7 Aralık İngiltere basın özeti

Telif hakkı BBC World Service

İngiltere gazetelerinde Cumartesi gecesi Londra'daki bir metro istasyonunda yaşanan ve "terör eylemi" olarak soruşturulan bıçaklı saldırıyla ilgili haberler öne çıkıyor.

FT: 'Tek saldırgan' korkusu arttı

Financial Times saldırının, "tek kişilik eylemlerle" ilgili korkuları artırdığını yazıyor.

Leytonstone metro istasyonunda yaşanan ve bir kişinin ağır yaralandığı olayda, elindeki bıçakla çevredekilere saldıran saldırganın "Bu Suriye için" dediği iddia edilmişti.

Gazeteye konuşan bir güvenlik uzmanı, "tek başına saldırı planlayan terörist" tehdidinin bir süredir var olduğunu, ancak 13 Kasım'daki Paris saldırılarının ardından bu tehdidin yetkilileri daha çok endişelendirmeye başladığını söylüyor:

"Son zamanlarda bu tarz birçok saldırı gördük. Bir ideolojiyi kabullenmiş herhangi bir kişi, kendisini bir örgütle ilişkilendirebilecek düşük seviyeli bir saldırı düzenleyebiliyor. Örgütün doğrudan saldırıyla bağlantılı olması gerekmiyor".

İngiltere, parlamentonun geçen hafta aldığı kararla, Suriye'deki IŞİD hedeflerine hava saldırısı düzenlemeye başlamıştı.

Times: Yolculara terör uyarısı

Times gazetesi ise saldırının ardından ulaşım hatlarının güvenliğini sağlayan polis sayısının artırılacağını duyuruyor.

Fransa, Tunus ve Türkiye'deki IŞİD saldırılarının ardından güvenlik alarmını üst seviyeye çıkaran İngiltere'nin, IŞİD'in baş hedeflerinden biri olduğu belirtiliyor.

Saldırıların ardından İngiliz polisi içinde terör olaylarına müdahele edebilen plis sayısının üçte bir oranında artırıldığı, metro ve tren hatlarında da hem silahlı hem de sivil polis sayısının yükseltileceği bildiriliyor.

29 yaşındaki saldırgan elektroşok tabancası kullanılarak yakalanmış ve gözaltına alınmıştı.

Daily Telegraph ise olay anında istasyonda silahlı polis bulunmamasına vurgu yapıyor.

Söz konusu saldırıda polisin akşam saat 7.06'da metro istasyonuna çağırıldığı, 7.14'te saldırganın gözaltına alınmış olduğu belirtiliyor.

Gazeteye konuşan bir güvenlik yetkilisi, silahlı polis sayısının az olmasının bu tarz saldırılara ilk müdahalenin çevredekiler tarafından yapılmasını zorunlu kıldığına dikkat çekiyor.

IŞİD'den akıllı telefon uygulaması

Times, IŞİD'in mesajlarını yaymak için bir akıllı telefon uygulaması geliştirdiğini de duyuruyor.

Uygulamayla IŞİD'in eylem videolarının izlenebildiği ve 'dünya çapındaki başarılı eylemlerin' an be an takip edilebildiği belirtiliyor.

IŞİD'in uygulamasının, IŞİD'in çevrimiçi akivitelerini bitirmeyi hedefleyen Hayalet Güvenlik Grubu (GSG) adlı bilgisayar korsanlarınca keşfedildiği, IŞİD'in uygulamayı kriptolu mesajlaşma servisi Telegram üzerinden takipçilerine duyurduğu aktarılıyor.

"Bunun bir daha yaşanabileceği aklımızın ucundan geçmezdi"

Guardian, haftasonu İngiltere'nin kuzeybatısı ile İskoçya'nın güneyini etkileyen Desmond fırtınasının neden olduğu zararı manşetten duyuruyor.

Fırtına nedeniyle 60 binden fazla evin elektriksiz ve susuz kaldığı, ana yolların suya gömüldüğü, birçok otoyolun ve tren hattının kapalı olduğu belirtiliyor.

Bölgenin 2009 yılında da benzer bir sel felaketine maruz kaldığına dikkat çekilirken, yöre sakinleri başlarına bir daha benzer bir felaketin geleceğini tahmin edemediklerini söylüyor.

2009 yılındaki sel felaketinde sadece Cockermouth bölgesindeki zararın karşılanması için 276.5 milyon sterlin harcandığı hatırlatılıyor.

İlgili haberler