30 Mart İngiltere basın özeti

Telif hakkı BBC World Service

İngiltere'ye akan göçmen işçi sayısında azalma ve seçim süreci başlarken, Muhafazakarlar ve İşçi Partisi'nin ekonomi politikaları konusundaki rekabeti öne çıkıyor.

Financial Times - İngiltere'ye göç azaldı

Financial Times gazetesinin yaptırdığı bir araştırma, İngiltere'ye iş aramak umuduyla gelen göçmenlerin, İngiltere kamuoyunun korkularının aksine artmadığını ortaya koydu.

Araştırmaya göre İşçi partisi iktidarı dönemine göre Muhafazakarların yönetimindeki hükümetin yer aldığı bu parlamento döneminde Birleşik Krallık'la daha az sayıda göçmen geldi. Gelenlerin eğitim düzeyi ise geçmişe göre daha yüksek.

Oxford Göç Gözlemevi'ne Financial Times tarafından yaptırılan araştırma bir önceki seçim dönemine göre gelen göçmen sayısının yüzde 16 oranında düştüğünü ortaya koyuyor.

Tam zamanlı çalışan göçmenleri dikkate alan araştırma sonuçları, ülkede genel seçimler öncesinde sıcak konulardan biri olan ve muhalefetteki partilerden biri olan Bağımsızlık Partisi'nin dile getirdiği, İngiltere'nin Avrupa'dan ve diğer ülkelerden rekor sayıda göçmne çektiği yönündeki iddiaları yalanlıyor.

Telegraph - 739 yabancı öğrenciye "terör" gerekçesiyle red

Telegraph, son sekiz yılda 700'den fazla yabancı öğrencinin "terör eylemlerine karışabilecekleri" korkusuyla İngiltere'de okuma isteklerinin geri çevrildiğini yazıyor.

Bilim ve mühendislik alanlarında programlara kayıt olmak için başvuran 739 öğrenci, bu bölümlerde edinecekleri bilgiyi, kitle imha silahı üretmek için kullanabileceği şüphesi ile reddedilmiş.

Öğrencilerin red kararı "teröristlerin üniversiteleri hedeflemeye başladığı" endişesi ile 2007 yılında başlatılan Akademik Teknoloji Onay Programı kapsamında alınmış.

Şu anda bu program sadece Avrupa Birliği ülkeleri dışından gelen öğrenciler için uygulanıyor ve milletvekilleri İngiltere vatandaşı olan cihat yanlısı gençlerin güvenlik güçlerinin radarından kaçabilecekleri endişesini taşıyor.

Independent - IŞİD sergisi tepki çekti

Birleşik Krallık'ın Gloucestershire kentinde özel bir müzede yer alan ve Irak Şam İslam Devleti (IŞİD)'in Irak ve Suriye'de kafalarını keserek öldürdükleri kurbanların fotoğraflarından oluşan sergi tepki çekti.

Andy Jones isimli birinin sahibi olduğu suç müzesindeki sergide, kurbanların ölmeden önceki ve sonraki fotoğrafları yer alıyor. Jones, IŞİD'in öldürdüğü kişiler üzerinden kar sağlamakla ve İngiltere'de yaşayan Müslümanlar için sorun yaratma potansiyeli taşımakla eleştiriliyor.

Jones ise serginin tartışmalı olabileceğini kabul ediyor ancak IŞİD tehdidini herkesin anlaması için faydalı olacağını düşünüyor.

Guardian - Miliband'dan AB referandumu uyarısı

İngiltere'de genel seçimler yaklaşırken, İşçi Partisi lideri Ed Miliband, çekimser görünen iş dünyasını, Başbakan Cameron'un İngiltere'nin AB üyeliği konusunda bir referandum düzenleme niyetinin iş dünyasına zarar vereceği konusunda ikna etmeye çalışıyor.

Partisinin ekonomi planlarını açıklayan Miliband, muhafazakarların referandum önersinin kaos yaratacağı görüşünde.

Cameron'un bugün seçim sürecinin başlama işareti olarak Kraliçe'nin huzuruna çıkıp parlamentoyu dağıtmasını isteyecek. Cameron'un da Miliband'ın ekonomi politikalarını sert şekilde eleştirmesi ve bu politikaların çalışan aileler için 3 bin sterlin daha fazla vergi demek olduğunu anlatması bekleniyor.

İlgili haberler