Türkiye

BBC Türkçe'den sosyal medya haber merkezi

Son güncelleme: 22 EKİM 2013 - TSİ 18:24

BBC Türkçe'de bu haftadan itibaren değişik bir habercilik yöntemini hayata geçirmeye başlıyoruz.

Artık hemen her gün sayfamızda bir canlı anlatım olacak. Aslında bu yöntemi son aylarda değişik vesilelerle denedik. BBC Türkçe'yi takip edenler bu canlı anlatımları izleme ve bunlara katılma olanağını buldular.

Canlı sayfalarımız ya o gün gelişen ve gerek ulusal gerekse uluslararası gündem içinde öne çıkan olayları an ve an takip edecek, ya da eğer hızla gelişen bir olay yoksa, Türkiye'de ya da uluslararası alanda gündemde olan önemli konular hakkında bir tartışma, farklı görüşleri yansıtma, fikir alışverişi platformu sağlayacak.

Bunların birincisine Canlı Anlatım, ikincisine ise Sosyal Meydan adını veriyoruz.

Artık gerek haber kaynağı olarak, gerekse de çeşitli sorunlar hakkında görüş alışverişinde giderek artan bir şekilde Twitter, Facebook, YouTube ve benzeri sosyal medya platformları kullanılıyor.

Bir yayın kuruluşu olarak, bugüne kadar yaptığımız gibi, haber ajansları, muhabirler, uzmanlar, vs. aracılığıyla haber kaynaklarına ulaşmaya devam edeceğiz. Fakat buna ek olarak, büyük miktarda bilginin, haberin, fotoğrafın, videonun paylaşıldığı sosyal medyayı da bir araç olarak daha fazla kullanacağız.

140 karakterle sınırlı bile olsa, her haber, her bilgi, fotoğraf veya video, her yorum veya görüş bizim için değerli.

Tabii sosyal medyada çok sayıda, daha sonra gerçek olmadığı anlaşılan bilgi de paylaşılıyor. Burada da bizim editoryal sorumluluğumuz başlıyor. Çeşitli dijital araçlar kullanarak, sosyal medyada paylaşılan haber, fotoğraf ya da videoların doğru olup olmadığını saptıyoruz ve ancak doğruluğundan emin olduktan sonra yayınlıyoruz.

Katılımınızı bekliyoruz

Yorum ve görüşlere karışma hakkımız ise yok. Ancak yaptığımız canlı anlatımlarda farklı görüşler arasında denge sağlamak, mümkün olduğu kadar farklı görüşü yansıtmak gibi bir kaygımız ve sorumluluğumuz var.

Mutlaka hata yaptığımız günler olacaktır. O zaman da görevimiz, sizlerin de uyarılarıyla, bu hataları en kısa zamanda düzeltmektir.

Bu yeni habercilik yönteminde "katılım" anahtar kelime.

Canlı olarak izlediğimiz haberleri tartıştığımız konuları sorgulayanlarınız, bunlara tepki gösterenleriniz olacaktır. Ama bir gazete sayfasında veya televizyon programında önünüze hazır konan bir haber veya yorum yerine bu yöntemde canlı olarak işlenen bir konuya, uzmana, tartışmaya katılan başka bir izleyicinin görüşüne anında müdahale edebilecek, görüşlerinizi aktarabilecek, şikayetinizi dile getirebilecek veya yanlış yaptığımızı düşündüğünüz hususlarda bizi uyarabileceksiniz.

Tabii burada birkaç basit kurala uymak zorundayız. Küfür, hakaret, ırkçı veya nefret söylemi içeren katkılara kapalıyız. Bununla birlikte, ifade özgürlüğü içinde düşünülebilecek eleştiri ve görüşlere, ağır da olsalar, açığız.

Düşüncelerinizi, eleştirilerinizi, uyarılarınızı, tabii en önemlisi, canlı sayfalarımıza katılmanızı, bilgi, fotoğraf ve videolarınızı paylaşmanızı bekliyoruz.

Bize ulaşabileceğiniz platformlar:

Twitter:tıklayın @bbcturkce ve tıklayın @canli_bbcturkce

Facebook:tıklayın www.facebook.com/bbcturkceservisi

Bize Ulaşın

* Doldurulması zorunlu alanlar

Yorumlar

Bu başlık yorumlara kapandı

Sayfa numaralarına göre görüntüleyin
 
 
 

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.