11 Aralık İngiltere basın özeti

Telif hakkı BBC World Service

Financial Times, Avrupa'ya olan mülteci akınını durdurabilmek için Avrupa Komisyonu'nun yeni bir sınır polisi oluşturulmasını teklif edeceğini duyuruyor.

Avrupa Birliği'nin dış sınırlarını koruyacak kalıcı bir polis gücü teklifinin gelecek hafta Komisyon tarafından açıklanacağı belirtiliyor.

Yeni oluşumun, AB'nin mevcut sınır güvenliği birimi Frontex'in yerini alacak kalıcı bir polis ve sahil güvenlik gücünden oluşması ve yetkinin Avrupa Komisyonu'nda olması planlanıyor.

Financial Times gerçekleşmesi halinde bunun, tek para birimine geçilmesinden bu yana üye ülkeler açısından en büyük "egemenlik devri" olacağına dikkat çekiyor.

Haberde benzer bir teklifin Almanya ve Fransa tarafından sıklıkla dile getirildiğine de vurgu yapılıyor.

Avrupa'ya bu yıl ulaşan göçmen sayısının yaklaşık 1,2 milyon olduğu tahmin ediliyor.

'Göçmenler Türkiye'de sıkışıp kalmaktan korkuyor'

Guardian, AB ile Türkiye arasındaki göçmen anlaşmasının ardından Ege Denizi'ni geçmeye çalışan göçmenlerin durumunu gündeme taşıyor.

Çeşme ve Sakız adalarındaki göçmenlerle konuşan Guardian muhabiri, anlaşmanın ardından Türkiye'deki göçmenlerin en büyük korkusunun, Türk güvenlik güçlerince yakalanıp Türkiye'de sıkışıp kalmak olduğunu belirtiyor.

Haberde ay başından bu yana, çoğunluğu Suriye ve Iraklı olmak üzere 3 binden fazla göçmenin ve 35 insan kaçakçısının Türk güvenlik güçlerince yakalandığı belirtiliyor ve Türkiye'nin artan güvenlik tedbirlerinin göçmenleri "umutsuz bir belirsizliğin" içine soktuğu ifade ediliyor.

Yakalanan göçmenlerin genellikle birkaç saat sonra salıverildiği de belirtiliyor.

Muhabirin konuştuğu Türk bir polis amiri, krizle mücadele edecek güçleri olmadığından yakınıyor:

"Yakaladığımız göçmenleri nereye koyacağımızı bilmiyoruz. Sayıları yüzleri aşıyor. Buradan Yunanistan'a gitmelerini istiyoruz. Onlara makul bir çözüm sunmamız imkansız. Sahillerde yakalayıp başka yerlere götürdüklerimiz de hep (sahile) geri dönüyor".

Afganistan'daki Nato üssünde Alman orduları için tercümanlık yapmış olan 35 yaşındaki Afgan Muhammed Nur da Türkiye'den Avrupa'ya geçmeye çalışan mülteciler arasında:

"Türkiye'de bizim için hiç birşey yok. Burada iş bulamam. Afganistan'da Almanlarla çalıştığım için ölüm tehditleri alıyordum. Bütün paramızı buraya gelebilmek için harcadık".

Haberde Türkiye'de yaklaşık 2,2 milyon Suriyeli olduğu, bunlardan 400 bininin kaçak olarak çalıştığı hatırlatılıyor.

Suriyeli mültecilere yardım eden bir kuruluşun görevlisi ise Avrupa'nın bu insanlara Türkiye'de iş olanağı sağlaması gerektiğini belirtiyor:

"Eğer Almanlar ve diğer Avrupalılar göçmenlerin Türkiye'de kalmasını istiyorsa neden burada yeni fabrikalar açıp bu insanlara iş olanağı yaratmıyorlar? Kim hayatını hiçbir gelecek vadetmeyen bir kampta geçirmek ister ki?"

'İngiltere'de IŞİD ile bağlantılı dolandırıcılık'

Times, İngiltere'de özellikle yaşlıları hedef alan telefonla dolandırıcılık şebekesinin IŞİD ile bağlantılı olduğunu ve paraları örgüte gönderdiklerinin düşünüldüğünü yazıyor.

Kendilerini telefonda polis olarak tanıtan çetenin güney İngiltere'de 18 emekliyi dolandırdığı ve ele geçirdikleri 600 bin sterlinden fazla parayı muhtemelen Suriye'de IŞİD'e katılan İngilizlere aktardıkları belirtiliyor.

Olayla ilgili olarak 8 kişinin yakalandığı, zanlıların 3 bin 285 ev telefonunu arayarak dolandırıcılık girişiminde bulundukları belirtiliyor.

İlgili haberler