FSA'den ikramiye vergisine destek

İngiltere'de bankacılık sektörünün düzenleyici kuruluşu olan Mali Hizmetler Kurumu'nun Başkanı, bankalarda aşırı ikramiye ödemelerini önlemek için yeni bir vergi getirilmesi fikrine destek verdi.

Image caption Bankacıların aldığı büyük ikramiyeler tepki çekiyor

Mali Hizmetler Kurumu (FSA) Başkanı Lord Turner ayrıca mali hizmetler sektörünün "sosyal açıdan makul düzeylerin ötesinde" büyüdüğünü belirtti.

Lord Turner Prospect dergisine yaptığı açıklamada,bankacılık işlemlerine konulacak yeni bir verginin, bankaların kârlarını, dolayısıyla ikramiyelere harcanan parayı azaltacağı belirtti.

Turner, bu tür bir verginin küresel düzeyde kamu yararına kullanılabilecek bir fon da yaratacağını vurguladı.

İngiltere Bankacılar Birliği Sözcüsü Brian Capon ise, İngiltere'nin başlıca küresel bankacılık merkezi haline geldiğini ve bu başarının hafife alınmaması gerektiğini vurguladı.

'Sektöre zararlı'

Capon, "Bu tür yanlış düzenlemeleri, ya da yanlış vergileri yürürlüğe sokarsak, işletmeleri ülke dışına çıkmaya zorlayarak bu konumumuzu kaybederiz" dedi.

FSA, İngiltere'deki mali sektörü düzenlemek için 1997'de kurulmuştu.

Bazı uzmanlar, Lord Turner'ın Londra'nın bankacılık merkezi City'ye karşı sert davranmasının siyasi nedenleri olabileceğini söylüyor.

CCLA Yatırım'dan James Bevan, "Bu yorumlar, seçildikleri takdirde muhafazakarları, düzenleme rolünün FSA'dan alınıp, Merkez Bankası'na verilmesi fikrinden caymaya ikna etmek için yapılmış olabilir." dedi.

Lord Turner daha önce de bankacılık sektöründe çalışanlara ödenen büyük ikramiyeleri eleştirmişti.

FSA, bu ay başında da bir yıldan uzun süre ikramiye garantisi verilmesini yasaklayan ve üst düzey bankacılara ikramiyelerin üç yıldaödenmesini öngören yeni kurallar getireceğini açıklamıştı.