30 Haziran İngiltere basın özeti

Telif hakkı BBC World Service

İngiliz gazetelerinin sayfalarında bu sabah yine Yunan borç krizi öne çıkıyor.

Gazetelerin birçoğu ana sayfa manşetlerini krize ayırmış.

İç sayfalarda ise birçok haber ve analize yer veriliyor.

Financial Times, AB liderlerinin referandumda oy kullanacak Yunanlara, hayır demenin 'Avrupa'ya hayır demek' anlamına geleceği yönünde yaptığı uyarıyı manşetine taşıyor.

Guardian ve Times da manşetlerinde AB liderlerinden yapılan bu uyarıları öne çıkarıyorlar.

Independent, ortadaki ülkenin sokaklarında çok ciddi hissedildiğini, yurttaşların bankalardan istedikleri miktarda nakit para çekememesinin büyük sorun yarattığını yazıyor.

Guardian, Yunanistan sokaklarını anlattığı izlenim haberde bir Yunan vatandaşının sözlerinde yola çıkarak şu başlığı atmış: 'Herkes korkuyor. Ne olacağını bilmiyoruz."

FT: Ürdün, Suriye'nin güneyinde tampon bölge kurmaya hazırlanıyor

Financial Times Ürdün'ün, Suriye'nin güneyinde cihatçı grupların zaferini önlemek adına bir tampon bölge kurmayı planladığını yazıyor.

Gazetenin bugün ana sayfasından duyurduğu haberde planın hayata geçmesi durumunda, "bunun dört yıllık sivil savaşın başından bu yana isyancılar ve mülteciler için kurulan ilk tampon bölge olacağı" belirtiliyor.

Financial Times'a göre Ürdün'ün temel amacı sınırında güvenli bir alan yaratmak.

Haberde özetle şu bilgiler yer alıyor:

"Planlar hakkında bilgisi olan kişilere göre Ürdün'ün temel amacı, sınırında güvenli bir alan yaratmak olacak. Ürdün sınırı boyunca güney Suriye eyaletleri Dera ve Süveyda bulunuyor. Suriye'deki ayaklanma 2011'de, Dera eyaletinin parçası Dera kentinde başlamıştı."

"IŞİD'in sınır bölgesinde alan ele geçirmesi olasılığı Ürdün'ü kaygılandırıyor. Ürdün, ABD'nin cihatçı olmayan muhalifleri eğitim programının da içinde yer alıyor."

"Diplomatlar, Amman ve uluslararası müttefiklerinin, 'yeni bir İdlib'i önleme konusunda hevesli olduklarını belirtiyor. Esad rejimi kuzeybatıdaki İdlib kentinden Mart ayında çekilmiş, cihatçılar burada güçlü bir varlık tesis etmişti."

"Esad güçleri Dera'da baskı altında ve yakında, onları Şam'a bağlayan dar bir koridorun kesilmesinden önce, geri çekilmeleri muhtemel."

"Tarihi Palmira kentinin IŞİD'in eline düşmesi de IŞİD karşıtı koalisyonun planlarını yeniden düşünmesine neden oldu. Cihatçılar şimdi Ürdün sınırına yakınlar ve bu bölgeyi Irak'a geçmek için kullanıyorlar."

Telegraph: Türkiye, IŞİD ve Kürtleri durdurmak için Suriye işgaline hazırlanıyor

Daily Telegraph gazetesi ise Türkiye'nin Suriye topraklarında bir askeri müdahaleye hazırlandığını yazıyor.

Gazetenin Orta Doğu editörü Richard Spencer'ın imzasını taşıyan haberin başlığı şöyle: 'Türkiye IŞİD ve Kürtleri durdurmak için Suriye işgaline hazırlanıyor'.

Telegraph bu planın Suriye'deki iç savaşı Avrupa sınırlarındaki bir uluslararası çatışmaya döndürebileceğini yazıyor.

Gazete, "Türk basınının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın angajman kurallarında değişikliğe onay verdiğini, bununla hem Esad rejimi hem de IŞİD'in vurulabileceğini yazdığını" belirtiyor.

"Türkiye'nin amacının mülteciler için ve IŞİD'e karşı bir tampon bölge oluşturmak olduğunu" belirten Telegraph, Erdoğan'ın Türkiye sınırlarında olası bir Kürt devletini önlemeyi amaçladığını da bildiriyor.

Haberin devamında özetle şu ifadeler yer alıyor:

"Erdoğan hafta sonu, 'Suriye'nin kuzeyinde, güneyimizde bir devlet kurulmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Bedeli ne olursa olsun bu konudaki mücadelemizi sürdüreceğiz' dedi."

"Türkiye, iç savaşın yüzbinlerce mülteciyi sınır ötesinde yollamasından bu yana, Suriye'nin kuzeyinde uluslararası güçler tarafından korunan bir tampon bölgenin kurulması çağrısı yapıyor."

Gazete, Türkiye'nin kabul ettiği mülteci sayısının iki milyona yaklaştığını, bunun ülkeyi en fazla mülteci kabul eden ülke haline getirdiğini ancak şimdiye kadar tek başına bir askeri müdahaleyi uygun görmediğini belirtiyor.

Haberde bu tespit ardından söz konusu planların dünkü Milli Güvenlik Kurulu toplantısında tartışıldığından bahsediliyor.

Telegraph, "Türk medyasının, Erdoğan'ın konuşmasından sonra orduya, sınıra 18 bin asker göndermek için hazırlanma talimatı verildiğini bildirdiğini, bazı haberlere göre bu adımın Cuma günü atılabileceğini" yazıyor.

Telegraph, "Türk medyasına yansıyan planlara göre ordunun 60 mil uzunluğunda, 20 mil derinliğinde bir alanı kontrol altına alacağını, bu alan içinde halihazırda IŞİD elinde bulunan Cerablus ile ÖSO elinde bulunan Azez'in de bulunduğunu" aktarıyor.

Gazete bu bilgiler ardından şu yorumda bulunuyor:

"Tampon bölge bir taşla birkaç kuş vuracak. Türkiye'nin mülteci kamplarını kendi topraklarının dışında ama kendi koruması altında kurmasına izin verirken; Kürtlerin kontrolündeki, Kobani'den doğuda Irak sınırına, batıda ise Afrin'e uzanan, halihazırdaki iki bölgenin birleşmesini engelleyecek."

"Bu bölge ayrıca Türkiye'ye, Suriye'ye silah ve savaşçı akışını daha kolay biçimde kontrol altına almasına da izin verecek."

"Angajman kurallarının değişimi Türkiye'ye müdahale için bir bahane verecek."

Telegraph, Sabah gazetesinin angajman kurallarının değişimiyle ilgili haberini alıntılıyor ve gazetenin bu yeni kurallar çerçevesinde IŞİD'in de tehdit olarak algılanacağını ve IŞİD'in sınıra yaklaşması durumunda ordunun operasyon yapabileceğini yazdığını aktarıyor.

Gazete, ordunun, müdahalenin ötesinde iç savaşa karadan müdahil olma yanlısı olmadığının söylendiğini de belirtiyor.

Telegraph, böyle bir müdahalenin parlamentoda bir oylama yapılmadan gerçekleştirilmesinin Türk hukuk açısından, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden bir karar olmadan yapılmasının da uluslararası hukuk açısından yasal olup olmayacağına dair de soru işareti bulunduğunu yazıyor.

Gazeteson olarak böylesi bir operasyona kamuoyunda da muhalefet olacağını belirtiyor ve CHP'li Faruk Loğoğlu'nun şu görüşünü aktarıyor: "Türk askerini Suriye'ye yollamak için yeterli bir neden yok."

İlgili haberler