Kuzey Kore'den 'başarısız balistik füze denemesi'

Telif hakkı AFP

Güney Kore ordusu, Kuzey Kore'nin denizaltı gemisinden balistik füze denemesi yaptığını, ancak füzenin ateşlendikten kısa süre sonra düştüğünü belirtti.

Füzenin yerel saatle 11:30'da Kuzey Kore'nin Sinpo limanı açıklarından ateşlendiği açıklandı.

Güney Koreli yetkililer füze denemesi ile ilgili daha fazla bilgi vermezken, ABD'den yapılan açıklamada füzenin Sinpo ile Japonya arasındaki sulara düştüğü belirtildi.

Güney Kore ordusu "Kuzey Kore tafarından yapılan bu provokatif eylemleri kınıyoruz" mesajı verdi.

Telif hakkı AFP

Füze denemesine Japonya'dan da kınama geldi.

Kuzey Kore denemeyi, bölgede tansiyonun yüksek olduğu bir dönemde yaptı.

Amerika Birleşik Devletleri ve Güney Kore, Cuma günü varılan anlaşmayla, Kuzey Kore tehdidine karşı füze bir savunma sistemi kurmaya karar vermişti.

Savunma sisteminin nereye kurulacağı ve kontrolün kimse olacağı ise henüz net değil.

Çin ise haberlere tepki gösterdi. Çin Dışişleri Bakanlığı füze savunma sisteminin bölgesel barış ve istikrarı zedeleyeceğini belirtti.

ABD hafta başında da, insan hakları ihlalleriyle suçladığı Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'a ilk defa yaptırım uygulamıştı.

Kuzey Kore'nin yaklaşık 3 ay önce yine bir denizaltı gemisinden balistik füze denemesi yaptığı ancak bu denemenin de başarısızlıkla sonuçlandığı belirtilmişti.

BM, nükleer silah geliştirme programına sahip olan Kuzey Kore'ye, herhangi bir balistik füze teknolojisini kullanmayı yasaklamıştı.

İlgili Konular

İlgili haberler