8 Aralık İngiltere basın özeti

Telif hakkı BBC World Service

Guardian gazetesi Irak Şam İslam Devleti(IŞİD) örgütünün, Suriye ve Irak'ta "işler bir devlet kurma" planını içeren gizli belgelere yer veriyor.

Gazetenin ele geçirdiği IŞİD belgelerinde, hazinesi ve ekonomik programıyla kendi ayakları üzerinde durabilecek köktenci bir din devletinin nasıl kurulacağı detaylarıyla anlatılıyor.

Geçen yıl Temmuz- Ekim aylarında yazıldığı tahmin edilen belgenin başlığı "İslam Devleti'nin yönetim kuralları".

Gazete "son 50 yılın en zengin ve en denge bozucu cihatçı grubu" olarak nitelediği IŞİD'in devlet kurma planlarının bu dökümanla gözler önüne serildiğine vurgu yapıyor.

Haber şöyle devam ediyor:

"Ele geçirilen belgeler, acımasız bir şiddet üzerine kurulmuş olan örgütün, sağlık, eğitim, ticaret, iletişim ve ticaret gibi dünyevi meseleler üzerine de çalıştığını gösteriyor. (...) Döküman hükümet birimlerinin, uluslararası ilişkilerin, halka ilişkilerin ve ordunun nasıl organize edileceğini genel hatlarıyla anlatıyor".

Abu Abdullah adlı bir Mısırlı tarafından yazdılığı belirtilen belgede özellikle çocuklara küçük yaşlardan itibaren savaş eğitimi verilmesine geniş yer ayrılıyor.

Gazete belgelerin, IŞİD araştırmaları yapan bir akademisyene IŞİD'e çalışan bir iş adamı taradından ulaştırıldığını ifade ediyor.

Toplamı 340 sayfayı bulan belgelerde IŞİD'in ana okullarından otellere, alışveriş merkezlerinden yollara kadar herşeyi yeniden inşa etme amacında olduğu görülüyor.

Guardian'a konuşan emekli bir general "Belge orijinalse, özellikle tüm Batılı siyasiler tarafından okunmalı. Batı IŞİD'i sadece piskopat katillerden oluşan bir grup olarak görürse, IŞİD'i çok hafife almış olma tehlikesiyle karşı karşıya kalırız".

'IŞİD İngiltere'nin gönderdiği silahları kullanıyor olabilir'

Independent gazetesi Uluslararası Af Örgütü'nün (Amnesty International) araştırmasına göre, IŞİD'in elinde 25 ülkeden bölgeye gitmiş olan silahlar olduğunu duyuruyor.

Araştırmaya göre, ABD'nin 2003'teki Irak işgali ardından bölgeye İngiltere'de gönderilen bazı silahlar IŞİD'in eline geçmiş olabilir.

Raporda IŞİD'in elinde Amerikan M16 tüfekleri, Avusturya ve Rusya yapımı dürbünlü tüfekler, Çin ve Belçika yapımı otomatik silahlar olduğu belirtiliyor.

'Londra saldırganının ailesi polisi uyarmıştı'

Daily Telegraph ilk sayfasında, geçen Cuma akşamı Doğu Londra'da bir metro istasyonunda yapılan ve "terör eylemi" olarak soruşturulan bıçaklı saldırının failinin fotoğrafını veriyor.

Haberde 29 yaşındaki saldırgan Muhaydin Mire'nin ailesinin, saldırıdan 3 hafta önce Mire'nin akıl sağlığı ile ilgili olarak polisi uyardığı duyuruluyor.

Görgü tanıkları Mire'nin saldırı sırasında "Bu Suriye için" diye bağırdığını ifade etmişti.

Gazete Mire'nin abisinin polise yaptığı uyarıda, "Mire'nin son zamanlarda garipleştiğini, şeytanı gördüğünü söylediğini" belirtiyor.

Ancak emniyet birimlerinin, ifadede 'Mire'nin radikalleştiğine yönelik bir vurgu olmaması nedeniyle' harekete geçmediğine vurgu yapılıyor.

Independent, saldırganın 56 yaşındaki bir yolcuyu yumrukla yere devirdikten sonra boynunu kestiğini, yaralı adamın ameliyatının beş saat sürdüğünü bildiriyor.

Haberde polis olay yerine ulaşana kadar, diğer yolcuların yaralı kişinin çevresinde halka oluşturarak, saldırgandan başka darbe almasını engelledikleri de ifade ediliyor.

"Adele'in şarkısı Ahmet Kaya'dan çalıntı mı?" tartışması

İngiliz şarkıcı Adele'in yeni albümündeki bir şarkının Ahmet Kaya'nın şarkısına benzetilmesi İngiliz basınında da yer buluyor. Independent gazetesi Adele'in sözcüsünün iddiaları cevaplamadığını yazıyor.

Adele'in yeni albümü 25'te bulunan "Million Years Ago" (Milyonlarca Yıl Önce) şarkısı ile Ahmet Kaya'nın 1985'te seslendirdiği "Acılara Tutunmak" şarkısı arasındaki ritm benzerliği, haftasonu Türkiye'de, özellikle sosyal medyada büyük tartışma konusu olmuştu.

Independent Türkiye'deki bu tartışmayı "Adele'in 'Milyonlarca Yıl Önce'si, başka bir liste başı şarkıdan milyonlarca km uzakta değil" başlığıyla veriyor.

Haberde Ahmet Kaya hayranlarının Adele'in şarkısının "Acılara Tutunmak"a çok benzediğini iddia ettiği, sosyal medyadaki bazı Türkçe hesaplarda Adele'in hırsızlıkla suçlandığı ifade ediliyor.

Independent, müzik eleştirmeni Naim Dilmener'in iki şarkı arasında benzerlik bulduğunu ancak benzerliğin 'çok da fazla olmadığını' söylediğini belirtiyor.

Gazete, Adele'in sözcüsünün, iddialara dair yorum taleplerine henüz cevap vermediğine dikkat çekiyor.