Almanya'da ihracat artıyor

Avrupa'nın en büyük ekonomisi olan Almanya'nın ihracatı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde yedi oranında arttı.

Image caption Uzmanlar Alman ekonomisindeki düzelme işaretlerini temkinli ifadelerle yorumluyor

Haziran ayında görülen artış son üç yılın en yüksek ihracat artış oranını ifade ediyor. Açıklanan artış rakamı, Alman ekonomisinin eski canlılığına geri döneceğine yönelik umutları da artırdı. Bu arada Amerika Birleşik Devletleri'nde bugün açıklanacak olan verilerin, şirketlerin hala işçi çıkarmaya devam ettiğini ortaya koyması bekleniyor. Ancak bu oranın bir önceki döneme göre azalmış olduğu umuluyor. BBC ekonomi muhabiri Mark Gregory, ihracata dayalı bir ekonomi olan Almanya'nın dünya ticaretindeki gerilemeden fazlasıyla etkilendiğini vurguluyor. Muhabirimiz, açıklanan son verilerin Avrupa'nın bu en büyük ekonomisinde işlerin yeniden rayına oturmaya başladığını gösterdiğini söylüyor. BBC muhabiri, ticarete dayalı büyük bir ekonomi olan Almanya'nın toparlanmasının, küresel ekonomide yaşanan bir iyileşmenin habercisi olabileceğini de söylüyor. Almanya'da iyiye giden veriler sadece ihracatla da sınırlı değil. İmalat sanayi üretimi de iki ay üstüste hızlı bir şekilde yükseldi. Haziran ayındaki ihracat düzeyi bir önceki yıla kıyasla beşte bir oranında daha az olsa da, yatırımcı ve tüketici güvenine yönelik anketler ekonominin durumuna ilişkin algılamanın iyiye gittiğini gösteriyor.

ABD verileri

Atlas Okyanusu'nun diğer kıyısında ise aylık verilerin kısa süre içinde açıklanması bekleniyor. Beklenti ise ABD'de işletmelerin hala işçi çıkarmaya devam etttiği ancak bu oranın bu yılın başına kıyasla yarı yarıya azaldığı yönünde. ABD'de işsizliğin de biraz artmış olabileceği düşünülüyor. Beklenti ise Temmuz ayına yönelik işsizlik oranının yüzde ona yakın olduğu yönünde. Muhabirimize göre dünyanın önde gelen ekonomilerinin çoğu son altmış yılın en derin resesyonundan çıkışın geçici işaretlerini vermeye başladı. Ancak bu iyileşmenin kırılgan olduğu ve siyasi karar alıcıların da temkinli bir duruş sergilemeye devam ettiği vurgulanıyor.

İngiltere'de durum

Bunun kanıtlarından biri de İngiltere Merkez Bankası'nın dün ülke ekonomisine 85 milyon dolarlık daha kaynak aktarma kararı almasıydı. İngiltere Merkez Bankası, piyasaya kaynak aktarırken de geleneksel olmayan para politikaları izliyor. Merkez bankaları bu türden kaynak aktarma yollarına sadece istisnai durumlarda başvuruyor.