Doğu Karadeniz’de ortak sol adaylar ve çevreci söylem

Telif hakkı v

Doğu Karadeniz’de bazı merkezlerde sol parti ve gruplar seçimlere ittifak halinde giriyor. Bazı ilçelerde sosyalist adaylar da bulunuyor. Bu adayların en önemli ortak noktası çevreci söylemleri.

Tonya

Trabzon’un ilçesi Tonya’da tüm sol parti ve örgütlenmeler tek bir adayı destekliyor. Emekli öğretmen Hasan Kalyoncu Tonya Çevre Platformu’nun desteğiyle CHP’den aday oldu. Solun tüm kesimlerinin de içinde bulunduğu platform son yıllarda ilçede etkin faaliyet yürütüyor. HES, çimento fabrikası ve taş ocağı projelerine karşı çıkan platformun destekliği Kalyoncu seçim çalışmalarında ‘Tonya’da doğanın tahribatına karşı olduğu ve katılımcılık söylemini’ öne çıkarıyor. Mevcut belediye, AKP’de. Çekişmenin AKP ile CHP adayları arasında yaşanması bekleniyor.

Hayrat

Trabzon’un Hayrat ilçesinde solun tek adayı, HES’lere karşı faaliyet yürüten Derelerin Kardeşliği Platformu Yürütme Kurulu İhsan Hacıbektaşoğlu. CHP’den aday olan Hacıbektaşoğlu da seçim programında HES karşıtlığına özel vurgu yapıyor. Hayrat, CHP’nin bölgede en güçsüz olduğu yerlerden. İlçedeki sosyalistler de Hacıbektaşoğlu’na destekliyor.

Çamlıhemşin

Rize Çamlıhemşin’de sosyalist görüşteki belediye başkanı İdris Lütfü Melek ilçede tekrar bağımsız aday oldu. Daha önceki seçimlerde Melek’i aday gösteren, bağımsız seçmenler ve muhtarlardan oluşan Mahalleler Birliği Melek’i tekrar aday gösterdi. Öte yandan bir önceki seçimdelerde aday göstermeyen CHP bu kez Demet Akay’la seçime katılıyor.

İkizdere

Rize İkizdere’de sol aday, Derelerin Kardeşliği Platformu İkizdere temsilcisi İsmet Ekşi. Mevcut belediye başkanı AKP’li olan ilçe, Karadeniz’de HES inşaatlarının yapım sürecinin en hızlı ilerlediği yerlerden. İkizdere de Hayrat gibi bölgede CHP’nin güçsüz olduğu ilçelerden biri.

Fındıklı

Rize’nin Fındıklı ilçesi Karadeniz’de HES’lere karşı eylemlilik açısından en hareketli yer. İlçede Gezi Parkı döneminde kitlesel eylemler yapılmıştı. İlçede tek sol aday Mahmut Bozkurt. ÖDP, belediye başkanlığı seçiminde CHP’yi desteklerken, bazı sol parti ve örgütlenmelerse bu kampanyada yer almıyor. Fındıklı’daki mevcut belediye başkanı AKP’li.

Hopa

Doğu Karadeniz’de solun güçlü olduğu yerlerden biri olarak tanınan Hopa’da solda üç aday bulunuyor. Mevcut belediye başkanı Turan Kasımoğlu partisi CHP’den aday. ÖDP, Halkevleri ve bağımsız seçmenlerin oluşturduğu Hopa Halkçı Demokratik Yerel Yönetim Meclisi’nin adayı Enver Korzay ÖDP’den seçime giriyor. Eski belediye başkanı Yılmaz Topaloğlu ise Halkların Demokrasi Partisi’nden aday. İlçede çekişmenin CHP, ÖDP ve AKP arasında yaşandığı düşünülüyor. Hopa ve beldesi Kemalpaşa’daki seçimlerde siyasi ayrımların yanında Lazlık ve Hemşinlilik gibi etnik aidiyetlerin belirleyici olabileceği düşünülüyor.

Kemalpaşa

Hopa’ya bağlı sınır beldesi Kemalpaşa’da CHP’nin adayı Ergül Akçiçek. ÖDP, Halkevleri ve bağımsız seçmenlerin oluşturduğu Kemalpaşa Halkçı Yerel Yönetim Meclisi’nin adayı ise Derelerin Kardeşliği Platformu Yürütme Kurulu Üyesi ve Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Şenol Çelik. Beldede çekişmenin CHP, ÖDP ve AKP arasında yaşandığı düşünülüyor. Mevcut belediye başkanı da CHP’li.