Diyarbakır'da seçmenin tercihi

Telif hakkı KUMRU BASER

Yerel seçim gezisinde ilk durağım, yaklaşık 20 yıldır izlediğim bir şehir, Diyarbakır. Burada dört-beş gün geçireceğim.

2009 yerel seçimlerinde oyların yüzde 66’sını alan BDP iddiasını koruyor. 12 yıldır Kürt siyasi hareketinden sonra 2. parti olan AKP ise bunu zorlamak için sıkı bir kampanya yürütüyor.

Diğer partilerin oy oranları 2009’da yüzde 1’in altında kalmıştı. Fakat bu seçimin bir de bilinmeyeni var. Siyasi köklerini Hizbullah hareketinden aldığı söylenen Hüda-Par.

BDP’nin, kendine has belediyecilik anlayışı ile, yoksulluk ve işsizliğin ülke ortalamasının çok üzerinde olduğu kentin sorunlarına ne ölçüde cevap verebildiği hep hararetle tartışılan bir konu.

Ama burada 90’lı yıllardan bu yana, seçmenin Kürt siyasi hareketine oy verip vermeyeceğini belirleyen belediye hizmetlerinin başarısı değil aslında. Bölgenin geleceğine dair, kolay değişmeyen bir siyasi tercih bu.

Bir yandan da bu hafta Diyarbakır ağırlıkla seçimden başka bir konuya odaklanıyor.

Bir yıl önce, Nevruz alanında toplanan yüzbinlere, hükümet ile barış sürecinin başladığı mesajını gönderen PKK’nin cezaevindeki lideri Abdullah Öcalan’dan bu 21 Mart’ta yine önemli bir mesaj bekleniyor.

Geçen hafta KCK liderliği, AKP hükümetinin barış sürecinin muhatabı olmaktan çıktığı yolunda sert bir açıklama yaptı.

Bunun tam olarak ne anlama geldiği, Gezi olayları ve 17 Aralık’da başlayan AKP-Cemaat mücadelesi ile tırmanan siyasi krizin, Kürt siyasi hareketinin rotasını nasıl etkileyeceği, muhtemelen Öcalan’ın mesajıyla daha bir netlik kazanacak. Bu mesaja ve mevcut siyasi duruma Diyarbakırlıların verdiği tepkileri aktarmaya çalışacağım.

Gelişmelere göre seçim gezisi rotası değişebilir ama gelecek hafta bambaşka bir siyasi gündeme sahip bir ile uğramayı planladığımı da söyleyeyim.

Baba memleketim Yozgat, muhafazakar-milliyetçi oyların toplamının yüzde 90’ları aştığı iç Anadolu illerinden. Burada seçmenin, son siyasi gelişmeler ışığında AKP ve MHP arasındaki yarışa nasıl baktığını izlemek çok ilginç olacak.