İngiltere basını: Suriye'de hava saldırıları başlıyor

Telif hakkı AFP

İngiltere gazetelerinin manşetlerinde dün akşam parlamentoda kabul edilen Suriye'de Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) yönelik hava saldırıları teklifi var.

Bazı gazeteler kararın kaçınılmaz olduğunu yazarken, bazılarında zayıf bir stratejiyle savaşa girildiği uyarısı yer alıyor.

Times gazetesi Başbakan David Cameron'un Suriye'de hava saldırıları teklifine büyük destek aldığını yazarken, "Hava saldırıları kısa süre içerisinde başlayacak" deniyor.

Gazetenin başyazılarından birisindeyse ülkenin 'Hesaplanmış bir risk' aldığı ifade ediliyor.

Yazıda, "Barbarlığa karşı dayanışma gösterildi. Ancak bu adım Suriye'deki krize çözüm olmayacak" deniyor.

IŞİD'e karşı Irak'ta hava saldırıları düzenlerken Suriye'de eylemsizliğin anlamsız olduğu ifade edilen yazıda, "Medeni dünya, küresel bir terör örgütünü sindiremez. Mutlaka karşısına çıkılmalı" ifadeleri yer alıyor.

'Uzun soluklu bir savaş olacak'

Independent gazetesinin manşeti ise 'Rakka'ya giden yol'.

Parlamento'daki tartışmalarda Cameron'un 'Müttefiklerimizi yalnız bırakamayız' argümanının baskın çıktığını ifade eden gazete, muhalefetteki İşçi Partisi'ndsen önemli isimlerin hükümeti desteklediğini de vurguluyor.

Telif hakkı AFP

Gazetenin savunma editörü Kim Sengupta'nın yazısındaysa, İngiltere'nin uzun soluklu bir hava harekatına giriştiği belirtiliyor.

Sengupta, "Önümüzdeki dönemde Batı'nın Suriye'deki operasyonlarının arttığını görmemiz yüksek ihtimal. Ancak IŞİD karşıtı koalisyonun yerel katılımcıarı desteklerini azaltıyor" diyor.

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirliklerinin savaş uçaklarını Yemen'de Şii Husi hareketine karşı süren operasyonlara yönlendirdiğini ifade eden Sengupta, gelecekte özellikle Irak'a İngiltere'den daha fazla asker göndermesinin de istenebileceğini ifade ediyor.

'Faşizmi yenmeliyiz'

Daily Telegraph gazetesinin manşetiyse 'Meydan okumanın sesi'.

Gazete muhalefetteki İşçi Partisi'nin dışişlerinden sorumlu üst düzey üyesi Hillary Benn'in parlamentoda yaptığı konuşmanın bir bölümünü büyük puntolarla birinci sayfasından aktarıyor:

"Faşitlerle karşı karşıyayız. Yarattıkları vahşetin yanı sıra, şu an bu salonda bulunan herkesten ve temsil ettiğimiz insanlardan daha üstün olduklarına inanıyorlar. Bizleri küçümsüyorlar. Değerlerimizi küçümsüyorlar. Hoşgörü ve tevazuya olan inancımızı küçümsüyorlar. Demokrasimizi küçümsüyorlar. Faşitler hakkında bir şeyi biliyoruz: Yenilgiye uğratılmaları gerek. Şimdi bu kötülüğün karşısına çıkmalıyız."

Haberde İngiltere'nin Kıbrıs'taki hava üssünde 8 Tornado tipi savaş uçağının hazır beklediği de ifade ediliyor ve operasyonların kısa sürede başlayabileceği belirtiliyor.

'Batılılar yerel güçlerle çaşışmalı'

Telif hakkı AFP

Guardian gazetesinde de Suriye'de başlayacak olan hava operasyonları manşette.

İç sayfalardaysa, İngiltere'nin hava operasyonlarına katılacak olmasına Rakka'da yaşayan IŞİD karşıtlarının tepkisine yer veriliyor.

Yazıda, "Burada insanlar İngiltere'nin de operasyonlara dahil olmasına aldırış etmiyorlar. 'Bir ülke daha bombardımanlara katılıyor' gözüyle bakıyorlar" deniyor.

Ramazan adlı bir Rakkalının "Eğer işe 'Önceliğimiz Esad değil, IŞİD diyerek başlarsanız bu sorunlu bir başlangıç olur. Batılıların yerel güçlerle birlikte çalkışması gerek" sözleri aktarılıyor.