12 Ağustos İngiltere basın özeti

Telif hakkı BBC World Service

İngiltere basınının manşetlerinde Irak'ta yaşanan hükümet krizi ve ülkenin kuzeyinde eski adı IŞİD olan İslam devleti örgütüne karşı yürütülen mücadele yer alıyor.

Irak'ta hem askeri hem de siyasi krizin baş gösterdiği belirtilirken, İngiltere Hava Kuvvetleri'nin de radikal İslamci militanlara karşı yürütülen operasyonlara destek verip vermeyeceği tartışmasına geniş yer veriliyor.

Independent gazetesi Irak'taki gelişmeleri manşetten "Cihatçılar ilerliyor, Ezidiler, kaçıyor, Başbakan devrilmenin eşiğinde, Irak kaosa sürükleniyor, İngiltere de müdhaleye hazırlanıyor" ifadeleriyle veriyor.

İç sayfalarında Irak'taki gelişmelere iki tam sayfa ayıran gazete, Cumhurbaşkanı Fuad Mahsum'un yeni hükümeti kurmak üzere iki dönemdir Başbakanlık görevini yürüten Nuri el Maliki'dense Parlamento'nun Başkan Yardımcısı Haydar el Abadi'yi tercih etmesi için "Irak yeni bir çatışma tehdidiyle karşı karşıya" diyor.

Gazeteye konuşan Iraklı bir yetkili, "Maliki siyasi anlamda bitmiş durumda. Ancak askeri anlamda hâlâ destekçileri var" diyor.

Haberde Maliki'nin Bağdat'ta özel harekat timleriyle ve Şii milislerle güvenliği artırdığı da hatırlatılıyor.

Maliki'nin ülkenin Şii tabanında ciddi desteği olduğu ifade edilen haberde, "Maliki son dönemde kendisini Sünni karşı devrimine direnen kişi ve Kürtlerin arkadan bıçaklamasına karşı sesini yükselten isim olarak lanse etti. Böylelikle popüleritesini sürdürmeyi başardı" deniyor.

Buna karşılık Maliki'nin Kanun Devleti koalisyonunda çatlaklar oluştuğu ve artık Abadi'yi destekleyen koalisyon milletrvekillerinin çoğunlukta olduğu da vurgulanıyor.

Haber şöyle devam ediyor:

"Maliki artık askeri güç kullanmadıkça Başbakanlık koltuğunda oturamaz. Koalisyon içerisinde de Maliki üzerinde giderek artan bir baskı kuruluyor. Ancak Maliki Abadi'ye verilen hükümet kurma yetkisinin hukuksuz olduğunu dile getirerek suç duyurusunda bulunacağını söyledi. Maliki'nin yargıdaki çabalarının başarıya ulaşması beklenmiyor."

İngiltere de hava operasyonu düzenler mi?

Indipendent'ın Irak haberlerinin hemen yanında yer alan Steve Richards imzalı köşe yazısında ise, Irak'ta ilerleyen İslam devleti örgütüne karşı ABD'nin ardından İngiltere'nin de hava operasyonlarını düşündüğü ifade ediliyor.

İngiltere Başbakanı David Cameron'un geçtiğimiz yaz parlamentoya getirdiği ve reddedilen Suriye'ye müdahale teklifinin ardından çok daha temkinli hale geldiği ifade edilen yazıda, "Cameron'un Irak'ta sınırlı bir hava harekâtına girişebilmek için tekrar parlamentoya gelip izin alması gerekir. Şu an Başbakan bu cesur adımı atmaya hazır gözkümüyor" deniyor.

Financial Times gazetesi de "Maliki'ye karşı atılan adım Irak'taki krizi derinleştiriyor" manşetiyle çıktı.

Haberde, Maliki'nin kendisini görevden uzaklaştırmaya yönelik çabalara karşı mücadele edeceğini vurguladığı belirtiliyor ve "Maliki Başbakanlık ofisinde geçirdiği sekiz yılda güvenlik güçleri üzerindeki etkisini oldukça sağlam hale getirdi. Şimdi de Bağdat sokaklarında güvenliği nartırıldığı haberleri geliyor. Malikinin rakibi Abadi hükümet kurma çalışmalarına başladığı sırada Maliki'nin Başbakanlık görevinde kalmak için direnip direnmeyeceği önemli olacak" deniyor.

İslam devleti militanları ve Kürt birlikleri arasındaki çatışmaların da Bağdat'taki siyasi krize karşın yoğun biçimde devam ettiği haberde yer alan bilgiler arasında.

İngiltere'nin Kürt güçlerine hava desteği sağlayıp sağlamayacağı konusunda ise, Financial Times, Savunma Bakanı Philip Hammond'un açıklamalarına yer veriyor.

Hammond, "Şu an için Irak'ta bir askeri rol üstlenmeyi düşünmüyoruz" diyor.

Guardian'ın manşetinde ise, "Irak Başbakanı cihad krizi nedeniyle görevinden uzaklaştırılıyor" başlığını kullandı.

Haberde, Maliki'nin her ne kadar görevde kalmak için direnmeye çalışsa da hem ülke içinden hem de uluslararası çevrelerden istifa etmesi yönünde büyük baskılar olduğu belirtiliyor.

Haber şöyle devam ediyor:

"ABD Maliki'nin görevden uzaklaştırılması için yoğun diplomatik temaslara devam ediyor. ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, hem Irak Cumhurbaşkanı Fuad Mahsum ile hem de hükümeti kurmak üzere görevlendirilen Haydar el Abadi ile görüştü ve yeni hükümetin hızla kurulması durumunda ABD'nin radikal İslamcı militanlara karşı sağladığı hava desteğinin artabileceğini söyledi."

Maliki'nin uzun yıllar birlikte çalıştığı Abadi'nin şimdi kendisine rakip olduğu ifade edilen haberde, "Maliki her şeye rağmen 'darbe' olarak adlandırdığı gelişmelere karşı savaşacağını söyledi. Bu da ülkedeki siyasi krizin derinleşeceği kaygılarını artırıyor" deniyor.

The Times gazetesi ise İngiltere Hava Kuvvetleri'inin Irak görevleri için hazır beklendiğini manşetten duyuruyor.

İngiliz kuvvetlerinin doğrudan harekâtlara katılmasa da keşif uçuşları yapacağı belirtilen haberde, Kürt güçlerini silahlandırmanın da masadaki seçenekler arasında bulunduğu ifade ediliyor.

Haberde, üssü Kıbrıs adasında bulunan en az sekiz Tornado tipi savaş uçağının keşif uçuşlarına katılacağı ifade ediliyor.

The Times'a bilgi veren İngiliz yetkililer, uçakların silahlandırılmış olduğunu da vurguluyor ve operasyonun gerekirse saldırı halini de alabileceğini söylüyor.

Haberde İngiltere Başbakanı Cameron'un radikal İslamcı militanlara karşı mücadele eden Kürt birliklere destek vermesi için baskı altına alındığı da belirtiliyor.

Ezidilerin durumu

Daily Telegraph'ta ise, Şengal'den kaçıp dağlara sığınan binlerce Ezidi'nin durumuna dikkat çeken bir haber bulunuyor.

Şengal yakınlarındaki dağlarda Ezidilerle birlikte kalan Daily Telegraph muhabirti Jonathan Krohn, bölgedeki su dahi bulamadığını yazıyor.

Haberde, Ezidilere uçaklardan atılan yardım paketlerinin yüzde 40 ila 50'sinin yere düşünce tamamen parçalandığı ve kullanılamaz hale geldiği de ifade ediliyor.

Bölgede tem,z suya erişim olmadığı için tüerküloz salgınının baş göstermeye başladığı da belirtiliyor.

Haber şöyle devam ediyor:

"Şimdi onbinlerce insan önce Szuriye sınırını geçip daha sonra Kürtlerin kontrolündeki sınır kapılarına ulaşıp güvenli bölgelere gitmeye çalışıyor. Ancak bu yaklaşık 100 kilometrelik bir yol. Şansı olanlar bu yolu arabayla yapıyor. Bu şansı yakalayamayanlar ise yürümek zorunda."

İlgili haberler