IMF kriz zararı beklentisini düşürdü

Uluslararası Para Fonu (IMF), sorunlu krediler ve yatırımlar nedeniyle oluşacak küresel zarara ilişkin tahminini yüzde 15 oranında düşürdü.

Image caption IMF finansal sistemdeki risklerin giderilmeye başladığını söylüyor

IMF, bankaların 2007 ve 2010 arasında uğrayacakları zarara ilişkin tahminini, 4 trilyon dolardan 3,4 trilyon dolara çekti.

Uluslararası Para Fonu, bu düzeltmenin yapılmasının nedeninin küresel ekonominin beklentilerden daha hızlı büyümesi olduğunu açıkladı.

Ancak kuruluş, ekonomik iyileşmenin, yapılması gereken mali reformların ertelenmesi için bir bahane olarak kullanılmaması gerektiği uyarısında da bulundu.

IMF'nin Küresel İstikrar Raporu, küresel mali sistemin, küresel çaptaki ekonomik iyileşmenin yanı sıra hükümetler ve merkez bankalarının müdahaleleri ile de desteklendiğini belirtiyor.

'Yeterince güçlü değil'

IMF yetkilisi Jose Vinals, "İyileşme yolundayız. Ancak bu risklerin tümüyle ortadan kaybolduğu anlamına da gelmiyor." dedi.

IMF'nin yayımladığı rapor, bankaların genel olarak zararlarının yarısından biraz daha azını resmen kabul ettiklerini ve bu konuda ABD bankalarının İngiltere ve Euro bölgesindeki bankalara nazaran daha ileride olduğunu belirterek, daha pek çok "yeni kötü haberler" duyulabileceği uyarısında bulunuyor.

Uluslararası Para Fonu raporu, banka bilançolarının istikrara kavuşmaya başladığını ancak bankaların henüz ekonomik düzelmeyi destekleyebilecek bir konuma gelemediklerini de belirtiyor.

Son rapor, IMF'nin Dünyanın Ekonomik Görünümü başlıklı rapordan bir gün önce yayımlandı.

Uluslararası Para Fonu'nun Dünyanın Ekonomik Görünümü raporunda da küresel ekonomik büyüme tahmininin yüzde 2,5'tan yüzde 3'e çekilmesi bekleniyor.

İlgili haberler