4 Kasım İngiltere basın özeti

Telif hakkı BBC World Service

2005'te ölen esli Suudi Arabistan Kralı Fahd bin Abdülaziz el Suud'un 'gizli karısı' olduğu belirtilen Canan Farb adlı Filistinli kadın, Londra'da görülen davada kraliyet ailesinden 20 milyon sterlin (yaklaşık 31 milyon dolar) tazminat kazandı.

Guardian gazetesinin haberine göre, şimdi 68 yaşında olan Farb, 19 yaşındayken o zaman daha prens olan Kral Fahd'la 1968'te gizlice evlendiğini söylüyor. Kraliyet ailesi resmi bir evlilik olmadığını savunuyor.

Birlikte dış gezilere çıktığı Fahd'la ilişkisinin Kral'ın inme geçirdiği 1995'e kadar sürdüğünü söyleyen Farb, 20 Temmuz 2003'te Londra'daki bir otelde görüştüğü Prens Abdülaziz'in (Kral Fahd'ın başka bir eşinden olan oğlu) kendisine 12 milyon sterlin ve bugünkü değeri beş milyon sterlin olan iki daireyi verme vaadinde bulunduğunu belirtti.

Yüksek Mahkeme'de görülen duruşmaya gelmeyen Prens, yazılı ifadesinde bu iddiayı reddetmesine rağmen, mahkeme Farb'ı haklı buldu. Mahkeme, faiz dahil Farb'a 20.25 milyon sterlin ödenmesine karar verdi.

'Susması için verilen 5 milyon sterlini kumarda kaybetti'

Yargıç, daha önce de Farb'a "susması" için 5 milyon sterlin verildiğini, kadının bu paranın 3 milyon sterlinini kumar borçları ve diğer ödemeleri için kullandığı kalan parayı da 2 yıl içinde kumar oynarak ya da lüks harcamalar yaparak bitirdiğini söyledi.

Kral Fahd'la Cidde'de Venezuela büyükelçiliğinde tercüman olarak çalışırken tanıştığını söyleyen Farb, Hristiyan olarak doğdu. Kral'la evlenebilmek için Müslüman olan Farb'ın daha sonra Scientology tarikatına girdiği belirtiliyor.

Farb, Kral'ın ölümünden önce 400 milyon sterlinlik nafaka davası açmıştı. Ancak mahkeme Kral'ın ölümüyle bu talebin geçersiz hale geldiğine hükmetti.

Canan Farb'a göre Kral'ın başka karıları da vardı ve 1974'te Lübnanlı bir avukatla evlendikten sonra da kendisiyle ilişkisi devam etti. İki kızıyla birlikte Avrupa ve Orta Doğu'da spor salonları açan Farb, Kral'ın Londra'ya geldiği zamanlarda kendisini ziyaret ettiğini söylüyor.

Farb, karardan çok memnun olduğunu belirterek, "12 yıldır mücadele ediyorum. İngiliz adeletine müteşekkirim. Yoksa onlar benim Suudi Arabistan'a gelmemi istiyorlardı. Beni orada taşlayarak öldüreceklerdi" dedi.

Yürümek, kilo vermek için koşmak ve yüzmekten iyi

İngiltere'de yapılan bir araştırma, kilo vermek için haftada beş kez, yarım saat süreyle tempolu yürümenin, koşma ve yüzme dahil diğer egzersizlerden daha iyi olduğuna işaret ediyor.

London School of Economics'te 1999-2012 yılları arasında yaklaşık 50 bin kişiyle yapılan araştırmaya göre, yürüme sırasında nabzın hızlanması ve terlemek gerekiyor.

Araştırmaya göre yürümek kadınlara daha yararlı. Dört hafta içinde yarım saat yürüyen kadınların bel kalınlığı 4.3 santimetre azaldı. Erkeklerde bu 3.3 cm oldu.

50 yaşın üstündeki kadınlar ve erkekler, genç hem cinslerine göre yürüyerek daha fazla kilo verdi.

Uzmanlar, örneğin tenisteki gibi durup yeniden başlama olmaması nedeniyle kesintisiz yürümenin daha fazla kalori yakılmasını sağladığını belirtiyor.

Araştırmaya katılanlar bir anket doldurdu ve hemşireler tarafından vücut kitle endeksleri (VKİ) ölçüldü.

Dört hafta boyunca yarım saat yürüyen erkeklerin vücut kitle endeksi bir birim düşerken kadınlarda bu 1.8 birim oldu.

Araştırma kapsamında yürümenin kıyaslandığı sporlar şunlar:

Yüzme, bisiklet, mekik ve şınav dahil spor salonunda egzersiz yapma, futbol, koşma, yavaş koşu, dans, ragbi ve squash. Ayrıca ağır ev işi yapma, ağır alışveriş torbalarıyla yürüme, mobilya çekip itme, yerleri ovma, çukur kazma, ağaç kesme ve odun yarmanın etkilerine bakıldı.

İlgili haberler