21 Aralık İngiltere basın özeti

Telif hakkı BBC World Service

İspanya seçimleri bugünkü İngiliz gazetelerinde önemli yer tutuyor.

İktidardaki muhafazakâr Halk Partisi seçimleri kazansa da meclisteki çoğunluğunu kaybetti.

Sosyalistlerin de tek başına iktidar olmaya yetecek bir oya ulaşamadığı seçimlerde iki yeni parti, solcu Podemos ve liberal Ciudadanos önemli oy oranlarına ulaştı.

Times ve FT: İspanya seçim sonuçları endişelendiriyor

Times, seçimleri manşetine taşımış.

Gazete, "piyasaların Sosyalistlerin ve Podemos'un bir sol koalisyon kurması olasılığı nedeniyle endişeli olduğunu" yazıyor.

Haberi manşetinden veren başka bir gazete olan Financial Times da, "Başbakan Mariano Rajoy'un mutlak çoğunluğunu kaybetmesi sonucunda İspanya siyasi istikrarsızlığa doğru gidiyor" yorumunu yapıyor.

FT, "önümüzdeki dört yılda istikrarlı bir hükümet şansının çok düşük olduğunu" yazıyor.

Independent, "İspanya bilinmezliğe yol alıyor" diye yazıyor.

"Seçmenler değişim istedi" yorumunu yapan Guardian ise "Halk Partisi ve Sosyalistlerin geçen seçimde oyların yaklaşık yüzde 70-80'ini aldığını ama bu seçimde bu oranın yüzde 50'ye gerilediğini" yazıyor.

Hizbullah yöneticisinin Şam'da öldürülmesi

Hizbullah yöneticilerinden Samir Kantar'ın Cumartesi günü, Suriye'nin başkenti Şam'daki evine yönelik hava saldırısında ölmesi de İngiliz gazetelerinde geniş yer tutuyor.

Haberlerin önemi bir bölümü gazetelerin İsrail muhabirleri tarafından yazılmış.

Saldırının detayları henüz net değil.

Saldırıyı İsrail'in yaptığı belirtiliyor. İsrail ise henüz resmi olarak bunu teyit etmedi.

Telegraph'ın haberinde saldırının nasıl yapılmış olabileceğiyle ilgili özetle şu ifadeler yer alıyor:

"Hizbullah'a bağlı Lübnan TV kanalı Al-Mayadeen, hemen hemen kesinlikle iki İsrail savaş uçağından atılan dört füze Kantar'ın kaldığı çok katlı binayı vurduğunu bildirdi.

"Al-Mayadeen'e göre İsrail jetleri, saldırıda Suriye hava saldırısını ihlal etmedi. Bu, saldırının İsrail işgali altındaki Golan tepelerinden veya hatta Lübnan hava saldırısından gerçekleştirildiğine dair olasılığı artırıyor.

"İsrail'in eski ulusal güvenlik danışmanı Tümgeneral Giora Eiland Telegraph'a 'Sadece İsrail değil başka yabancı hava kuvvetleri tarafından da kullanılan, onlarca kilometre mesafeden ateşlenebilen farklı tür füze ve bombalar var' dedi."

Telegraph, olaydan sonra İsrail'in misilleme olasılığı nedeniyle alarma geçtiğini, İsrail topraklarına dün gece birkaç füze atıldığını, bunların ölüm ya da yaralanmalara neden olmadığını yazıyor.

Independent'a konuşan İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi eski başkan yardımcısı Shaıl Shay ise "saldırı eğer İsrail tarafından yapıldıysa bu, Kantar'ın geçmişte yaptıkları nedeniyle değil gelecekte oynayabileceği rolün değerlendirilmiş olması nedeniyledir" dedi.

Independent 2011'de şiddet olaylarının başlamasından bu yana İsrail'in Suriye'de birkaç kez hava saldırısı gerçekleştirdiğini ancak çok seyrek olarak bunları üstlendiğini belirtiyor.

Mesut Özil Times'a konuştu

Times gazetesi bugünkü sayfalarında Arsenal forması giyen Türk asıllı Alman futbolcu Mesut Özil'le geniş bir röportaja yer veriyor.

Times'tan Henry Winter, Özil ile, inançtan aile değerlerine, Zinedine Zidane'a hayranlığından Arsenal'da forma giymesine birçok konuda konuşmuş.

Winter Özil'in ailesinin değerleriyle yaşadığını yazıyor ve ardından Özil'in şu sözleri aktarılıyor:

"Annem, babam bana doğru ilkeler verdiler, bu yüzden kendimi kaybetmedim. Bana hep aklı başında olmamı tembihlediler, özel olmadığımı söylediler. Şöyle dediler: 'Bir futbol yıldızı olma becerisine sahip olabilirsin ama bu seni erkek kardeşinden, kız kardeşlerinden daha iyi yapmaz. Birbirinize saygı gösterin. Bir arada olun'. Ben böyle büyüdüm. Bu, kültürle ilgili bir şey."

Gazete, Özil'in Londra'da ibadet için bir camiye gittiğini yazıyor.

Özil gazeteye dindar biri olduğunu belirtmiş ve sahada dua ettiğini söylemiş:

"Sahada dua ediyorum. Bunu, insanlara Müslüman olduğumu ya da inançlı biri olduğumu göstermek için yapmıyorum. Bunu kendim için yapıyorum. Bu benim inancımla ilgili. Arsenal'da bütün takım bana saygı gösteriyor. Dinime saygı duyuyorlar. Ben de onların dinlerine saygı gösteriyorum."

"Berlin ile arasında bazı benzerlikler var ama dünyada Londra gibi çok kültürlü bir yer yok."

Özil Londra'da "normal bir hayat yaşadığını" belirtiyor:

"İnsanlar benden imza ya da resim istiyor ama bu benim hayatımın bir parçası, buna alışkınım. Hayatımı istediğim gibi yaşamaya çalışıyorum. Arkadaşlarla sinemaya, restoranlara gidiyorum, normal bir hayat sürdürüyorum."

Özil, ilk gençlik dönemlerinde Fransız futbolcu Zinedine Zidane'ın hayranı olduğunu belirtmiş:

"Zidane benim idollerimden biriydi. Saygı duyduğum, kendisinden öğrendiğim ve kendisi gibi olmak istediğim biriydi. Numaralar yaptığı zaman aynısı yapmak istiyordum. Zidane'a her zaman hayranlık duydum. Çok aklı başında biriydi."

2013'te Real Madrid'den Arsenal'a geçmesiyle ilgiliyse özetle şunları söylemiş Özil:

"Arsène Wenger kesinlikle buraya imza atmanın ana sebebiydi. O, muhteşem bir futbol adamı. Böylesine muhteşem bir teknik direktörümüz olduğu için çok mutluyuz. Bir takımı ve oyuncuları hazırlamayı çok iyi biliyor. Çok deneyimli. Buraya, Wenger ile kendimi daha fazla geliştirmeye ve böylesine muhteşem bir menajerden daha fazlasını öğrenmeye geldim."

ABD'de partilerin aday yarışı nedeniyle sosyalizm kelimesine ilgi

Times, 2015'te, internetteki İngilizce sözlük Merriam-Webster'da en çok aranılan kelimenin sosyalizm olduğunu bildiriyor.

Haber, Washington'dan Boer Deng tarafından kaleme alınmış.

Amerikan İngilizcesi sözlüğü Merriam-Webster'da 2015'te en çok arama yapılan ikinci kelimeninse faşizm olduğu belirtiliyor.

Gazeteye konuşan sözlük editörü Peter Sokolowski, sosyalizm aramasının geçen yıla oranla 169 kat artmasının nedeninin Demokratik Parti başkan aday adayı Bernie Sanders olduğunu belirtmiş. Faşizm aramalarındaki artışaysa Cumhuriyetçi Parti başkan aday adayı Donald Trump'a Müslümanlarla ilgili sözleri nedeniyle 'faşizm' eleştirileri yapılmasının neden olduğu aktarılıyor.

İlgili haberler