24 Nisan İngiltere Basın Özeti

Telif hakkı BBC World Service

Guardian gazetesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 1915 olaylarında hayatını kaybeden Ermenilerin için yayınladığı taziye mesajı ile Ermenistan'la uzlaşma yolunda adım attığını yazıyor. Gazete, açıklamanın Türkiye'nin bugüne kadarki 'en önemli uzlaşma mesajı' olduğuna dikkat çekiyor.

Erdoğan'ın 1915 olaylarını "gayr-ı insani sonuçlar doğuran hadise" olarak nitelediğini hatırlatan Guardian'ın haberinde, "Erdoğan uzlaşmacı tonuna karşın, o dönemde yaşananların bugün Türkiye'ye karşı düşmanlık için kullanılmasını 'kabul edilemez' bulduğunu söyledi" ifadesi de yer aldı.

Erdoğan, Ermenice dahil dokuz dilde yapılan yazılı açıklamada, "20. yüzyılın başındaki koşullarda hayatlarını kaybeden Ermenilerin huzur içinde yatmalarını diliyor, torunlarına taziyelerimizi iletiyoruz" demişti.

Guardian'a konuşan 2007'de suikast sonucu öldürülen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in kardeşi Orhan Dink, Erdoğan'ın mesajının "memnuniyet verici" olduğunu söylemiş. Orhan Dink, "Taziye mesajı çok önemli bir adım. Eğer Türkiye'de demokrasi inşa edilecekse bu konu en önemli mihenk taşlarından birisidir" demiş.

Erdoğan'ın mesajını geç kalınmış bir açıklama olarak yorumlayanların olabileceğini söyleyen Orhan Dink, "Önemli olan ilk adımın atılmış olması. Bu adım her iki toplumu da normalleşmeye götürecektir" diye de eklemiş.

Guardian ise haberinde, ABD'deki Ermeni diasporasının taziye mesajını 'duygusuz ve alaycı bulduğunu' da aktarmış.

Haberde Amerikan Ermeni Ulusal Komitesi'nin (ANCA), Türkiye'nin 1915 olayları ile ilgili tezini savunurken giderek yalnızlaştığına vurgu yapması da yer alıyor.

Komitenin açıklamasında, "Ankara sadece soykırım inkarını yeniden paketliyor. Türkiye gerçeği inkar etmeye devam ediyor ve Ermeni soykırımı konusunda adaletin yerine gelmesini engelliyor" ifadelerine yer verilmişti.

"Suriye istihbaratı IŞİD'e sızdı"

Times gazetesi ise Suriye istihbaratının Devlet Başkanı Beşar Esad'ın 'muhalifleri böl ve yönet' stratejisi kapsamında Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüne sızdığını iddia ediyor.

Deborah Haynes ve Laura Pitel imzalı özel haberde, Suriye ordusunun diğer muhalif grupların mevzilerini sürekli bombardıman altında tutarken, IŞİD'in faaliyet yürüttüğü bölgeden uzak durduğuna dikkat çekiliyor.

Haberde, Irak'taki Şii militanların gizlice Suriye'ye geçirilerek IŞİD saflarına katıldığı da öne sürülüyor.

Times muhabirlerine göre Esad, Suriye istihbaratının IŞİD'e sızması ile Batılı ülkelerin çekinip muhalefete askeri destek vermekten vazgeçmesini umuyor.

IŞİD, geçmişte El Kaide ile ittifak yapmış, daha sonra iki örgüt birbirlerini sert bir dille eleştirmişti.

Times'taki haberin dayanağı ise Suriye ordusundan Albay Haydar Haydar imzasıyla Tümgeneral Ali Memlük'e gönderilen bir belge.

İddiaya göre, Halep vilayetindeki Nubl'da bulunan Albay Haydar, 2 bin 500 Iraklı Şii militanın IŞİD'e katılacağını belirtiyor. Albay Haydar, halihazırda iyi eğitimli 150 Şii militan ile 600 uzmanın IŞİD saflarında olduğunu dile getiriyor.

Yaklaşık üç yıldır rejimle savaşan Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) sözcülerinden Ömer Ebu Leyla, Facebook'taki DamascusLeaks sayfasında yayımlanan belgelerin orjinal olduğunu vurgulayarak, "Rejim makamlarından alındılar. Bu belgelere ulaşmak neredeyse iki buçuk yılımızı aldı" demiş.

Times, İngiltere Dışişleri Bakanlığı'nın bir yetkilisinin, rejim ile IŞİD arasında işbirliği olduğu yönündeki haberlerin "inandırıcı" olduğunu söylediğini aktardı. Yetkili, "Söz konusu rejim olunca bizi hiçbir şey şaşırtmaz. Esad'ın bölgedeki terörist grupları ve etkinlikleri desteklemekle dolu bir tarihi var" diye konuştu.

Türkiye'de bulunan ÖSO liderlerinden Semir Muhammed, gazeteye telefonla yaptığı açıklamada, IŞİD konvoylarının Irak sınırı yakınlarında rahatça hareket ettiğine dikkat çekerek eklemiş:

"Bence IŞİD'i rejim kontrol ediyor. Esad Batı'ya, 'Ben Suriye'deki teröristlerle savaşıyorum' demek istiyor."

ABD'deki Oklahoma Üniversitesi'nden Joshua Landis ise radikal Sünni bir yapısı olan IŞİD'in Alevi ağırlıklı Esad yönetimi tarafından idare edildiğini düşünmediğini belirterek, "İsyancılar arasındaki iç çatışma son aylarda Suriye rejimi lehine yaşanan en iyi şey" dedi.

Üç çocuğu ölü bulunan anne tutuklandı

Daily Telegraph, İngiltere'de engelli üç çocuğunun ölü bulunması üzerine tutuklanan anne ile ilgili gelişmelere yer vermiş. Gazete, çocukların aileye ait olan, yedi yatak odalı lüks evde ölü bulunduğunu yazmış.

Haberde, ölen çocuklardan Olivia'nın dört, Ben ve Max adlı ikizlerin ise üç yaşında olduğu kaydediliyor.

Gazete, 42 yaşındaki grafik tasarımcısı anne Tania Clarence'in, olayın ardından tutuklandığını bildiriyor.

Olay sırasında, babanın ve yedi yaşındaki kızlarının memleketleri Güney Afrika'da tatilde olduğu belirtiliyor.

Ölen çocukların genetik bir hastalık olan spinal kas atrofisiyle doğdukları ve en fazla beş yaşına kadar yaşayabilecekleri kaydediliyor.

Daily Telegraph, ailenin yeni yılda bu eve taşındığını ve evi engelli çocuklarına uygun hale getirmek için 1 milyon Pound (yaklaşık 3,5 milyon TL) harcadığını belirtiyor.

'Bütün vücudunda delikler vardı'

Independent gazetesi ise Ukrayna'daki son gelişmelere sayfalarında geniş yer vermiş. Gazete, işkence yapılarak öldürülen Vladimir Rybak'ın eşi Elena Rybak'ın yaşadıklarına aktarıyor.

Gazetenin Donetsk muhabiri, Elena Rybak'ın kaybettiği eşiyle ilgili söylediklerini aktarmış:

"Ona yapılanlarla ilgili detaylara girmek istemiyorum. Ona bakınca ilk gördüğüm, vücudunda çok fazla delik olduğuydu."

"Öldüğünü öğrendikten sonra bile bir gün boyunca beklemem gerekti. Ortalık güvenli değildi. Sonra cesedi teşhis etmeye gittim. Yolda silahlı, sakallı adamlarla buluştuk. Sanırım Çeçenlerdi. 8-9 kontrol noktasından aranarak geçtik."

Elena Rybak'ın, 25 yaşındaki oğluna ne olduğunu söylediği ancak 13 yaşındaki kızının henüz bir şeyden haberinin olmadığı yazıyor.

Haberde, Rybak'ın birilerini suçlamaktan kaçındığı gözlemi yer alıyor. Eşinin yolsuzluğa karşı duran dürüst bir adam olduğunu söyleyen Rybak, sözlerine şöyle devam ediyor:

"Bu planlanmış bir şeydi. Son dakikada yapılan bir şeye benzemiyordu. Peki neden? Biriyle tartışmak böyle sonuçlanmaz. Neden olduğunu anlamak çok zor."

Rybak'ın ölü olarak bulunmasının ardından, Ukrayna'nın Geçici Devlet Başkanı Turçinov'un "Donetsk'i işgal eden teröristler çok ileri gittiler. Bu suçlar Rusya'nın desteğiyle işleniyor" dediği belirtiliyor.

Katalonya bağımsızlık referandumunda kararlı

Financial Times'da İspanya'nın özerk bölgelerinden Katalonya'nın bağımsızlık referandumu talebine ilişkin bir haber yer alıyor. Gazete, Katalonya Başkanı Artur Mas'ın, Katalanların kendi geleceklerini tayin edebilmelerine vurgu yaptığını belirtiyor.

Katalonya Başkanı'nın Kasım'da bağımsızlık referandumu için çağrı yapacağı belirtiliyor. Başkan Mas'ın bu çağrıdan vazgeçmeyeceği ifade ediliyor. Mas'ın şu ifadelerine yer verilmiş:

"Bu süreci durdurmayacağız. Eğer durdurursak ve bir seçenek sunmazsak, gerilim bölgeye hakim olacaktır."

Gazete, Katalonya Başkanı'nın İspanya ile uzlaşmaya açık olduğunu yazıyor. Ancak Başkan Mas'a göre, Madrid'deki yönetim neredeyse her taleplerini reddediyor.

İspanya hükümeti, Katalonya bağımsızlık talebinin Anayasa'nın 'devletin bölünmezliği' hükmünü ihlal ettiğini savunuyor. İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'un bu hafta Artur Mas'ı 'referandum planlarından vazgeçmesi' konusunda uyardığı bildiriliyor. Uyarıda, bağımsız Katalonya'nın Avrupa Birliği dışında kalacağı ve uluslararası kamuoyu tarafrından dışlanacağı belirtiliyor.

Uzmanlar, bağımsızlık referandumu yönünde bir girişimin mahkeme kararıyla engelleneceği yorumunu yapıyor.