Nevşehir: Merkezde AKP-MHP yarışı, ilçelerde sürpriz

Telif hakkı SINAN ONUS

Nevşehir, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) kalelerinden sayılan illerin başında geliyor.

Nevşehir merkezde AKP ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) seçmeninin ağırlığı dikkat çekiyor.

Bu durum 2009 seçimlerinde kendisini net olarak gösterdi.

AKP, 4 yıl önceki seçimde yüzde 52.8 oy alırken, ikinci parti MHP 35.4, üçüncü parti CHP ise sadece 4.4 oy alabilmişti.

Yerel kaynaklar, AKP’nin merkezde hala çok güçlü olduğunu ama seçimlerin oldukça çekişmeli geçeceğini belirtiyor.

Merkezin ikinci partisi MHP’nin adayının şehirde çok sevilen bir isim olduğunu aktaran kaynaklar, Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) oylarının ve yine şehirde güçlü olduğunu iddia ettikleri Gülen hareketine mensup seçmenlerin tavrının seçim sonuçlarını etkileyeceğini söylüyor.

Saadet Partisi’nin Nevşehir merkezdeki seçim çalışması dikkatlerden kaçmıyor. Tüm partilere oranla en çok onların afiş ve bayrakları dikkat çekiyor.

Telif hakkı SINAN ONUS

Merkezde bu yorumlar yapılırken ilçeler açısından da “sürprizler olabilir” deniyor.

2009 yerel seçimlerinde Nevşehir’in 7 ilçesinin 5’inde AKP, birinde MHP, Hacıbektaş’ta ise CHP’nin hemen önünde bağımsız aday ipi göğüslemişti.

Bu seçimlerde ise ilçelerde CHP ve MHP’nin adaylarının öne çıktığı kaydediliyor. Örneğin Avanos’ta geçen seçim AKP, CHP ve bağımsız adayın oyları bölmesiyle aradan sıyrılmıştı. Bu seçimde ise Avanos’ta sol birleşerek seçimlere giriyor.

Hatta sol adayını belirlerken ilçede sandıklar kurulmuş, tüm Avanoslular bu sandıklarda oy vererek birleşen solun adayını seçmişti.

Diğer yandan geçtiğimiz günlerde Aksaray ve Fethiye’de Halkların Demokrasi Partisi (HDP) seçim bürolarına karşı düzenlenen saldırın bir benzerinin Avanos’ta yaşanmasından endişe ediliyor.

HDP’nin belediye meclis üyeliği için adayı Mükremin Tokmak, son on gündür özellikle internet üzerinden yoğun tehditler aldığını söylüyor.

Henüz fiili bir saldırıya dönüşmeyen tehditlerin Nevşehir merkezinden geldiğini belirten Tokmak, suç duyurusunda bulunduğunu aktarıyor.

Orta Anadolu’da büyük oy kaybı ya da belediye başkanlıklarının kaybı, yerel yönetimlerden gelen AKP’nin sonraki dönemde eriyişini hızlandırmak adına bir domino etkisi yaratıp yaratmayacağını kestirmek güç; ama AKP’nin kalelerinden sayılan Nevşehir’in zor bile olsa kaybı, iktidara ve politikalarına büyük yara vereceğe benziyor.