9 Mart İngiltere basın özeti

Telif hakkı BBC World Service

Financial Times gazetesinde muhalif Rus siyasi Boris Nemtsov'un öldürülmesiyle ilgili iki zanlının suçlandığı haberine yer veriliyor.

Haberde hakim Natalia Muşnikova'nın Çeçen güvenlik görevlilerinin cinayete karıştıklarını kabul ettikleri yönündeki açıklaması aktarılıyor.

Toplamda beş kişinin gözaltına alındığını yazan gazete, Çeçenistan kuzey taburu komutan yardımcısı Zaur Dadayev'in cinayeti itiraf ettiğini bildiriyor.

Dadayev'in en az 28 Nisan'a kadar tutuklu kalacağını bildiren gazete, şu ifadelere yer veriyor:

"Kuzey Kafkasya'dan aniden beş şüpheli getirilmesi ve birinin suçunu itiraf ettiği yönündeki açıklama, hükümeti eleştirenler arasında yeni bir tartışma başlattı. Nemtsov'un yakın arkadaşı ve meslektaşı İlya Yaşin bloguna 'Soruşturmanın tetiği çekenlerle sınırlı kalmaması - onlar gerçek katil olsunlar ya da olmasınlar - çok önemli. Asıl görev emri verenlerin bulunup tutuklanması" yazdı.

'Yeterli bir motivasyon değil'

Times gazetesinde "Kremlin Nemtsov cinayetinde İslami saik ile ilerliyor" başlıklı bir haber yer alıyor. Haberde Putin'e yakın olduğu belirtilen Çeçen lider Ramazan Kadirov'un "Nemtsov Müslümanları kızdırdığı için öldürülmüş olabilir" yaklaşımı konu ediliyor.

Yazıda dün gözaltına alınan beş Çeçen'le ilgili şu ifadeler yer alıyor:

"Gözaltılara şüpheyle yaklaşılıyor. ... Rusya liberal muhalefeti soruşturmacıların "ilerleme kaydettiğine" ikna olmuş görünmüyor. Liberaller, Nemtsov'un Rusya'nın Ukrayna'daki iç savaşa askeri dahline dair rapor yazdığını hatırlatıyor. Nemtsov'un yakın arkadaşı ve meslektaşı İlya Yaşin de 'Bu kişiler gerçekten suçu işlediler mi yoksa soruşturma tamamen yanlış mı ilerliyor kestirmek çok zor' diyor."

Nemtsov destekçileri, öldürülen siyasinin Müslüman Çeçenleri "JeSuisCharlie" (Ben Charlie'yim) sloganı atarak kızdırdığının doğru olduğunu fakat bunun öldürülmesi için yeterli bir motivasyon oluşturmadığını belirtiyor.

Boko Haram'ın IŞİD'e bağlılık yemini

Guardian gazetesinde "Boko Haram'ın IŞİD'e bağlılık sözü aslında yardım çığlığı mı?" başlıklı bir analiz yer alıyor.

Simon Tisdall'ın kaleme aldığı yazıda, şu ifadelere yer veriliyor:

"Nijeryalı terör örgütü Boko Haram'ın IŞİD'e bağlılık sözü, Suriye'de yerleşik örgüt için üstünkörü bir propaganda darbesi. IŞİD, Müslüman dünyasında pul koleksiyonu yapar gibi bağlılık sözü topluyor. Bağlılık sözü tek taraflı olarak Boko Haram lideri Ebubekir Şekau tarafından verilmişti. Ancak yeni müttefik, ortak operasyonlar bakımından çok da fark yaratamayabilir. Hatta bu müttefiklik sözü, Boko Haram'ın son dönemde üst üste yenilgileri göz önüne alınırsa, aslında bir yardım çığlığı olabilir."

"Son olarak Nijerya ve Çad dün bir açıklama yaparak, Boko Haram'ın kontrolündeki kuzeydoğu Nijerya'ya havadan ve karadan operasyonlar düzenlediklerini söylediler. Saldırı, Afrika Birliği'nin Çad'ın başkenti N'Djamena'da bulunan 10 bin askeri Boko Haram'ın bölgedeki varlığını yok etme amaçlı kullanılacağı kararının ardından geldi. Bölgede Boko Haram'a karşı yürütülen bu ortaklık, ABD, Fransa ve İngiltere tarafından destekleniyor. Ancak Batılı güçler, doğrudan katılım konusunda isteksiz davranıyor."

"Saldırılarda Boko Haram savunmaya geçti ve Baga, Gambaru ile askeri karargah şehri Monguno dahil birkaç kilit yer geri alındı. Bölgeden gelen son haberlere göre örgüt, çok uluslu kuvvetlerle restleşmeye hazırlanıyorı ve özellikle Gwoza kentindeki savaşçılarına odaklanıyor. Haftasonunda da örgütün sivillere saldırısı devam etti. Borno eyaleti başkenti Maiduguri kentindeki saldırılarda, en az 54 kişi öldü ve 140'tan fazla kişi yaralandı."

Uluslararası bir cihadın habercisi mi?

"Analistler IŞİD ve Boko Haram'ın en belirgin ortak özelliklerinin sivillere yönelik aşırı şiddet kullanımı olduğunu söylüyor. Bu şiddet eğilimi, her iki örgütü de terör örgütleri içinde en korkulan haline getiriyor. IŞİD'in kötü şöhreti, Avrupalı Müslümanlar başta olmak üzere yabancıların örgüte katılımını artırıyor."

"Eğer Boko Haram lideri Şekau, Irak ve Suriye'e artan Batı hava operasyonlarına ve karadan ilerleyen İran-Irak kuvvetlerine rağmen IŞİD'in kendisine destek olacağına inanıyorsa, hayalkırıklığına uğrayacak demektir. Her ne kadar şu aşamada operasyonel müttefiklik mümkün olmasa da, başka türlü bağlantılar var. İdeolojik esinlenme ve propaganda ipuçlarının paylaşılmasının yanı sıra, Boko Haram'ın Libya'daki IŞİD bağlantılı veya sempatizanı dostlarından yeni silahlar tedarik ettiği de düşünülüyor."

"IŞİD ayrıca Cezayir ve Libya'da varlık oluşturmaya başlıyor. Suudi arabistan ve Yemen'de de IŞİD hücreleri kurulduğu bildiriliyor. Bu bölgelerde Afganistan ve Pakistan Talibanı'nın yanı sıra güneydoğu Asya'daki radikal İslamcı örgütler de Bağdadi'ye bağlılık sözü vermişlerdi."

"IŞİD için Boko Haram'ın bağlılık sözü, propaganda yolunda faydalı bir hareket. Örgütün uluslararası varlığını güçlendiriyor. Boko Haram için IŞİD şemsiyesi altında olmak, diğer çatışma altındaki Müslüman bölgeleriyle silah, adam, ekonomi ve istihbarat bağlamında faydalı bağlantılar sağlıyor. Batılı hükümetler için ise bu senaryo en kötü kabuslarını, bir araya gelmiş uluslararası bir cihadı hatırlıyor."

11 yaşındaki öğrencilere cinsellik eğitimi

Daily Telegraph gazetesinde yer alan bir habere göre İngiltere'de 11 yaşındaki öğrencilere "tecavüz mitleri" ve "cinselliğe rıza verilmesi" hakkında eğitim verileceği yazıyor. Buna göre eğitimde baştan çıkarıcı giyinmenin cinselliğe rıza anlamına gelmediği anlatılacak.

Eğitim Bakanı Nicky Morgan okullara, öğrencilerinin cinsel hayatı başlamadan önce onlara 'tecavüz mitleri' konusunda eğitimler verilmesini tavsiye ettiği belirtiliyor. Aynı zamanda Kadın ve Eşitlik Bakanı olan Nicky Morgan'ın, Sunday Times gazetesine konuyla ilgili yazdıkları aktarılıyor:

"Okul kapısında bekleyen anneler çoğı zaman bana kızlarıyla ilgili endişelendiklerini söylüyor. Anneler, kızlarının ergenlik yıllarında sağlıklı bir ilişkinin ne olduğunu öğrenmiş olmalarını ve 'hayır' demeyi bilmelerini istiyor. Okula gelen kızların yetişkinlikte karşılaşacağı zorluklar ve seçimlerde söz sahibi olmasını sağlamak bizim görevimiz."

Morgan, çocuklara bu tür konuların "rıza verilmesi, rıza verilmemesi, sınırlar aşıldığında nereye müracaat edilmesi gerektiği" soruları çerçevesinde öğretilmesinin doğru olduğunu söyledi.

Bakan, eğitim materyallerinin kişisel, sağlık, sosyal ve ekonomi başlıklarında sınıflandırıldığını belirtti ve kendisine "uzman" diyen çoğu kişinin tavsiyelerinin "uygun olmadığını, sömürdüğünü ya da temel İngiliz değerleriyle çeliştiğini" savundu.

Paskalya Bayramı sonrası okullara tanıtılması beklenen kılavuzda rızaya dair "Eğer rıza bilgilendirildikten sonra açık, aktif ve istekli bir şekilde verilmediyse, rıca verilmediği kabul edilmelidir" açıklamasının yer aldığı öğrenildi.