26 Nisan İngiltere basın özeti

Telif hakkı BBC World Service

İngiliz gazetelerinde bugün, asistan doktorların greviyle ilgili haber ve analizler öne çıkıyor.

Asistan doktorlar, hükümetin çalışma koşullarında ve ücretlerinde yapmak istediği değişikliklere karşı bugün greve gidiyor.

Yarın da sürmesi planlanan grev, acil servislerdeki hizmetleri de kapsıyor.

'Grev, 1980'lerdeki Thatcher ile madencilerin mücadelesini hatırlatıyor'

Daily Telegraph'ın manşetinde İngiltere Tabipler Birliği'nin (BMA) asistan doktorlara gönderdiği mektup var.

Mektupta grev nedeniyle insanların ölmesi durumunda bunun doktorların suçu olmayacağı, doktorların greve katılmaktan vazgeçmemeleri gerektiği yazıyor.

Times grev nedeniyle bu hafta 112 bin hastanın randevusunun iptal edildiğini bildiriyor.

Gazetenin editoryal görüşlerinin aktarıldığı sayfada yer alan yazıda ise hükümete geri adım atmama çağrısı yapılıyor.

Asistan doktorların iyi bir gelire sahip olduklarını belirten Times'a göre BMA ideolojik hedeflerle yönlendirilen, radikalleşmiş bir kurum.

Guardian gazetesi ise Sağlık Bakanı Jeremy Hunt'ın grevi eleştiren sözlerini öne çıkarmış: 'Doktorların grevi yenilmelidir'.

Hunt, hükümet ve sağlıkçılar arasındaki müzakerelerin sonlanmasından bu yana geri adım atmayacağını ve taviz vermeyeceğini belirtiyor.

Guardian'a konuşan hükümet kaynakları, hükümetin bu meseleyi asla kaybedilmeyecek bir mücadele olarak gördüğünü, Başbakan David Cameron'ın da Hunt'ın arkasında olduğunu söylemiş.

Gazete, bazı bakanların meseleyi, eski başbakanlardan Margaret Thatcher'ın 1983-1984'te Ulusal Madenciler Sendikası'yla mücadelesine benzettiğini, bunun yenilgi yaşanmaması gereken bir mücadele olarak algılandığını yazıyor.

Guardian yazarı Polly Toynbee de bugün grevi ele almış.

Toynbee, sadece sağlık değil bütün bir kamu sektörünün hükümetin hedefi olduğunu yazıyor.

Yazar, Hunt'ın bu grevi durdurmadığını, çünkü gerçekleşmesini istediğini, zira hükümetin tıpkı 1980'lerde maden işçileriyle girişilen bir mücadelenin peşinde olduğunu yazıyor.

Telegraph: Esad ve IŞİD arasında petrol anlaşması var

Daily Telegraph gazetesi, IŞİD'in petrol işlerinden sorumlu Abu Sayyaf adlı militanın ABD Özel Kuvvetleri tarafından öldürülmesi sonrası ele geçirilen belgelerin, Esad yönetiminin IŞİD'den petrol satın aldığını ortaya koyduğunu bildiriyor.

Telegraph iki yıl önce Esad yönetiminin IŞİD'den petrol satın aldığını iddia etmişti.

Amerikan Wall Street Journal'da bugün yayımlanan haberde ise söz konusu baskında ele geçirilen belgelerin Suriye yönetiminin IŞİD'den petrol alarak örgütün ayda 40 milyon dolar daha fazla gelir elde etmesine neden olduğu aktarılıyor.

Guardian: Trump karşıtı cephe için çok geç olabilir

Guardian'da, gazetenin editoryal görüşlerinin aktarıldığı sayfada ABD seçimleriyle ilgili bir analiz bulunuyor.

Analiz, Cumhuriyetçi Parti'nin Başkan aday adaylarından Ted Cruz ve John Kasich'in Donald Trump'a karşı işbirliği yapmasıyla ilgili.

Yazının başında tarihin, zayıf siyasi liderlerin doğru kararları yanlış zamanda vermesiyle ilgili örneklerle dolu olduğunu, şimdi buna bir yenisinin eklendiği belirtiyor.

Guardian özetle, Cumhuriyetçi aday adaylarının Trump'a karşı birleşmek için artık çok geç kalmış olabileceklerini ve bunun artık faydasız olabileceğini yazıyor.

İlgili haberler