15 Aralık Salı İngiltere basın özeti

Telif hakkı BBC World Service

İngiltere gazetelerinde Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) finansman kaynaklarına, Uluslararası Uzay İstasyonu'na gidecek olan İngiliz astronota ve Avrupa'nın mülteci krizine geniş yer ayırıyor.

Financial Times gazetesinin 'IŞİD AŞ' yazı dizisi, örgütün vergi toplama yöntemleriyle devam ediyor:

"2014'ün yaz aylarında IŞİDSuriye'nin doğusundaki tüm esnafa 'Zekat' adı altında vergi adı altında zorunluluğu getirince 26 yaşındaki bakkal Mansur hesap defterini düzenlemeye girişmişti.

"Yeni verginin ilanından bir hafta sonra IŞİD militanları Mansur'un bakkalını bastı ve Mansur'u dışarıya çıkartıp içerideki malların sayımını yaptı. Dükkandaki malların perakende fiyatı üzerinden bir vergi belirleyen IŞİD, kırmızı et için ne kadar vergi kesileceğini ise çevredeki bakkaları gezip küçük bir piyasa arştırması yaptıktan sonra belirledi.

"5 saat sonra Mansur'un bakkal dükkanındaki mali denetim bitmişti. Kesilen vergi borcu ise 108 dolardı.

"Ganimet satışı gibi tek seferlik gelir kaynakları tükenince, IŞİD uzun vadeli gelir akımı yaratma çabalarına girişiyor. Yerel halk vergiye tabi tutuluyor ve bölgeyi yöneten vali denetiminde kurulan 'Zekat Konseyi' para toplama işine girişiyor.

"Sadece Musul'da çalışan ve maaş alan kamu çalışanlarına uygulanan vergiyle örgütün son 1 yılda 23 milyon dolar gelir elde etmiş olması olası.

"IŞİD'in petrol çıkardığı noktalara düzenlenen saldırılar yoğunlaştıkça, örgütün kontrolü altında yaşayanların hayatı da zorlaşıyor. Petrol gelirleri azalınca IŞİD, vergileri artırıyor.

"Türkiye - Suriye sınırında neredeyse her gün 600'e yakın kamyon Suriye'ye geçmek için sıralanıyor. Tüccarlar ve kamyon şoförleri, kamyonlardaki malların önce muhaliflerin kontrolündeki bölgelerden geçtiğini, ardından da IŞİD bölgelerine gittiğini söylüyor.

"IŞİD'e yemeklik yağ, deterjan ve pirinç satan Mervan adlı tüccar 'İşimizin yüzde 90'ını IŞİD'e yapıyoruz... alım gücü onlarda' diyor.

"Mervan'ın IŞİD kontrolündeki bölgelere mal satabilmesinin nedeni ise yıllık olarak ödediği 'Zekat'.

"IŞİD bölgesine giren kamyonlardan alınan 'gümrük vergisi' sayesinde örgüt yıllık 140 milyon dolar elde ediyor."

Daily Telegraph gazetesinde İngiltere istihbaratının saldırı düzenleme potansiyeli olan radikal kişilerin ülkeyi terk etmeleri durumunda, bu kişilerin ülkeden çıkışını kolaylaştırdığını belirtiyor.

Haberde, bu yolla istihbarat birimlerinin ülke içindeki saldırı riskini azaltmayı amaçladığı belirtiliyor.

Gazeteye konuşan bir güvenlik uzmanı, "Bu kişilerin pasaportlarına el konulup konulmaması konusu çözümü zor bir ikilem. Pasaportları ellerinden alındığında eğer bir saldırı gerçekleştirmeyi düşünürlerse, saldırıyı burada yapmaya zorlanmış olacaklar. Bu da ulusal güvenlik için bir tehdit" diyor.

Haberde istihbarat birimlerinin bir kişinin ülkeden çıkışına izin verilip verilmemesini olay bazında inceledikleri ve kararın İngiltere'den ayrılmak isteyen kişinin profiline bağlı olduğu da belirtiliyor.

Times gazetesindeyse Avrupa'nın mülteci krizine dikkat çekiliyor ve iltica başvurularının geri çevrildiği belirtiliyor.

Özellikle Suriye dışından gelen ve AB'ye iltica etmek isteyenlerin zorlandığı belirtilen haberde şöyle deniyor:

"AB ülkeleri sadece bu yıl 700 bini aşkın iltica başvurusuyla karşı karşıya. 23 yaşındaki İranlı Yasin Vesegi, 'Avrupa'da özgürce yaşayabilmek için İran'dan kaçtım. Geri dönersem beni öldürürler' diyor. AB artık Yasin'in iltica başvurusuna ve benzeri taleplere eskisi kadar şefkat göstermiyor"

Independent gazetesinde ise bugün gerçekleştirilecek uzay mekiği kalkışıyla, İngiltere'den astronot Tim Peake'in Uluslararası Uzay İstasyonu'na doğru yola çıkacağı aktarılıyor.

Haberde, "Her şey planlandığı gibi giderse Peake'in uzay mekiği Kazakistan'dan havalanacak. Kalkıştan sadece 9 dakika sonraysa dünyayı uzaydan seyrediyor olacak" deniyor.

Haberde astronot Peake'in sözlerine de yer veriliyor:

"Sanırım böyle bir ana hazırlanmanın bir yolu yok. Bu yolculuğu daha önce yapmış olan astronotların bana verdiği ilk tavsiye camdan dışarıya bakmayı unutmamak oldu. Uzaya ilk kez çıkıyorum. Alışmam gereken pek çok şey olacak."