Bin Ladin'in oglundan ABD'ye intikam tehdidi

Telif hakkı Reuters
Image caption 2001'de Afganistan'daki bir El Kaide eğitim kampında çekilen fotoğraftaki bu çocuğun 10 yaşındaki Hamza bin Ladin olduğu öne sürülmüştü.

El Kaide'nin öldürülen lideri Usame bin Ladin'in oğlu Hamza Bin Ladin'e ait olduğu ifade edilen bir sesli mesajda, Hamza bin Ladin'in babasını öldüren ABD'den ve müttefiklerinden intikam alacağını söylediği duyuluyor.

21 dakikalık konuşmada, El Kaide'nin ABD ve müttefiklerine karşı mücadeleye devam edeceği belirtiliyor. Hamza Bin Ladin mesajında, "Hepimiz Usameyiz" diyor ve "Filistin, Afganistan, Suriye, Irak, Yemen, Somali ve geri kalan Müslüman topraklarındaki insanlar için mücadeleye devam edeceğiz" diyor.

Hamza bin Ladin'in mesajında "Eğer Abbottabad'da işlediğiniz günahın cezasız kalacağını düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz" diyor.

2011 yılında ABD özel kuvvetleri, Pakistan'ın Abbottabad kentinde düzenledikleri operasyonda 11 Eylül 2001 saldırılarını organize eden El Kaide lideri Usame bin Ladin'i öldürmüştü.

Telif hakkı AP

Mesaj da ayrıca “Amerikalilar da liderlerinin eylemlerinden sorumludur” denilerek sivillerin hedef alinabileceğine işaret ediliyor.

Geçen yıl El Kaide'nin şu anki lideri Ayman el-Zevahiri tarafından örgüte katıldığı açıklanan Hamza Bin Ladin'in nerede yaşadığı bilinmiyor.

ABD'li düşünce kuruluşu Brookings Enstitüsü'nden Bruce Riedel, Reuters haber ajansının sorularını yanıtlarken, Hamza bin Ladin'in El Kaide'nin üst yönüetimi için gençlere erişmek için kullanılıyor olabileceğini söylüyor.

El Kaide'nin üst kademelerinin neredeyse tamamen yaşlı liderlerden oluştuğunu ifade eden Riedel, 20'li yaşlarındaki Hamza'nın taze bir yüz olduğu yorumunu yapıyor.

İlgili haberler