20 Ağustos İngiltere basın özeti

Telif hakkı BBC World Service

İngiltere basınında Suriye'deki Palmyra antik kentinden sorumlu arkeoloğun Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) tarafından öldürülmesine geniş yer veriliyor. Öne çıkan diğer haberler arasında eski İngiltere Başbakanı Tony Blair'in Hamas ile İsrail arasında arabuluculuk yapmasına Filistin'den tepki gelmesi ve gelişen piyasalardaki para çıkışı var.

Guardian gazetesinde, IŞİD tarafından başı kesilerek öldürülen 82 yaşındaki Suriyeli arkeolog Halid Esad'ı, Londra'daki British Museum'un Müdürü Jonathan Tubb anlatıyor.

Tubb'ın Halid Esad'ı 'Cana yakın ve sıcak bir dosttu' sözleriyle tanımladığı yazısı şöyle:

"Halid'i 1980'li yıllarda tanıma fırsatı bulmuştum. O günlerdeki tanışmamız daha sonra uzun yıllar devam edecek olan bir dostluğa dönüştü. 2008'e kadar neredeyse her yıl gittiğim Suriye'de en sıcak karşılamayı her zaman Palmyra'da göreceğimi çok iyi biliyordum.

"Halid'in Tedmur Müzesi'nin merdivenlerinde yüzünde kocaman bir gülümsemeyle beni karşılamasını ve küçük ofisine kadar bana eşlik etmesini, kağıtları bir kenara itip benim için bir sandalye çekmesini hâlâ hatırlarım.

"Palmyra'dan sorumlu arkeolog olarak antik kenti turistler için bir cazibe merkezi haline getirdi. Yeni araştırmaların ve kazıların önünü açtı, restorasyonları titizlikle yürüttü.

"Palmyra en büyük dostunu yitirdi."

Yazının tamamını okumak için tıklayın

'Batı Şeria Blair'in diplomasi atağından şikayetçi'

Independent gazetesinde ise eski İngiltere Başbakanı Tony Blair'in Hamas ile İsrail hükümeti arasında gizlice arabuluculuk yapmasının Filistinlileri kızdırdığı ifade ediliyor.

Filistin Kurtuluş Örgütü'nün (FKÖ) sözcüsü Hanan Aşravi'nin şu açıklamalarına yer veriliyor:

"İsrail, Gazze ve Batı Şeria arasındaki ayrışmayı derinleştirecek bir uzlaşma istiyor. Tony Blair de bu amaç için çalışıyor. Ayrışmayı sürdürüp derinleştirmek gerçekçi bir Filistin devleti fikrini bitirmek olur."

Blair'in arabuluculuk yapabilecek son kişi olduğunu da söyleyen Aşravi, "Başından beri kimin tarafında olduğunu çok iyi biliyoruz. [İsrail Başbakanı Binyamin] Netanyahu'nun onayı olmadan adım atmayacağının farkındayız" diyor.

Haber şöyle devam ediyor:

"Batı Şeria'daki uluslararası güçler tarafından tanınmış olan Filistin yönetimi, Blair'in son diplomasi girişimiyle Mahmud Abbas'ı kenara itmeye çalıştığını düşünüyor. Giderek artan bir öfke söz konusu."

Blair'in Hamas ve İsrail arasında 5 yıllık bir ateşkes karşılığında Gazze'deki ablukanın kaldırılması temeline dayanan bir planı görüştüğü ifade ediliyor.

'Rusya - Estonya krizi tehlikeli bir sinyal'

Times gazetesinde yer alan bir haberdeyse, Rus özel timlerinin Estonya'da düzenlediği sınır ötesi operasyonla emniyet görevlisi Eston Kohver'i 'gözaltına' alması ve ardından da Kohver'in casusluk' suçlamasıyla 15 yıl hapse mahkum edilmesinin, yeni tehlikelerin sinyali olabileceği ifade ediliyor.

Gazetenin diplomasi Editörü Roger Boyes, Rusya'nın NATO üyesi bir ülkede operasyon düzenlediğini hatırlatıyor ve "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in amacı NATO'ya güvenin tartışmaya açılması. Geçen yıl Eylül ayında ABD Başkanı Barack Obama, Estonya ziyareti sırasında, ülkenin güvenliğinin garanti altında olduğunu söylemişti. Birkaç gün sonra ise Eston Kohver sınır ötesi operasyonla Rusya tarafından ele geçirilmişti. Putin bu hamleyle mesajını iletti: Baltık ülkeleri hâlâ Rusya'nın etki alanı içindedir."

'Gelişen ülkeler acilen kamu harcamalarını artırmalı'

Financial Times gazetesinin başyazılarından birinde ise aralarında Türkiye'nin de bulunduğu gelişen piyasalardan para çıkışının geldiği boyutlar ele alınıyor.

'Dünya gelişen piyasalardaki çöküşten korkmalı' başlıklı yazıda, "2008 küresel krizinin ardından gelişen piyasalar küresel büyümenin motoru haline gelmişti. Şimdiyse bu özelliklerini hızla yitiriyorlar" deniyor.

Gelişen ülkelerin fon çıkışı - para biriminde değer kaybı - ithalatta ve yatırımlarda azalma ve büyümede düşüşe bağlı ilave fon çıkışı şeklinde gelişen tehlikeli bir sarmala girdiği belirtilen yazıda 'Peki ne yapılabilir?' sorusu soruluyor ve şu yanıt veriliyor:

"İlk yanıt acilen yapısal reformların hayata geçirilmesi. Ancak şu ana kadar sadece Meksika ve Hindistan'da siyasi iktidarlar reformlara ciddi biçimde ağırlık verdi. İkinci ve kısa vadede sonuç verebilecek seçenek ise kamu harcamalarının artırılmasıyla büyümenin desteklenmesi. Fed'in faiz artırımı beklenirken neredeyse tüm gelişen ülkeler borçlanma ihtiyaçlarını asgari düzeye çekmek için kamu harcamalarını sınırlıyor. Ancak mali durumu el veren ülkelerin büyümeyi desteklemek adına harcamalara hız vermesi gerekebilir."

Dünya Bankası, Afrika Kalkınma Bankası ve Asya Altyapı Yatırımları Bankası gibi kurumların gelişen ülkelerdeki projelere finansman programlarını artırması gerektiği belirtilen yazıda, "Aksi takdirde şu an gördüğümüz piyasalardaki kötü gidiş tam anlamıyla bir çöküşe dönüşebilir" yorumu yapılıyor.