Porsche yakında Volkswagen'in olabilir

Avrupa'nın en büyük otomobil şirketi Volkswagen'in yönetim kurulu, spor araba üreticisi Porsche'nin satın alınması konusunu görüşmek üzere toplanıyor.

Image caption Porsche, ürettiği lüks spor arabalarla tanınıyor

Alman otomotiv şirketi, Porsche'nin satışını engelleyen iki üst düzey yetkilinin ani istifasına karşılık nasıl bir tutum izleyeceğini belirleyecek.

Dün akşam şirketin geç saatlere kadar süren toplantısı sonrasında gelen istifalarla şirketlerin birleşmesi ihtimali artmış görünüyor.

Porsche Yönetim Kurulu ayrıca Volkswagen'le birleşmesine katkıda bulunmak amacıyla Katar'ın milyarlarca dolarlık yatırım teklifini de olumlu karşıladı.

Porsche Yönetim kurulu Başkanı Wendelin Wiedeking ile finans direktörü Holger Haerter'in istifalarının hemen geçerli olduğu ve Wiedeking'in 70 milyon dolar tazminat aldığı belirtiliyor.

Credit Suisse şirketinden otomotiv sektörü uzmanı Arndt Ellinghorst, BBC'ye yaptığı açıklamada, Wiedeking'in Porsche yönetiminden istifasının beklenmedik bir şey olmadığını söyledi.

Ellinghorst, "15 yıl çalıştıktan sonra daha zengin bir adam olarak ayrılıyor ancak ayrılış şekli, aksi takdirde başarılı kabul edilebilecek kariyerine gölge düşürdü" diye konuştu.

Wiedeking, bu yıl başında Porsche'nin VW'yi alması yolundaki girişimlerinde başarısız olmuştu.