28 Temmuz İngiltere basın özeti

Telif hakkı BBC World Service

Independent gazetesi ABD ile Türkiye'nin Suriye içinde, kuzeyde bir güvenli bölge oluşturmakta anlaştıklarını duyuruyor.

Gazete bu adımla, Suriye'de 4 yıldır süren savaşta, uluslararası güçlerin ilk kez ülke içinde bir toprağa el koymuş olacağına dikkat çekiyor.

Independent, ABD ile Türkiye bu noktada anlaşmış olsa da, uçuşa yasak bölge konusunda görüş ayrılığı yaşanmaya başladığını duyuruyor.

Batı'da Türkiye'nin Kürt hedeflerine yönelik saldırılarına karşı da endişe yaşandığını belirten gazete, bugün Türkiye'nin talebi üzerine yapılacak olan olağanüstü NATO toplantısında Türkiye'ye Kürtlerle ateşkesi yeniden sağlama çağrısı yapılacağını yazıyor.

"Türkler Suriye savaşının içine daha da çok çekiliyor"

Guardian gazetesi de Türkiye ve Suriye ile ilgili son gelişmelere tam sayfaya yakın yer ayırmış.

Haberde, Türkiye ile ABD'nin Suriye içinde kurmak için anlaştıkları güvenli bölgenin Türkiye'yi Suriye savaşının içine daha çok çekebileceği, ABD'nin IŞİD'e yönelik hava saldırılarının da artmasına neden olabileceği belirtiliyor.

Guardian güvenli bölge anlaşmasının "Türkiye için bir zafer" olduğu değerlendirmesinde bulunuyor.

Güvenli bölgenin Suriye'de sınırdan 100 km kadar içeri girmesinin planladığına, ancak buranın nasıl korunacağının henüz kararlaştırılmadığına dikkat çekiliyor.

Guardian, bu plan içinde Kürtlere ne olacağının da bir diğer belirsiz nokta olduğunu yazıyor.

"Suriyeli muhalifler Türkiye'nin planına karşı temkinli"

Financial Times, Suriye'deki muhaliflerin, Türkiye ve ABD'nin IŞİD'e karşı başladığı yeni işbirliğini olumlu karşılamış olsalar da, uygulamaya dair soru işaretleri olduğunu yazıyor.

"Esad karşıtları geçmişte ABD ve Türkiye'nin kendilerine boş vaatlerde bulunduklarını iddia ediyor" diye başlayan haberde, bu grupların Ankara'dan IŞİD'i Suriye sınırından nasıl uzaklaştırıp güvenli bölge yaratacağına dair detaylı açıklama bekledikleri belirtiliyor.

Gazetenin konuştuğu Munthir Salla adlı muhalif komutan, Türk yetkililerin dün Ankara'da Suriyeli muhaliflerin komutanlarıyla toplantı yaptığını söylüyor. Salla "Güvenli bölge açıklamaları bizi şaşırttı, daha önce böyle birşeyi hiç duymamıştık" diyor.

Haber şöyle devam ediyor: "ABD ve Türkiye, yeni işbirliğinin detayları üzerine hala çalışıyor. Anlaşma, ABD'nin Suriye'deki belli bölgeleri korumak için resmi taahütte bulunmasını gerektirmeyecek, ancak Türkiye'nin istediği gibi korunaklı bölgeler kurulması izin verecek bir orta yolu temsil ediyor".

Haberde Türkiye Cuma günü IŞİD hedeflerini vurmuş olsa da, ülkenin "cihatçılarla savaşa ne kadar sadık kalacağının belirsiz" olduğu ifade ediliyor.

Gazetenin iddiasına göre Suriyeli muhaliflerin çoğu, Türkiye'nin hava operasyonlarının IŞİD'den çok Kürtleri engellemeye yönelik olduğu görüşünde.

Haberde ismi belirtilmeyen Avrupalı bir diplomatın şu sözlerine de yer verilmiş: "3 yıldır tavizler vererek sınırdaki durumu görmemezlikten gelmenin ardından, ben bunun [Türkiye'nin saldırılarının] durumu sonlandırabileceğine inanmıyorum. Bu atağı belki de sadece IŞİD'e ufak bir gözdağı vermek, yurt içinde destek kazanmak ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın siyasi avantajına olacak şekilde Kürtleri vurmak için yapıyor olabilirler".

Haber suriyeli bir muhalif komutanın şu sözleriyle bitiyor: "Türklerden çok fazla birşey beklemiyoruz... Artık yalancı çobana döndüler."

TIKLAYIN: Financial Times: Türkiye gerçek bir savaşa doğru gidiyor

"Kürtler ihanete uğramak için yaratılmış"

Independent gazetesinin tecrübeli Orta Doğu muhabiri Robert Fisk'in Türkiye'nin hava operasyonunu değerlendirdiği yazısı "Bölgedeki tüm güçler Kürtlere ihanet etti, bu yüzden Ankara'nın bombardımanı da sürpriz değil" başlığını taşıyor.

'Kürtlerin ihanete uğramak için yaratıldığı' ifadesiyle başlayan yazıda, I. Dünya Savaşı'nın ardından Orta Doğu'nun şekillendirilme sürecine atıfta bulunuluyor.

Fisk o zamanlar bölgedeki küçük devletlerin hemen hepsine bağımsızlık sözü verildiğini hatırlatıyor ve 'Kürtlerin trajedisinin 1923'teki Lozan Antlaşması'ndan bu yana sürdüğünü' belirtiyor.

Yazı şöyle devam ediyor:

"1970'Lerin başlarında Irak'ta Saddam Hüseyin'e karşı ayaklandıklarında Amerikalılar ve İran'daki Şah yönetimi onlara destek vermişti. Ardından ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger İran ile Irak arasında bir anlaşma inşa etti ve Kürtleri yalnız bıraktı. ABD silah yardımını kesti ve Saddam 182 bin Kürt'ü katletti."

'Kürtlerin bundan ders almış olmasının beklenebileceğini' yazan Fisk, böyle olmadığını, Kürtlerin benzer ihanetlere yeniden uğradığını belirtiyor. 1. Körfez Savaşı ile ABD'nin 2003'teki Irak işgalinde yaşananlardan örnekler vererek günümüze gelen Fisk, şöyle devam ediyor:

"Iraklı Kürtler geçen yıl IŞİD'e karşı savaştığında, Türkiye Kürdistan'ın Batı'nın savaşının öncü birliği haline gelmesini uzaktan islemişti. Kobani'deki Kürt savunması, Türkiye'nin aşağılanmasını daha da sancılı hale getirdi. PKK yanlısı savaşçılar, Suriye ve Irak'ta kahraman olarak görülmeye başlandı. Buna izin verilemezdi."

Fisk Türkiye'nin bu nedenle IŞİD'in Suruç'taki saldırısı ve onu takiben PKK'nin iki Türk polisini öldürmesiyle, Türkiye'nin "IŞİD'e yönelik bombardıman görüntüsü altında PKK'ya saldırmaya başladığını" belirtiyor.

'Türkiye'nin son hava operasyonu ile Pakistan'ın geçmiş olduğu "tamamen yozlaşma" yoluna girmiş bulunduğunu' yazan Fisk, şu satırlarla devam ediyor:

"Pakistan, 1980'lerde, ABD'nin de teşviğiyle Afganistan'a silah ve gerilla akışının sağlandığı kanal haline gelmişti. Pakistanlılar mücahiddin, Taliban ve diğer İslamcı grupları desteklemişti".

Şangay borsasında sert düşüş

Financial Times Çin'de ekonomik büyümeyle ilgili kaygılar nedenyile dün Çin borsasında yaşanan sert düşüşü manşetine taşımış.

Gazete dün hisse senetlerinde yaşanan yüzde 8,5'lik değer kaybının, Şangay borsasının tarihindeki 2. büyük düşüş olduğunu duyuruyor. Bin 700'den fazla hissenin yüzde 10'dan fazla bir düşüş yaşadığına da dikkat çekiliyor.

Haber şöyle devam ediyor: "Dün yaşanan türbülans büyümeyi destekleyecek daha fazla adım atması için komünist partinin üzerindeki baskıyı artıracak. Faiz indirimi ve bankaların elinde tutması gereken rezerv miktarının düşürülmesi çağrıları artıyor."

Şangay piyasalarında en son Şubat 2007’de böyle bir düşüş yaşanmıştı.