Guardian: Erdoğan kadın-erkek eşitliğine inanmıyor

Telif hakkı Reuters

İngiltere gazetelerinde Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın haya ve iffet konularında yaptığı açıklamalar geniş yer almaya devam ediyor. Guardian gazetesi Başbakan Recep Tayyip Erdogan'ın kadın-erkek eşitliğine inanmadığını yazıyor.

Tepkiye neden olan konuşmasında Başbakan Yardımcısı Arınç, kadınların "herkesin içerisinde kahkaha atmaması" gerektiğini söylemişti.

Guardian gazetesi Adalet ve Kalkınma Partisi hükümeti üyelerinin 'infial uyandıran ayrımcı sözleri' ilk kez dile getirmediklerini aktarıyor.

Gazete 2009 yılında Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun kendisinden iş isteyen bir kadına ise "Evdeki işler yetmiyor mu?" karşılığını verdiğini yazıyor.

Gazete Arınç'ın konuşmasından sonra Türkiye'deki birçok kadının gülerken çekilmiş fotoğraflarını sosyal medyada paylaşmasına dikkat çekiyor.

Guardian gazetesi erkeklerin de kadınların tepkisine destek verdiğine vurgu yaparak, erkek bir Twitter kullanıcısının "Erkeklerin ülkesinde kadınların gülmeye hakkı yok" dediğini aktarıyor.

Guardian gazetesi cumhurbaşkanlı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nun "Kadınlarımızın gülmesine ve herkesin şen kahkahalarının duyulmasına ülkemizin her şeyden daha çok ihtiyacı vardır" şeklindeki Twiter mesajina da haberinde yer veriyor.

Gazete Arınç'ın sözlerinin Türkiye'deki kadın hakları savunucuları tarafından kadın düşmanlığını meşrulaştıran bir söylem olarak görüldüğünü belirterek, CHP'li Melda Onur'un Arınç'ın yorumlarının 'utanç verici olduğu ve kadınları şiddete maruz bıraktığı' söylediğini aktarıyor.

Gazete, Başbakanlık'a bağlı Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılan 2009 yılı raporunda, Türkiye'nin kadın nüfusunun yüzde 40'dan fazlasının aile içi şiddete maruz kalmış olduğunun bulunduğunu anımsatıyor.

Gazete, 120'den fazla kadının da sadece bu yılın başından beri çocukları, eşleri ya da diğer aile üyeleri tarafından öldürüldüğünü yazıyor.

Arınç'ın sözleri ardından sosyal medyada gülerken çekilmiş fotoğraflarını paylaşan kadınlar arasında olan Sosyalist Feminist Kolektif'ten Mehtap Doğan, Arınç'ın ifadelerindeki kadın düşmanlığının münferit bir olay olmadığını söylüyor.

İnternette büyük tepki

Guardian'a konuşan Doğan "sözleri onun ve AK Parti'nin kadınlara karşı tavrını kusursuz şekilde gösteriyor" diyor ve "Onların gözünde, kadınlar herhangi bir hakka sahip olmamalı, onlar için kadınlar adeta ayrı bir tür gibi" yorumunu yapıyor.

Doğan şöyle devam ediyor:

"Ahlak kavramının arkasına gizlenerek, şiddet, tecavüz ve cinsiyetçiliği savunuyorlar."

Bir diğer İngiliz gazetesi Independent ise, Arınç'ın sözlerinin ardından Türkiye genelinde binlerce kadının gülen fotoğraflarını yayınlayarak Başbakan Yardımcısı'nın sözlerini 'alaya aldığını' yazıyor.

BBC Eğilimler araştırmasına göre, bu konuda internette 300 binin üzerinde yorum ve fotoğraf yayınlanmış.

Hükümetin önde gelen ismi

Independent Arınç'ın yaptığı yorumların "yararlı bir konuşmanın" parçası olduğunu söylediğini de belirtiyor.

Times gazetesinin ünlü yazarlarında David Aaronovitch de 'Şaka değil; kadınların gülmemesini istiyor' başlıklı bir yazı yazdı.

Aaronovitch "Bir Türk bakanın garip sözleri namus cinayetleri ve toplu tecavüzler dünyasından çok uzak değil" diyor.

Times yazarı Arınç'ın Erdoğan'a yakın bir isim ve hükümetin önde gelen figürlerinden birisi olduğunu belirtiyor.

Aaronovitch bu yüzden bu sözlerin bir ağırlık taşıdığını ve ciddiye alınması gerektiğini yazıyor.

İlgili haberler