5 Mayıs İngiltere basın özeti

Telif hakkı BBC World Service

Perşembe günü düzenlenecek olan genel seçimler öncesinde İngiltere basınının manşetlerinde yine partilerden gelen açıklamalar yer alıyor. Bunun dışındaki gündem maddeleri arasında Yunanistan ekonomik krizi ve Rusya var.

Daily Telegraph gazetesi Muhafazakarların eski lideri Iain Duncan Smith'in Avrupa Birliği ve göçmen karşıtı sağcı Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi'ni (UKIP) hedef aldığı sözlerini manşetine taşıyor.

"UKIP'e verilecek her oy İngiltere için intihar mektubu gibi olacak" diyen Duncan Smith, Muhafazakar tabanın UKIP'e oy vermesi halinde sol kanatta İşçi Partisi ve İskoç Ulusal Partisi arasındaki koalisyonun önünü açacaklarını söylüyor.

Haberde Muhafazakarların lideri David Cameron'ın seçime iki gün kala 36 saatlik yoğun bir programla kilit seöim bölgelerini gezeceği de vurgulanıyor.

Haberde, "Cameron seçmenlere 'İşçi Partisi'ne oy vermek ülkede kaos yaratır' mesajını taşıyacak" deniyor.

Financial Times gazetesinde ise Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) Avrupa Birliği'ni Yunanistan konusunda ciddi biçimde uyardığı belirtiliyor.

Haberde Atina ve IMF arasındaki reform müzakerelerinin hâlâ bir sonuca ulaşamadığı belirtiliyor ve "IMF Euro Bölgesi Maliuye Bakanlarını Yunanistan'a 7,2 milyar euroluk yardım diliminin mevcut şartlar altında verilmeyeceğini söyledi" deniyor.

Haberde Yunanistan'ın IMF desteğini alamaması halinde bu ay içerisinde nakitsiz kalacağı da vurgulanıyor.

Independent gazetesinde yeralan bir kçşe yazısında ise ABD ve Avrupa, Rusya'nın niyetini bir türlü doğru analiz edememekle suçlanıyor.

Mary Dejevsky imzalı yazıda, Rusya'Nın 9 Mayıs'ta İkinci Dünya Savaşı bitiminin 70'inci yıldnümünü anacağı hatırlatılıyor ve "Törenlere katılan ülkeler listesinde Batılı ülkeler bulunmyor" deniyor.

"9 Maytıs'ın Rusya için Nazi Almanya'sına karşı kazanılan zaferin ötesinde bir anlamı bulunuyor. O mücadeleyi Avrupa'nın kurtarılması için 20 milyonu aşkın Rusya vatandaşının kendisini feda etmesi olarak görüyorlar" denen yazıda, Batı'nın 9 Mayıs'a herhangi bir önem atfetmemesinin Rusya'yı görmezden gelip dışlamak olarak yorumlandığı da ifade ediliyor.

Ukrayna kriziyle birlikte görüş ayrılıklarının iyice derinleştiği vurgulanan haberde, "Batılı ülkelerin Rusya'yla diyalog kurabilmesi için önce Kremlin'in ruh halini anlayabilmesi gerekiyor" vurgusu yer alıyor.

Times gazetesinde ise dünyada doğumun en güvenli biçimde yapıldığı ülkeler sıralaması haberleştiriliyor ve "İngiltere Belarus'un dahi arkasında 24. sırada" deniyor.

Her ne kadar son raporda İngiltere'nin iki basaamak yükseldiği belirtilse de ülkenin son 3 yıldır ilk 10'a giremediği de vurgulanıyor.

İngiltere'de doğum yapan her 6 bin 900 anneden birisinin hayatını kaybettiği belirtiliyor. Listenin ilk sırasında ise Norveç var.