Halep'te muhalifler yeni saldırı başlattı

Telif hakkı AFP

Suriye'nin en büyük ikinci kenti Halep'te çatışmalar tekrar şiddetlendi. Suriye ordusunun ilerleyişi nedeniyle son ikmal yolunu kaybeden muhalif gruplar, kent merkezine doğru yeni bir harekat başlattı.

Günün erken saatlerinde başlatılan harekatta muhalif grupların yüzlerce havan topu atışı yaptığı ve Halep'in batısında çok şiddetli çatışmaların yaşandığı belirtiliyor.

Muhalif gruplara yakın Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, toplamda 300'ün üzerinde havan topunun atıldığını aktardı.

Suriye devlet televizyonu havan topu atışları nedeniyle 8 kişinin hayatını kaybettiğini, çok sayıda da yaralı olduğunu belirtiyor.

Halep'teki muhaliflerin son harekatı ordunun Castello yolu olarak bilinen ve Türkiye'ye açılan ana hattı kontrol eden ikmal yolunu ele geçirmesinin ardından geldi.

Halep'in muhaliflerin kontrolünde bulunan ve Suriye ordusu tarafından kuşatılan doğu bölgelerinde yaklaşık 300 bin kişi yaşıyor.

Telif hakkı AFP
Image caption Muhalifler şu ana kadar Suriye ordusuna karşı ciddi bir ilerleme sağlayamadı.

Başlatılan harekatta muhalifler şu ana kadar önemli bir ilerleme sağlayabilmiş değil.

Gözlemevi, Suriye savaş uçaklarının muhalif mevzilerini yoğun hava saldırılarıyla vurduğunu aktarıyor.

Kentin ordu kontrolündeki batı bölgelerinde yaşayan Ahmed adlı bir Halepli, Fransız haber ajansı AFP'ye muhalif bombardımanı nedeniyle evinin tamamen yıkıldığını anlattı.

Görgü tanığı, "Çatışma sesleri çok güçlü. Hâlâ duyuyoruz. Batı mahallelerini bombalıyorlar" dedi.

____________________________________________________________________

Halep'te savaş

  • Mart 2011: Suriye genelinde hükümet karşıtı gösteriler başlasa da, Halep yoğun güvenlik tedbirlerinin de etkisiyle sakin kalmayı sürdürmüştü.
  • Temmuz 2012: Halep'te çatışmaların başlangıcı. Muhalifler hızlı bir ilerleme kaydetse de kenti ele geçirememiş ve Halep bölünmüştü.
  • 2013: Suriye ordusu muhalifleri varil bombalarıyla vurmaya başladı. Binlerce kişi hayatını bu bombardımanlarda kaybetti.
  • Eylül 2015: Rusya'nın savaşa dahil olmasıyla Suriye ordusu Halep'e doğru yeni bir harekat başlattı.
  • Şubat 2016: Ordu Halep'in kuzeybatısındaki kasabaları ele geçirip muhalifleri kuşatmaya başladı.
  • Temmuz 2016: Muhaliflerin Halep dışına çıkan son ikmal hattı da Suriye ordusunun eline geçti.

İlgili Konular

İlgili haberler