17 Ağustos İngiltere basın özeti

Telif hakkı BBC World Service

İngiltere basınında Türkiye'deki PKK'nın saldırıları ve Türkiye'nin operasyonlarının yanı sıra Çin ekonomisinden gelen olumsuz sinyaller, petrol fiyatlarındaki düşüşün uluslararası dengelere etkisi ve Ukrayna'da gerilimin tekrar tırmanmasına yer veriliyor.

Daily Telegraph gazetesi, PKK liderlerinden Cemil Bayık'la yaptığı röportajdan PKK'nın ABD ile dolaylı kanallar aracılığıyla temasa geçtiğini aktarıyor.

Haberde Bayık'ın "Mesajlar gidip geliyor, toplantılar yapılıyor, mektuplaşmalar var ve bu ilişkinin gelişmesi de olası" sözlerine yer veriliyor.

'PKK Türkiye'yle çatışmaları bitirmek için ABD'yle gizlice görüşüyor' başlığını taşıyan haberde, PKK'nın ABD'nin arabuluculuğuna sıcak baktığı da aktarılıyor.

Haberde Bayık'ın şu sözleri yer alıyor:

"ABD'nin Türkiye ile aramızda arabuluculuk yapması gerektiği çağrımı yineliyorum. Bize bir garanti verirlerse üzerimize düşen rolü yerine getiririz. Ancak bir garanti verilmezse tek taraflı adım da atamayız."

Ankara ve PKK arasındaki çatışmaların yeniden başlamasıyla birlikte Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı mücadelenin daha da zor bir hale geldiği ifade edilen haberde bugüne kadar IŞİD'e karşı en etkin güçlerden birisinin Kürtler olduğu belirtiliyor.

Türkiye'nin hava harekatları ile PKK'nın saldırıları konusunda ise 'Çatışmaların sonlandırılmasında ABD'nin rol üstlenebileceği konusunun gün yüzüne çıkmış olduğu' vurgusu yapılıyor.

Cemil Bayık'ın "ABD araya girme konusunda iyi bir fırsat yakaladı" sözlerine de yer verilen haberde, PKK liderinin gerilimin tırmanması konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı suçladığı da belirtiliyor.

Bayık'ın "Erdoğan Türkiye'deki krizi derinleştiriyor ama aynı zamanda Orta Doğu'daki krizi de derinleştiriyor" sözlerinin de yer aldığı haberde, Erdoğan'a iç siyaseti gözeterek hareket ettiği eleştirilerinin yöneltildiği de hatırlatılıyor.

Haber, PKK liderlerinden Cemil Bayık'ın ABD'ye yönelik sözleriyle sonlanıyor:

"Eğer ABD Türkiye'nin politikalarını desteklemeye devam ederse Kürtleri kaybetmesi olası. Eğer ABD Kürtleri kaybederse, IŞİD'i yenilgiye uğratması da zorlaşır."

'Petroldeki düşüş güç dengelerini değiştiriyor'

Times gazetesinde yer alan haberde petrol fiyatlarındaki sert düşüşün petrol ihracatçısı ülkeleri derinden etkilediği aktarılıyor ve tablonun sadece ekonomik boyutunun olmadığı, siyasi anlamda da dengelerin değişebileceği belirtiliyor.

Rusya'nın ihracat gelirlerinin yüzde 75'inin petrol ve doğalgazdan geldiği hatırlatılan haberde, petrolün varil fiyatının 50 dolar seviyesine kadar gerilemesi sonucu ülke içerisindeki ekonomik sıkıntıların arttığı ifade ediliyor.

Haberde "Ekonomideki kötü gidiş milliyetçi akımlar için zemin hazırlıyor ve Batı karşıtlığı da yükseliyor" deniyor.

Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olan Suudi Arabistan'ın da düşük petrol fiyatları yüzünden bugüne kadar hiç görülmemiş bir hızda döviz rezervi erittiği ifade edilen haberde, mevcut tablonun devam etmesi halinde ülkede sıkıntıların artabileceği ifade ediliyor:

"Suudi Arabistan'da nüfusun üçte ikisi 30 yaşının altında. Ekonomideki yavaşlama istihdam artışını etkiler ve gençler arasında işsizlik artarsa yakın gelecekte sosyal patlamaların yaşanması olası.Bu tür istikrarsız ortamlar da radikal İslam'ın zemin kazanmasına yol açabilir."

Çin ekonomisi zorda

Financial Times gazetesindeyse geçen hafta ihracatını desteklemek için iki kez devalüasyona gitmek zorunda kalan Çin'in para biriminin değerinden daha derin sorunlarla karşı karşıya olduğu aktarılıyor.

İhractı destekleyerek Çin'in büyümesindeki yapısal sorunların aşılamayacağını ifade eden gazete, "İstihdam piyasasında bozulma var. İşverenlerin yeni işgücü ihtiyacı sürekli olarak azalıyor. Eğer istihdam piyasasındaki olumsuz gidişat sürerse Çin yönetimi ekonomiyi canlandırmak için bütçe harcamalarını artırmak zorunda kalabilir" diyor.

Donetsk'teki tarih derslerinde Rusya etkisi artıyor

Guardian gazetesinde yer alan bir haberde ise Ukrayna'nın doğusunda Rusya yanlısı isyancıların elinde bulunan Donetsk bölgesinde, ayrılıkçıların okul müfredatlarını değiştirmeye başladığı aktarılıyor.

Gazeteye konuşan bir orta okul öğretmeni "Tarih dersleri artık Rusya odaklı olarak okutulacak. Coğrafya derslerinde ise Rusya'nın sınırları içerisinde kalan bölgeler daha ayrıntılı konular haline getirilecek" diyor.

Ukrayna'nın milli eğitim sisteminde kullanılan 12 puan üzerinden değerlendirme sistemi ise yerini Rusya'da kullanılan 5 üzerinden değerlendirmeye bırakıyor.

Haberde özellikle tarih derslerinde radikal değişikliklerin yapıldığı aktarılıyor ve "İkinci Dünya Savaşı Rusya perspektifiyle ele alınmaya başlandı" deniyor.