneleri gezerek, onu aradığı yazıyor. Ailenin, 3 hafta önce gizli bir telefon aldığu ve tanımadıkları bir adam kendilerine Samiyeh'in Azouly hapishanesinde tutulduğunu söylediği belirtiliyor.

Daragahi, ailenin ve avukatlarının bakanlıklara başvurusunun sonuçsuz kaldığını yazmış.

Mısırlı insan hakları savunucularının yorumlarına da yer verilmiş. Buna göre Samiyeh'in hükümet tarafından onaylanmayan gizli kamp ve hapishanelerden birinde tutulduğu iddia ediliyor.

Gazeteci, gözaltına alınanların çoğunlukla Mursi destekçisi ya da Müslüman Kardeşleri desteklediğinden şüphelenilen kişiler olduğunu belirtiyor. Ayrıca, darbe karşıtı sol muhaliflerin de gözaltına alındığı yazıyor.

Daragahi, sol muhaliflerin kefaletle serbest bırakıldığını, üst düzey İslamcı siyasetçilerin normal hapishanelerde tutulduğunu ancak diğer İslamcı tutukluların nerede olduklarının bilinmediğini bildiriyor.

Gazeteci, 30 yıl önce Mısır hapishanelerinde marjinalleşen El Kaide lideri Ayman El Zavahiri'yi örnek veriyor ve "gizli hapishanelerde tutulan bu kişilerin geleceğin şiddet yanlısı cihatçıları olabileceği" eleştirilerini vurguluyor.

Yazıda ayrıca daha önce tutuklanıp serbest bırakılan kişilerin tanıklıkları da bulunuyor. Bu kişiler, söz konusu hapishanelerde işkence yapıldığını iddia ediyorlar.

Blair'den "Radikal İslam'la mücadele" çağrısı

Independent gazetesinin ilk sayfasındaki haberde, eski İngiltere Başbakanı Tony Blair'in "Radikal İslam'la mücadele" çağrısı yer alıyor.

Haberde, Blair'in bugün Londra'da yapacağı konuşmada, Orta Doğu'daki Batı karşıtı radikal İslamcılara karşı "devrim" çağrısı yapacağı belirtiliyor.

Blair'in Irak ve Afganistan'daki tecrübelere değineceği ve bunu "farklı kültürler arasındaki çatışma" olarak tanımlayacağı ifade ediliyor.

Gazete, eski başbakanın Rusya ve Çin'e "farklılıkları bir kenara bırakma ve radikalleşmiş ve siyasileşmiş İslam'a karşı birlikte mücadele etme" önerisinde bulunacağını belirtiyor.

Haberde, Blair'in Orta Doğu'daki Batı etkisinin siyaseti aşması gerektiğine olan inancı kaydediliyor. Ancak Blair'in "açıkça askeri bir müdahaleden bahsetmediği" de vurgulanıyor.

Batan gemi dev vinçle çıkarılacak

Times gazetesi ise Güney Kore'de batan gemiyi çıkarma çalışmalarına "Dünya" haberleri sayfalarında yer vermiş. Şu ana kadar 104 cesedin çıkarılabildiğini belirten gazete, geminin denizden nasıl çıkarılacağını grafiklerle anlatıyor.

Kurtarma çalışmalarının 48 saat sonra resmen bitirileceği belirtilen haberde, daha sonra geminin okyanustan çıkarılma çalışmalarının başlayacağı yazıyor. İki ay sürecek bu çalışmanın ise dev bir vinçle yapılacağı belirtiliyor.

Gemi enkazının sudan çıkarıldıktan sonra, Hyundai şirketine ait yük mavnalarına yükleneceği kaydediliyor. Enkazın daha sonra Mokpo'daki limana götürülmesi planlanıyor.

İngiltere'de kitap yasağına karşı kampanya

Guardian gazetesindeki bir haber, İngiltere'de hapishanelere kitap gönderme yasağına karşı başlatılan kampanyaya yönelik. Gazete, yasağa karşı çıkan eski siyasi suçluların yazılarından alıntılar yapmış.

Kampanyaya katılan isimlerden biri de, Rus punk grubu Pussy Riot'ın üyesi Nadezhda Tolokonnikova.

Haberde, daha önce 21 ay tutuklu kaldığı belirtilen Tolokonnikova'nın yazısından şu alıntılara yer verilmiş:

"Kitaplarınız olduğunda, demir parmaklıklar arkasında zamanın beyhuda geçmediğini biliyorsunuz. Hapisteyken tüm dünyanız kitaplarla şekillenir."

Kampanyaya destek veren bir diğer kişi de Belaruslu gazeteci Irina Khalip. Daha önce ülkesindeki rejimi eleştirdiği için hapse giren Khalip, doğru düzgün kitaplara ulaşamamanın bir çeşit işkence olduğunu belirtiyor ve ekliyor:

"Hapishanede kitaplar oksijen olur. Yaşamanız için vücudunuzun oksijen soluması gerekir. Eğer kitap yoksa nefes alamazsınız. Ve eğer nefes alamıyorsanız, yaşamıyorsunuzdur."

"İngiltere ve İskoçya yakın müttefikler olacak"

Daily Telegraph gazetesinin ilk sayfasındaki haberde ise İskoçya Bölgesel Yönetimi Başbakanı Alex Salmond'ın bugün İngiltere'de yapacağı konuşmanın detayları var. Gazetede, Salmond'ın İskoçya'nın bağımsızlığı halinde "İngiltere ve İskoçya'nın en yakın müttefikler olacağını" söyleyeceği yazıyor.

Salmond'ın iş adamlarına yapacağı konuşmada, insanların İskoçya'da yaşayıp, İngiltere'de çalışmaya devam edebileceğini söylemesi bekleniyor. Salmond'ın muhalif siyasilerin "Bağımsızlık İngiliz Sterlini'nden vazgeçmektir" iddialarına yanıt vereceği belirtiliyor. Buna göre Salmond, İskoçya'nın bağımsızlığı halinde para birimi olarak İngiliz Sterlini'nin kullanmaya devam edebileceğini öne sürecek.

Gazete, İskoçya liderinin konuşmasına "Aileler birbirlerini ziyaret etmeye devam edecek. Hala çoğumuz aynı televizyon programlarını izliyor olacağız" cümleleriyle devam edeceğini bildiriyor.

Daily Telegraph yazarı Alan Cochrane ise kendisi gibi düşünen bazı İskoçların bağımsızlığa karşı olduğunu yazmış. Yazar, bağımsızlık yanlısı Salmond'ın sosyal birliği sürdüreceği açıklamalarını da şu satırlarla eleştirmiş:

"Bu bir palavra. 307 yıllık bir birliği dağıtıp, her şey aynı kalacakmış gibi davranamazsınız."