Çin ABD bonolarını elden çıkardı

ABD ekonomisinin enflasyonist bir girdaba girmesi ihtimalinden kaygı duyan Çin, elindeki Amerikan Hazine bonolarını azaltma yoluna gitmeye başladı.

Image caption Rakamlar Çin'in ABD kağtılarına iştahını kaybettiğini gösteriyor

Çin Haziran ayında yüzde üçe yakın bonoyu elden çıkarırken, ondan sonra elinde en çok Amerikan kağıdı bulunduran ülkeler olan Japonya ve İngiltere'nin ise aynı dönemde alımlarını artırdıkları gözlendi.

Çin, bugün Amerikan hazinesinin en fazla borçlandığı ülke konumunda.

Bunun en önemli nedeni elindeki fonları yatıracak çok daha parlak bir alternatifinin bulunmaması.

Ama son aylarda, Amerikan hükümetinin bütçe açığı, Obama yönetiminin dev ekonomik teşvik planlarının da etkisiyle iyice büyüdü. Ve bu durum Çin'i kaygılandırmaya başladı.

Çin şimdi, ekonomik teşvik önlemlerinin Amerikada enflasyonu körüklemesinden, ve bunun sonucu olarak doların değerinin düşmesinden, yani elindeki bonoların değerinin aniden erimesinden korkuyor.

İşte bu yüzden Haziran ayında Çin, 25 milyar dolar değerinde Amerikan hazine bonosunu elden çıkardı.

Bu, Çin'in elindeki toplam Amerikan hazine kağıtlarının yüzde üçünü oluşturuyor.

Üstelik tam da o tarihlerde Amerikan Hazine Bakanı Pekin'de Çin yönetimini, yatırımlarının güvende olduğuna ikna etmeye çalışıyordu.

Rezerv artsa da, artış hızı sınırlı

Ama tablonun tümünü görmekte de yarar var.

Çin bu yılın başında bu yana elindeki Amerikan bonolarını, son azaltmaya rağmen, aslında yüzde yedi oranında artırdı.

Ancak geçen yıl aynı dönemlerde elindeki Amerikan hazine bonolarında sağladığı artış yüzde 52 oranındaydı.

Doların değer yitirmesi ihtimalinden kaygılanan Çin yönetimi, dünya çapında, Amerikan dolarına alternatif yeni bir döviz rezervi seçeneği oluşturmaktan söz ediyor.

Şu ana kadar böyle bir alternatif bulunabildiğine dair bir işaret yok. Yine de Haziran ayı rakamları, Çin'in artık yatırımlarını çeşitlendirme konusunda titizlik göstereceğinin işareti olarak yorumlanabilir.