17 Aralık İngiltere basın özeti

Telif hakkı BBC World Service

İngiltere basınında bugün Brüksel'de gerçekleşecek Avrupa Birliği (AB) liderler zirvesine ve Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) konusundaki gelişmelere geniş yer veriliyor.

Daily Telegraph gazetesinde, AB zirvesinde liderlerin Türkiye'nin mülteci krizi konusunda varıl son anlaşmadan bu yana ne yaptığını denetleyeceğini ifade ediyor.

Haberde, "Liderler, Ankara'nın üzerine düşeni yapıp yapmadığına bakacak" deniyor.

Gazeteye konuşan bir AB yetkilisi, "Varılan anlaşmanın işe yarayıp yaramadığını söylemek için henüz çok erken" diyor.

Haberde Uluslararası Af Örgütü'nün yayımladığı bir raporda "Türkiye, Suriyelki ve Iraklı mültecileri ülkelerine geri gönderiyor. Bu süreçte AB de Türkiye'nin suç ortağı konumunda" iddialarını ortaya attığı da hatırlatılıyor.

Independent gazetesinin manşetinde ise Birleşmiş Milletler'in İndani Yardımdan sorumlu Direktörü Stephen O'Brien'ın verdiği röportaj aktarılıyor.

"Avrupa Suriyeli mültecilere sırtını dönmemeli" diyen O'Brien, "Her ne kadar Avrupa ülkelerine ulaşan mültecilerin sayısı yüksek olsa da bölgedeki toplam mülteci sayısı yanında çok küçük kalıyor" diyor.

Suriye'nin Humus kentini ziyaret ettiğini söyleyen O'Brien, "Bütün binalar ya tamamen yıkılmış ya da kulanılamaz halde. Her yerde aynı açık gri tonu görüyorsunuz. Bu insanlara yardım etmeliyiz" çağrısını yapıyor.

Times gazetesindeyse IŞİD'in Afganistan'da ilerleme kaydettiği ve ülkede ikmal yollarını ele geçirmeye başladığı ifade ediliyor.

Haber özetle şöyle:

"IŞİD Afganistan'da sanıldığından daha hızlı büyüyor. Taliban ve hükümet arasındaki gerilimden faydalanan IŞİD, Afganistan'da yeni güç merkezleri oluşturmaya başladı.

"Örgütün, Afganistan'ı Batı ülkelerinde düzenlenecek saldırıların planlama üssü olarak kullanmasından endişe ediliyor.

"Son haftalarda Taliban'dan ayrılıp IŞİD'e geçişlerin hızla arttığı ve Pakistan'da hükümetin radikal İslamcı militanlara yönelik operasyonlarından jkaçanların da Afganistan'daki IŞİD oluşumuna katıldığı ifade ediliyor."