Doğa alanına doğal gaz projesi

Avustralya batı kıyısı açıklarında, doğa koruma alanı olan Barrow adası üzerinde büyük bir doğal gaz projesinin başlamasına nihai onayı verdi.

Image caption Barrow adasında dünyanın başka hiç bir yerinde bulunmayan hayvan türleri yaşıyor

Barrow adasından doğal gazı Amerikan petrol şirketi Chevron ile ortakları Royal Dutch Shell ve Exxon Mobil çıkaracak ve çıkardıkları gazı Çin'e satacaklar.

Şirketler, çalışmalarını yürütürken, adanın bitki ve hayvan türlerini, özellikle de kaplumbağaları koruyacaklarını taahhüt ettiler.

Ne var ki çevreciler Gorgon doğal gaz yatağı diye bilinen alanın işletilmesi için yürütülecek 42 milyar dolarlık projeye tepkili.

Kaplumbağalara ne olacak?

Barrow adasında soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya, nadir ya da sırf bu adaya özgü bir çok tür yaşıyor. Bunlar arasında Barrow adası faresi ve yassı sırtlı deniz kaplumbağası da var.

Exxon Mobil daha önce kendi payına düşen doğal gazı 20 yıl boyunca PetroChina şirketine satma konusunda 41 milyon dolarlık bir anlaşmaya imza atmıştı.

Anlaşma 20 yıl boyunca her yıl Çin'e 2 milyon tonun üzerinde doğal gaz satılmasını içeriyor. Bu Avustralya tarihinin en büyük doğal kaynak ihracatı olacak.

Avustralya Çevre Bakanı Peter Garret projenin ekonomik büyüklüğü kadar çevreye olası etkilerinin de bilincinde olduğunu söyledi.

Anlaşmalara 28 çevre koruma şartı koyduğunu anlatan Garret, "Bu koşullar sayesinde çevrenin zarar görmesi engellenecek" diye konuştu.

Fakat, Yeşil Partili politikacılar karara öfkeyle tepki gösterdiler ve Çevre Bakanını tamamen özgün bir doğal çevrenin yokedilmesi kararını imzalamakla suçladılar.

Yeşil Senatör Rachel Siewert, "Hiç bir çevre koşulu bu adanın doğasını korumaya yetmez. Çevre Bakanının bu koşulların ardına saklanması saçmalıktan başka bir şey değil. Adanın doğasının zarar göreceğine hiç kuşku yok" dedi.