11 Temmuz İngiltere basın özeti

Telif hakkı BBC World Service

İngiliz gazetelerinin manşetlerinde bugün, ülkede başbakanlık yarışındaki son gelişmeler ile Wimbledon Tenis Turnuvası'nda ikinci kez tek erkekler şampiyonu olan Andy Murray'e övgüler var.

Daily Telegraph'ın manşeti, "Leadsom May'e, 'Özür dilerim, seni incittim' dedi".

Birleşik Krallık'ta, iktidardaki Muhafazakâr Parti'nin yeni lideri ve dolayısıyla da ülkenin yeni başbakanı olmak için iki kadın aday Theresa May ve Andrea Leadsom yarışıyor.

Andrea Leadsom, Times'a verdiği ve gazetenin önceki gün manşetinden duyurduğu mülakatta, May'in çocuk sahibi olmadığını hatırlatarak, anne olmasının kendisini başbakanlık için daha uygun kıldığını iddia etmişti.

Leadsom, Daily Telegraph'a verdiği mülakatta ise İçişleri Bakanı Theresa May'le temas kurarak ondan özür dilediğini söylüyor.

Seçim kampanyasını destekleyen bazı kişiler de Leadsom'ı eleştirmişti.

Daily Telegraph ise Leadsom'ın May'den özür dileyerek, toy davrandığını kabul ettiğini belirtiyor.

May'den 'büyük işletmeleri hedef alma' sözü

Financial Times ve Times gazetelerinin manşetlerinde ise Theresa May'in bugün Birmingham'da ulusal düzeyde başlatacağı başbakanlık kampanyasının ayrıntıları var.

Financial Times'ın manşeti, "May, 'mutlu azınlık' üzerinde baskı kurararak büyük işletmeleri hedef alma sözü veriyor".

Gazete, "başbakanlık yarışının favorisi" olduğunu vurguladığı May'in, Britanya'nın önde gelen tüm şirketlerinin yönetim kurullarında işçi temsilcilerinin bulunmasını ve üst düzey yöneticilerin maaşlarının daha sıkı kontrol edilmesini isteyeceğini belirtiyor.

Times'ın manşeti ise "May, büyük işletmelerin açgözlülüklerine karşı sert önlemler alma sözü veriyor."

Gazete de İçişleri Bakanı'nın bu anlayışı ile mevcut Başbakan David Cameron ve Maliye Bakanı George Osborne'un politikalarıyla arasına mesafe koyacağının sinyalini verdiğini yazıyor.

Theresa May'in Times gazetesi için kaleme aldığı yazıdan bazı satırlar ise şöyle:

"Bugün ulusal düzeyde başlattığım kampanya üç noktaya dayanıyor: Birincisi, ülkemizin bizi bu ekonomik ve siyasi belirsizlikten çıkaracak, AB'den ayrılırken ülkemiz için en iyi anlaşmayı müzakere edecek güçlü ve kendini kanıtlamış bir liderliğe ihtiyacı var.

"İkincisi, partimizi ve ülkemizi birleştirmemiz gerek.

"Üçüncüsü de, gelecek için cesur, yeni ve pozitif bir vizyon lazım bize. Mutlu azınlık için değil hepimiz için çalışan bir ülkenin vizyonu..."

Guardian gazetesi ise ilk sayfasında ana muhalefetteki İşçi Partisi'nde de bugün Angela Eagle'ın resmen genel başkanlığa aday olduğunu açıklayarak halen bgu görevi sürdüren Jeremy Corbyn'e meydan okuyacağını duyuruyor. Eagle'ı İşçi Partisi'nin eski dışişleri sözcüsü Hilary Benn de destekliyor. Corbyn ise genel başkanlık yarışına dahil olması için gerekli en az 51 milletvekilinin desteğini alamaması halinde yarışı yargıya taşıyacağını söylüyor.

'Cinsiyet değiştirmek isteyenlerin sayısı arttı'

Guardian, manşetindeki haberde ise Britanya'da son 10 yılda cinsiyet değiştirmek isteyenlerin sayısında büyük artış olduğunu bildiriyor.

Bilgi Edinme Yasası kapsamında alınan verilere göre ülkede söz konusu ameliyatların yapıldığı 14 cinsel kimlik kliniğinin tümüne başvurularda artış var.

Ameliyat için bekleme sürelerinin çok uzadığını, bunun "hastaları riske attığını" yazıyor Guardian.

Ulusal Sağlık Sistemi'nin çözmekte zorlandığı soru yüzünden, cinsiyet değiştirmek isteyen bir yetişkin, ilk doktor randevusu için yaklaşık 9 ay bekliyor. Her 6 yetişkinden biri için ise bu süre 1 yıldan fazla.

'Kral Andy'

i gazetesinin ilk sayfasında ise Wimbledon Tenis Turnuvası'nda dün ikinci kez tek erkekler şampiyonu olan Andy Murray'nin şampiyonluk kupasını öperken çekilmiş bir resmi var. Gazetenin manşeti," Kral Andy".

Gazete, finalde Kanadalı rakibi Milos Raonic'i set vermeden yenen Andy Murray'nin halka moral verdiğini belirtiyor.

i gazetesine göre Murray bu başarısı ile ülkenin gelmiş geçmiş en büyük spor yıldızı olduğu iddiasında da bulunmuş oldu.

Daily Telegraph, "Sonunda, tüm ulusu sevindirecek bir şey" olarak nitelendirmiş, Murray'nin ikinci Wimbledon şampiyonluğunu.

Murray'nin şampiyonluğunu kazandığı an çekilmiş fotoğrafının yanında "Bir kez daha başardı" yazan Times ise İskoç tenisçinin şu sözlerini de aktarmış sayfalarında:

"Geçen sefer o kadar çok stresliydim ki, esasında şampiyonluğun tadını çıkaramamıştım. Ancak bu akşam şampiyonluğu doyasıya kutlayacağım."

Murray 2013'te, 1936'dan bu yana Wimbledon'da tek erkekler şampiyonluğunu kazanan ilk Britanyalı tenisçi olmuştu.

İlgili Konular

İlgili haberler