7 Mayıs İngiltere basın özeti

Telif hakkı BBC World Service

Financial Times gazetesinin Türkiye özel dosyası ekinde Daniel Dombey tarafından kaleme alınan başyazıda, yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçiminin belirsizlik yarattığı yorumu yapılıyor.

Özel dosya için makale yazan bir diğer isim Andrew Finkel ise, 17 Aralık süreci ve yolsuzluk iddialarının inşaat sektörü üzerinde baskı yarattığını ifade ediyor.

Finkel'ın makalesinde, "Yolsuzluk soruşturmasıyla birlikte Başbakan'a yakın inşaat sektörü temsilcilerine ait olduğu iddia edilen ses kayıtları servis edildi. Siyasi belirsizliğin artmasıyla konut kredi faizleri de hızla yükselişe geçti. Tüm bu yaşananlar ülke istihdamının yüzde 7,5'ini sağlayan inşaat sektöründe işlerin yavaşlamasına neden oldu. Türkiye'nin önünde daha iki önemli seçim var. Siyasi tansiyon yüksek kalmaya devam ederken işlerin normale dönüp dönmeyeceği konusunda ise fikirler farklılaşıyor" deniyor.

Makale'de hükümetin inşaat sektörünü canlı tutmak için İstanbul'a üçüncü havalimanı gibi mega projeleri devreye soktuğu ifade ediliyor ve "Ancak artık bu tür büyük projeler için dış finansman bulmak çok zor olacak. Finansmana getirilen Hazine garantisi ise, ahlaki tehlikeleri içinde barındırıyor" deniyor.

BBC Yönetim Kurulu Başkanı istifa etti

BBC Yönetim Kurulu Başkanı Lord Chris Patten'in sağlık sorunları nedeniyle görevini bırakması Guardian gazetesinin birinci sayfasında yer aldı.

Haberde, kalp hastası olan 69 yaşındaki Patten'ın, Nisan ayı içerisinde bypass ameliyatı geçirdiği hatırlatılıyor.

"Parlamento seçimler öncesinde BBC'nin başına yeni bir ismi atamak zorunda" denen haberde, kulislerde Sony'nin Yönetim Kurulu Başkanı Howard Stringer'ın isminin konuşulduğu ifade ediliyor.

Guardian'ın haberinde BBC'nin yeni patronunun göreve gelir gelmez İngiltere genel seçimlerini ve olası İskoçya bağımsızlık referandumunu ele alması gerektiği vurgulanıyor.

İngiltere'de konut balonu riski

Daily Telegraph gazetesinde ise, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü'nden (OECD) İngiltere'ye gelen emlak balonu uyarısına yer veriliyor.

Haberde, OECD'nin İngiliz yetkililere "Ev almak isteyenlerin daha yüklü ilk ödemeler yapması ön koşulunu getirin" tavsiyesinde bulunduğu ifade ediliyor.

İngiltere Merkez Bankası yetkililerinin de ekonomi için en büyük riskin konut fiyatlarındaki hızlı artış olduğu bilgisi haberde yer alıyor.

İşçi Partisi lideri Ed Miliband'ın ise, konut fiyatlarını yükselten yabancı alıcılara karşı kuralların daha katı hale getirilmesini talep ettiği vurgulanıyor.

Putin'e Mussolini benzetmesi

Times gazetesinde yer alan bir makalede, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Avrupa'nın içindeki aşırı sağcılar tarafından takdir edilmesi ele alınmış.

"Yeni Mussolini ve onun maço yandaşları" başlıklı yazıda, "Antwerp'ten Viyana'ya aşırı sağcılar Putin'in Avrupa Birliği'ne (AB) kafa tutmasını ve Ukrayna'daki sinsi Avrupa darbesi girişimini engelllemeye çalışmasını takdirle karşılıyor" deniyor.

Makale şöyle devam ediyor: "Ancak ne yazık ki Avrupalı aşırı sağcılar bir şeyi anlayamıyor. Putim geleneklere geri dönmeye çalışan bir post komünist lider değil, parlamentoların ülkeleri zayıflattığına inanan Mussolini tarzı bir post faşist. Son Ukrayna örneği Putin'in ülke sınırlarına karşı hiçbir saygısı olmadığını da gösterdi."