16 Mart İngiltere basın özeti

Telif hakkı BBC World Service

İngiltere basını ikisi 17, biri 19 yaşındaki İngiltere vatandaşı üç genç erkeğin Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüne katılmak için Suriye'ye geçmeye çalışırken İstanbul'da yakalanmalarına geniş yer ayırıyor.

Times'ın birinci sayfasında yer alan habere göre gençlerin Suriye'ye geçmeden yakalanmaları ailelilerinin yetkililere haber vermesiyle oldu.

Times'a göre gençlerden 17 yaşında olan ikisinin Cuma namazından dönmemeleri üzerine aileler yetkililere kayıp bildiriminde bulundu.

Haberde gençlerin yakalanmamak için önce Londra'dan Barcelona'ya gittikleri, sonra da İstanbul'a geçtikleri vurgulanıyor.

Times, Türkiye'ye kadar gidebilmelerinin havayolu şirketleri ve sınır güvenlik görevlilerinin yanlarında yetişkin olmayan gençleri kontrol etmek için yeterince çaba harcayıp harcamadıkları konusunda soru işaretleri yaratacağını yazıyor.

Geçen ay da yaşları 15 ve 16 yaşında olan Londralı üç genç kızın Türkiye üzerinden Suriye'ye geçmesi İngiltere'de tartışma yaratmıştı.

Times Londra polisinin bu genç kızların bir arkadaşlarının Suriye'ye gitmesi üzerine geçen Aralık ayında sorgulandıklarının ortaya çıkması üzerine eleştirildiğini de kaydediyor.

Daily Telegraph da olayı birinci sayfasından duyuruyor.

'İşbirliği gerekiyor'

Haberde görüşlerine yer verilen adı açıklanmayan üst düzey bir Türk yetkili "Türkiye Suriye'ye geçişleri önlemek için elinden geleni yapıyor, ama işbirliği yapılması gerekiyor. Bu operasyon işbirliği yapıldığında neler başarılabileceğini gösteriyor." diyor.

İngiltere Parlamentosu'nun İçişleri Komisyonu Başkanı Keith Vaz da "Türk makamlarının attığı bu adımı memnuniyetle karşılıyoruz. Ancak Suriye'ye geçişleri burada durdurmalıyız. Bu nedenle ailelerin uyanık olması gerekiyor. Ancak daha da ileri gitmelerini önlemek için Türk makamlarının işbirliğine ihtiyacımız var" şeklinde konuşuyor.

Guardian'ın da birinci sayfasında yer verdiği haberde ayrıntılar verildikten sonra üç genç kızın IŞİD'e katılmak için Suriye'ye geçmesinden sonra "Türk makamlarının IŞİD'e katılmak için Suriye'ye gitmeye çalışan İngiliz vatandaşlarının durdurulması için artan bir baskı altında olduğu" söyleniyor.

İngiltere basınında geniş yer alan bir diğer konu da İsrail'deki genel seçimler.

'Netanyahu'nun komplo iddiası'

Independent yarınki seçimler öncesi solcu Siyonist Birlik koalisyonu karşısında geride gözüken İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun kendisini devirmek için uluslararası bir komplonun kurulduğunu söylediğini yazıyor.

Gazete Netanyahu'nun destek bulmak için İran konusundaki güvenlik kaygıları ve ülkedeki Arap karşıtı havadan faydalanmaya çalıştığını belirtiyor.

Netanyahu'nun Siyonist Birliği kast ederek, "Onlara onmilyonlarca dolar veren yabancı kuruluşlar tarafından sağlanan dev destek nedeniyle hükümet kurumayacağımız kaygısıyla halka sesleniyorum. Bu destek veriliyor çünkü bunu sağlayanlar seçildiklerinde uluslararası toplumun dikte ettiği şeyleri yapacaklarını biliyorlar" dediği belirtiliyor. Haberde ayrıca daha önce röportaj vermekten kaçınan Netanyahu'nun seçime kısa bir süre kala stüdyo stüdyo dolaştığı vurgulanıyor.

Gazete ayrıca Netanyahu'nun komplolardan bahsetmesinin daha üç ay öncesine kadar seçimden zaferle çıkacağı tahmin edilen Likud Lideri’nin umutsuzluğu olarak yorumlandığını vurguluyor.

Gazeteye konuşan İbrani Üniversitesi'nden Siyaset Bilimci Gideon Nahat "Kendisini kurtarabilmek ve daha iyi bir sonuç alabilmek için elindeki her şeyi kullanıyor" diyor.

Putin nerede?

"Öldü, botoks yaptırırken işler ters gitti, sevgilisi Alina Kabayeva'nın doğum yaptığı İsviçre'ye gitti" Guardian Rusya lideri Vladimir Putin'in 10 gündür ortalarda gözükmemesi nedeniyle gündeme gelen açıklamaları sıraladıktan sonra, asıl nedenin bunlar kadar dramatik olamayabileceğini yazıyor.

Guardian, bağımsız Rus televizyon kanalı TV Rain'in isimsiz kaynaklara dayandırarak, Putin'in ağır bir gribe yakalandığını ve Valdai'da bulunan göl kenarındaki konutunda dinlendiğini duyurduğunu bildiriyor.

Avusturya'da yayınlanın Kurier gazetesinin de Putin'in Moskova'da bel ağrıları nedeniyle tedavi edildiğini yazıyor.

Haberde Rus liderin 5 Mart'tan bu yana ilk kez St.Petersburg'da Kırgızistan lideriyle görüşmeler için ortaya çıkacağı belirtiliyor.

Haberde ayrıca geçen Perşembe günü Kazakistan'ın Astana kentinde yapılması planlanan zirvenin son dakikada iptal edildiği hatırlatılıyor.

'Aşk testi'

Aşk nedir? Gerçekten âşık mısınız? Daily Telegraph'ta yer alan bir araştırma haberine göre bilim bu soruya yanıt vermeye bir adım daha yaklaştı.

Çin'in Çongking kentindeki Güneybatı Üniversitesi'nde yapılan araştırmada 100 öğrenci ilişki durumlarına göre üç gruba ayrıldı. Bir grupta âşıklar, diğer grupta aşk ilişkisi bitmiş olanlar, son grupta ise hiç ilişkisi olmayan öğrenciler yer aldı.

Beyinleri MR görüntüleme sistemiyle izlenen öğrencilerden görüntüleme sırasında başka hiçbir şey düşünmemeleri istendi.

Araştırma sonucu "aşıklar" grubundakilerin beyinlerinin ödül, motivasyon ve duyguların düzenlenmesiyle ilgili bölgelerinde faaliyetin arttığı tespit edildi.

İlişkisi bitenlerin beyinlerindeyse, ilişkinin bitiminden sonra geçen süre arttıkça, beynin ilgili bölümlerindeki faaliyetlerin azaldığı gözlemlendi.

Araştırmayı yapan uzmanlar ayrıca çalışmalarının bir gün "aşk testi" yapılabilmesinin önünü açacağını vurguluyor.