Japonya'da tüketici fiyatlarında rekor düşüş

Tokyo sokakları
Image caption Japonya'daki tüketici fiyatları rekor miktarda düşmeye devam ediyor

Japonya'da tüketici fiyatları Ağustos ayında geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 2.4 oranında düştü.

Resmi rakamlar ülkede tüketici fiyatlarının üst üste altı ay boyunca düştüğünü gösteriyor.

Ağustos ayındaki rekor düşüş petrol ve diğer enerji giderlerindeki düşüşün yanı sıra, iç piyasadaki talep azlığını da yansıtıyor.

Dünyanın ikinci büyük ekonomisi olan Japonya, 1990'lar boyunca deflasyon dönemi yaşamıştı.

Tüketici fiyatlarının giderek düştüğü bu dönem, "kayıp on yıl" olarak nitelendiriliyor.

Fiyatlardaki düşüş tüketiciler için iyi haber gibi görünse de, deflasyon, ekonomideki büyümenin durmasını, firma gelirlerinin düşmesini ve istihdamın azalmasına yol açabiliyor.

Deflasyon, Japon ekonomisindeki düzelme haberlerinin sonrasına rastlıyor.

Geçtiğimiz haftalarda gelen rakamlar, küresel ekonomik krizin etkilediği Japon ekonomisinin, tekrar büyümeye başlayarak, yaklaşık bir yıl süren resesyondan çıkmaya başladığını ortaya koymuştu.

Japon merkez bankası, düşük faiz hadlerinden memnun olduğunu açıklarken, ekonomiyi canlandırma paketlerinin de deflasyonu engelleyeceğini savunmuştu.

Bu arada Asya borsaları, ABD'de büyük şirket birleşmelerinin yatırımcıya güven vermesi ve Japon yeninin dün dolar karşısında 9 ayın en yüksek seviyesini gördükten sonra yeniden değer kaybetmesi üzerine yükseldi.

Tokyo Borsası günü yükselişle tamamladı. Borsanın temel göstergesi Nikkei 225 Endeksi yüzde 0,91 arttı.

Asya'da ayrıca Hong Kong Borsası yüzde 2,3, Güney Kore Borsası yüzde 0,8 değer kazanırken, Tayvan Borsası, Hindistan Borsası, Avustralya Borsası ve Singapur Borsası da yükseldi. Şanghay Borsası ise geriledi.

Bu arada Asya'daki işlemlerde ABD ham petrolünün varil fiyatı Kasım ayı teslimi şu sıralar 66,86 dolardan işlem görüyor.

İlgili haberler