15 Aralık İngiltere basın özeti

Telif hakkı BBC World Service

İngiltere basınında Orta Doğu'da yaşanan gelişmeler ve ABD'nin askeri stratejisine geniş yer ayrılıyor.

Times gazetesi'nin muhabiri Anthony Loyd, Irak'ın idam edilen lideri Saddam Hüseyin'in kimyasal silahla katliam yaptığı Halepçe'den bildiriyor.

"Saddam'ın gaza boğduğu şehir şimdi halkının ihanetine uğruyor" başlıklı haberde Halepçe'deki birçok Kürdün Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) saflarına katıldığı vurgulanıyor.

Haberde, "Halepçe'de efsaneleşmiş 'Valdez' lakaplı kaleci Goran Muhammed Kazi, deplasman için evden çıktı ama IŞİD'e katıldı. Şengal'deki ABD hava bombardımanı sırasında ise öldürüldü" deniyor.

Kaleci Kazi'nin istisnai bir durum olmadığı ifade edilen haberde "85 Halepçeli şehri terk edip IŞİD saflarına katılmış" ifadeleri yer alıyor.

Gazeteye bilgi veren uzmanlar IŞİD bünyesindeki Kürtlerin görece az olduğunu söylese de IŞİD'e katılan Kürtlerin büyük kısmının Hlepçe'den gittiğini de kabul ediyor.

Saddam Hüseyin'in binlerce kişinin ölümüne yol açan kimyasal silah saldırıları ardından şehirdeki din anlayışının da radikalleştiği ifade edilen haberde yer verilen bir diğer görüş ise Halepçe'deki bir caminin imamına ait:

"Özellikle Halepçe'nin genç nüfusu için ortada kimyasal silah saldırısını yapan seküler bir rejim örneği var. Bu durum her ne kadar IŞİD'e katılımların ana nedeni olmasa da önemli nedenlerden birisi."

Daily Telegraph'ta yer alan bir diğer haberde ise IŞİD'in Musul'dan çıkışları yasakladığı ifade ediliyor.

Gazeteye bilgi veren Musul'daki kaynaklar "İşler kötüleşti. Artık şehirden ayrılabilmek için kefil göstermemizi ve 10 gün içinde geri döneceğimiz sözünü vermemizi istiyorlar" diyor.

Yeni yasak yüzünden Musulluların Bağdat'taki hastanelere dahi gidemediği belirtilen haberde, şehirde ne suyun ne de elektriğin olduğunu vurguluyor.

IŞİD'in Haziran ayında Musul'a girdiği dönemde şehrin Sünni sakinlerinin gelişmeyi sevinçle karşıladığı ve IŞİD'i, Şii Nuri El Maliki rejimine tercih ettikleri vurgulanıyor.

Haber şöyle devam ediyor:

"Örgütün uyguladığı katı İslami kurallar Musul'daki Sünni topluluğu da IŞİD'den soğuttu. Memnuniyetsizliğin üzerine bir de şehrin altyapısı çökünce çok sayıda kişi şehri terk etmeye karar vermiş."

IŞİD'in şehirden ayrılmaları engellemeye çalıştığı belirtilen haberde, genç yaştaki erkeklere silah eğitimi verildiği de ifade ediliyor.

Financial Times gazetesi ise ABD'nin neden Irak ya da Suriye'ye asker gönderme konusunu gündeme dahi getirmediği sorusuna mali boyuttan yanıt vermeye çalışıyor.

Afganistan işgalinin 'ABD'nin en uzun soluklu savaşı' olarak yorumlandığı haberde, toplam savaş maliyetinin de 1 trilyon doları aştığı hesaplanmış.

Afganistan'da harcanan bu paranın yüzde 80'inin Obama döneminde harcandığı da ifade ediliyor.

Haberde Afganistan ve Irak'ta milyarlarca dolar harcayan ABD yönetiminin yakın zamanda yeni bir askeri müdahaleye şüpheyle baktığı vurgulanıyor.

Independent'ta yer alan haberde ise Peru'da düzenlenen 'İklim zirvesi'ne geniş yer ayrılmış.

"BM [Birleşmiş Milletler] iklim zirvesinden çıkan anlaşma 'cılız' bulundu" başlıklı haberde, Peru'daki zirveden bir ortak bildiri çıksa da, bunun zirveyi takip edenleri tatmin edemediği vurgusu yapılıyor.

Ülkelerin karar metninde kullanılan kelimeler üzerinde tartışmalar yaşandığı ifade edilen haberde, "Nihai metin verilen çok sayıda tavizin sonucunda oluştu" deniyor.

Haberde Dünya Doğayı Koruma Vakfı'nın "Ülkeler 2020'den önce sera gazı salınımını azaltma konusunda anlaşma sağlayamadı. Önemli bir fırsat kaçırıldı" yorumuna da yer veriliyor.